PROIECT DE LECTIE
SCOALA: SCOALA CU CLASELE I-VIII NR.5 BALS
DISCIPLINA: Tehnologia informatiei
DATA
CLASA: a V-a
UNITATEA DE INVǍTARE: Limbajul de programare Pascal
TEMA : Structura unui program, vocabularul limbajului
TIPUL LECTIEI: Formare de priceperi si deprinderi
DURATA: 50 minute
PROPUNǍTOR: Nicola Mihaela
LOCUL DE DESFASURARE: laboratorul de informatica
OBIECTIV CADRU: realizarea de apli 646c27g catii utilizand limbajul de programare Pascal
OBIECTIVE EDUCATIONALE
-Obiective cognitive: sa foloseasca corect structura programelor pascal;
BIBLIOGRAFIE:
1. Tudor Sorin, Emanuela Cerchez, Marinel Serban – Informatica – manual pentru clasa a IX-a
2. Ana Dulu – Concepte de baza ale tehnologiei informatiei. ECDL modulul 1, Editura Andreco Educational, 2004
3. Cristina-Eugenia Damacus, Daniela Oprescu – Tehnologia informatiei si a comunicatiilor. Manual pentru clasa a IX-a, Editura Niculescu, Bucuresti, 2006
NR. CRT. |
ETAPELE LECTIEI |
OB. OP. |
CONTINUTUL INFORMATIONAL AL LECTIEI |
STRATEGIA DIDACTICǍ | ||||
ACTIVITATEA PROPUNǍTOAREI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
METODE SI PROCEDEE |
FORME DE ORGANIZARE |
RESURSE MATERIALE | ||||
DOZARE |
||||||||
|
Moment organizatoric (1 rninut) |
|
• Se consemneaza absentele. • Verifica existenta resurselor materiale. |
• Se pregatesc pentru lectie. • Raspund la intrebari. |
conversatia |
frontal |
|
|
|
Reactualizarea cunostintelor (5 minute) |
|
• Solicita elevilor sa spuna care sunt caracteristicile algoritmilor. |
• Caracteristicile algoritmilor sunt: finitudine, claritate, generalitate. |
conversatia exercitiul |
frontal individual |
|
|
|
Anuntarea subiectului si a unor obiective operational e (2 minute) |
|
• Anunta titlul, obiectivele operationale si modul de desfasurare al lectiei |
• Scriu pe caiete titlul lectiei |
conversatia |
frontal |
|
|
|
Prezentarea noului continut (10 minute) |
|
• Prezinta continutul informational al lectiei sub forma unei prezentari Power Point |
• Elevii noteaza pe caiete continutul noii lectii • Urmaresc explicatiile propunatoarei |
conversatia explicatia exemplul |
frontal |
| |
|
Fixarea cunostintelor (30 minute) |
|
• Propune spre rezolvare exercitiile de pe fisa de lucru |
• Raspund la intrebari. • Rezolva exercitiile de pe fisa de lucru. |
conversatia |
frontal individual |
fise de lucru |
|
|
Incheierea lectiei (2 minute) |
|
• Se fac aprecieri globale si individuale cu privire la participarea elevilor la lectie. |
• Isi noteaza tema pe caiete. |
conversatia |
frontal individual |
|
|
|