PROIECT DE LECTIE
DATA
CLASA:IB
SCOALA:Scoala cu clasele I-VIII Unirea
ARIA CURRICULARA:Tehnologii
DISCIPLINA:Abilitati practice
TEMA:Tehnica ruperii hartiei.Lucrari din hartie.
SUBIECTUL:Confectionarea paharului
TIPUL LECTIEI:Formarea de priceperi si deprinderi
PROPUNATOR:inst.
OBIECTIVE DE REFERINTA:
-sa recunoasca si sa utilizeze operatii simple de lucru cu materiale sintetice;
-sa observe caracteristici ale unor modele date
-sa descopere etapele realizarii unor produse din diferite materiale
OBIECTIVE OPERATIONALE:
-sa utilizeze tehnicile de realizare a lucrarii 313j97d
-sa enumere materialele necesare si etapele de executie a lucrarii
-sa respecte etapele de realizare a lucrarii 313j97d
-sa utilizeze economic materialul cu care lucreaza
-sa realizeze corect lucrarea propusa
-sa utilizeze correct instrumentele necesare desfasurarii lectiei
-sa-si dezvolte simtul practic
STATEGIA DIDACTICA
1)RESURSE PRPCEDURALE:
-explicatia
-conversatia euristica
-demonstratia
-exercitiul
2)RESURSE MATERIALE
-plansa model continand etepele confectionarii paharului
-hartie glace
-buline din hartie colorata
-foarfece
-linie
-lipici
3)FOPRME DE ORGANIZARE:
-independent
-frontal
-individual
FORME DE EVALUARE:-formativa,continua
BIBLIOGRAFIE:Currirulum National
- - Abilitati practice si educatie tehnologica- ghid metodic pentru clasele I-IV;autori-Lucian Stan,Ana Stoicescu,Steluta Sersea,Ileana Stan,Isabela Dumiru
Daniela Stoica - Abilitati practice - clasele I-IV, Editura Carminis, Pitesti, 1999
Diaconu Mihai Īndrumator pentru lectiile de abilitati practice, Ed. Petrion, Bucuresti,2001
DESFASURAREA LECTIEI
Nr crt |
Etapele lectiei |
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
|
Moment organizatoric |
Pregatesc materialele necesare desfasurarii lectiei si asigur linistea si disciplina |
Se pregatesc pentru lectie |
|
Captarea atentiei |
Initiez o discutie despre iesirile in aer liber:anul trecut clasele a IV a au organizat o iesire la padureaTraian. Cand au servit masa elevii au descoperit ca nu aveu pahare.Pentru a evita astfel de situatii noi vom invata cum sa ne descurcam . |
Participa la discutii. |
|
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Anunt tema si obiectivele lectiei de zi. |
|
|
Dirijarea formarii de priceperi si deprinderi . |
Prezint elevilor lucrarea model. Cer acestora sa precizeze ce material am folosit pentru realizarea lucrarii. Atrag atentia elevilor asupra materialelor care se afla pe bancile lor cerandu-le sa le mentioneze. Trec la efectuarea demonstrativa a lucrarii si explic tehnicile de lucru. Etapele confectionarii paharului: -obtinerea patratului dintr-o hartie dreptunghiulara prin asezarea latimii acesteia in paralel cu marginea bancii; -indoirea patratului pe una din diagonale(in colturi); -se aduce coltul din stanga indoiturii cu varful pe jumatatea marginii opuse(din dreapta); -intoarcerea materialului cu partea opusa in sus si indoirea coltului ramas; -cele doua colturi ramase libere sus se rasfrang in jos,fiecare dintr-o parte a paharului. Solicit 2-3 elevi sa enumere etapele confectionrii paharului. |
Elevii solicitati enumera etapele de lucru. |
|
Executarea independent si dirijata a lucrarii. |
Dupa ce ma asigur ca toti elevii au inteles tehnicile de lucru cer acestora sa lucreze independent,dupa ce la tabla am afisat o plansa model continand etapele confectionarii paharului. In timp ce elevii lucreaza supraveghez desfasurarea lectiei,ajutand-i pe cei care intampina dificultati si stimulandu-i pe cei care lucreaza corect. |
Lucreaza independent fiind atenti la explicatiile suplimentare. |
|
Evaluarea |
Dupa ce au terminat de lucru ,cer elevilor sa analizeze propriile lucrari si pe cele ale colegilor. Analiza si autoanaliza lucrarilor se va face din punct de vedere calitativ si cantitativ,pentru a vedea daca s-au respectat cerintele si pentru a verifica modul de executare. |
Analizeaza si autoanalizeaza lucrarile. |
|
Fixarea cunostintelor |
Adresez elevilor intrebari in legatura cu tema de zi a lectiei de abilitati practice: _Ce am confectionat noi astazi la abilitati practice? _La ce se poat folosi paharul? |
Raspund la intrebari. |
|
Incheierea lectiei |
Cer elevilor sa faca ordine la bancute. Fac aprecieri asupra modului in care s-au comportat la lectie |
Isi fac ordine la banci |
|