PROIECT DE LECŢIE
sCOALA CU CLASELE I-VIII "IONEL PERLEA" OGRADA, IALOMIŢA ÎNVĂŢĂTOR:
CLASA: a III-a ANUL III, PPP
DATA:
ORA:
LOCUL DESFĂsURĂRII: teren de sport în aer liber
EFECTIV: 16 elevi (8 fete , 8 baieti)
TEME: Tema 1. Perfectionarea vitezei de reactie si executie în actiuni motrice complexe
Tema 2. Învatarea prinderii si pasarii mingii de pe loc
TIPUL ACTIVITĂŢII: lectie de învatare/ consolidare a deprinderilor si priceperilor motrice
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
sa aplice în mod adecvat deprinderile motrice de baza si pe cele utilitar- aplicative în diverse actiuni motrice;
sa actioneze în vederea cresterii indicilor de manifestare a calitatilor motrice proprii;
sa practice constant, în mod independent, exercitiile fizice recomandate, în functie de interesele si posibilitatile proprii;
sa aplice regulile cunoscute, în desfasurarea întrecerilor individuale si colective;
sa- si adapteze comportamentul, în relatie cu partenerii si cu adversarii, în functie de regulile stabilite.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
1. psihomotrice:
- sa execute corect si rapid actiunile comandate sau necesare la semnale vizuale, auditive, tactile;
- sa exerseze prinderea, tinerea si transmiterea mingii;
- sa execute corect pasa cu o mâna de deasupra umarului cu o mâna, de pe loc în perechi de la distante variabile;
2. cognitive:
- sa respecte regulamentul de joc;
- sa aplice în stafeta procedeul prinderii si pasarii mingii;
- sa parcurga traseul stafetei în timp util;
3. afective:
- sa se bucure de reusita colegilor si a echipei sale;
- sa participe cu interes la rezolvarea sarcinilor propuse;
- sa manifeste fair-play pe parcursul jocului si a stafetei;
4. sociale:
- sa coopereze în echipa;
- sa accepte întrajutorarea;
METODE sI PROCEDEE: descrierea,explicatia, demonstratia, exersarea, corectarea, exercitiul, jocul.
MATERIAL DIDACTIC : 8 mingi, cronometru, fluier
DESFĂsURAREA ACTIVITĂŢII
Veriga si durata |
Continut |
Formatii |
Dozare |
Indicatii metodice |
Evaluare |
I.Organizarea clasei de elevi 2 min |
Adunarea, alinierea,raportul, salutul, prezenta; - controlul tinutei vestimentare si a starii de sanatate; - anuntarea temelor si a obiectivelor lectiei; - exercitii de atentie, întoarceri la comanda, ruperi de formatii, grupari. |
în linie pe 2 rânduri împrastieri, alinieri |
2 min |
Respecta locul tau! Toti în acelasi timp! |
Rapiditate si precizie Sincronizare Respectarea directiei |
II. Pregatirea organismului pentru efort 7 min |
Variante de mers: - în cadenta, mersul piticului, mers pe vârfuri cu ridicarea prin lateral a membrelor superioare sus, mers pe calcâie cu palmele la ceafa, mers ghemuit cu mâinile pe sold; Variante de alergare: - în tempou impus, alergare usoara, alergare cu joc de glezna, alergare cu genunchii sus, alergare cu calcâiele la sezut Variante de deplasare: -deplasare cu saltare usoara când pe un picior, când pe celalalt ("saritura strengarului") În coloana câte unu |
1 L 1 L 1 L 1 L 1 L 1 L 1 L 1 L 1 L |
Pastreaza o distanta de 1 m fata de colegul din apropiere! Executa cu pasi mici si rapizi! Misca bratele pe lânga corp! Capul sus! Balanseaza la fiecare pas! Spatele drept! |
Coordonat si elastic Coapsele la orizontal Calcâiele la sezut Deplasare elastica cu ducerea picioarelor pe directia de deplasare |
|
III. Prelucrarea selectiva a aparatului locomotor 8 min |
Ex. 1 P.I. - stând departat cu palmele pe sold T1,5 - aplecarea capului înainte T2,6 - aplecarea capului înapoi T3,7 - rasucirea capului lateral stânga T4,8 - rasucirea capului lateral dreapta Ex. 2 P.I. - stând departat cu palmele pe sold T1 - ridicarea membrelor superioare înainte T2 - ridicarea membrelor superioare sus T3 - coborârea membrelor superioare cu mâini pe umeri T4 - ridicarea membrelor superioare sus T5 - coborârea membrelor superioare lateral T6 - îndoirea membrelor superioare cu mâini pe umeri T7 - revenire în stând usor departat cu membrelor superioare lateral T8 - revenire în P.I. Ex. 3 P.I. - stând T1 - pas lateral stânga cu ridicarea membrelor superioare lateral T2 - ridicare pe vârfuri cu membrelor superioare sus T3 - revenire în stând departat cu membrelor superioare lateral T4 - revenire în P.I. T5-8 - idem T1 - 4 dar spre dreapta Ex. 4 P.I. - stând departat cu membrelor superioare sus T1,5 - extensia trunchiului T2,4,6,8 - arcuire T3 - aplecarea rasucita spre piciorul stâng T7 - aplecarea rasucita spre piciorul drept Ex. 5 P.I. - stând usor departat cu mâini pe solduri T1 - rasucire trunchiului spre stânga T2,4 - arcuire T3 - rasucirea trunchiului spre dreapta Ex. 6 P.I. - stând T1,5 - ghemuire, cu ducerea membrelor superioare lateral T2,6 - ridicare pe vârfuri, cu membrelor superioare sus T3,7 - ghemuire, cu ducerea membrelor superioare înainte T4, 8 - revenire în P.I. Ex. 7 P.I. - stând T1 - pas înainte cu piciorul stâng cu ridicarea membrelor superioare lateral - inspira T2 - apropierea piciorului drept cu aplecarea trunchiului înainte - expira T3 - pas înainte cu piciorul drept cu ridicarea membrelor superioare lateral - inspira T4 - apropierea piciorului stâng cu aplecarea trunchiului înainte - expira T5-8 - idem T1-4 Ex. 8 PI - Stând cu mâinile pe solduri T1-4 - sarituri ca mingea cu bataie din palme T5-8 - sarituri cu încrucisarea picioarelor |
În sah |
4 X 8 timpi 4 X 8 timpi 4 X 8 timpi 4 X 8 timpi 4 X 8 timpi 4 X 8 timpi 4 X 8 timpi 4 X 8 timpi |
Executa la comenzi! Pastreaza ritmul de executie! Misca încet capul! Picioarele departate! Pastreaza distanta corespunzatoare! Toti în acelasi timp! Privirea înainte! Genunchii extinsi! Executa cu amplitudine mare! Bazinul ramâne fix! Executa cu amplitudine mare! Urmareste cadenta si ritmul de executie! Privirea înainte! Nu misca talpile de pe sol! Respecta tempoul! Sari cât mai sus! |
Respectarea unui tempou lent si amplitudinea maxima de miscare Respectarea tempoului impus de cadrul didactic Amplitudinea miscarii în articulatia scapulo-humerala Amplitudinea rasucirii, picioarele si bazinul ramân fixe Forta tricepsului sural prin înaltimea ridicarii pe vârfuri Înaltimea sariturii, ritmicitatea |
IV. Tema 1. Viteza - viteza de reactie si executie în actiuni motrice complexe 15 minute |
Ex. 1 stând ghemuit - la semnal sonor (fluier) alergare accelerata pe directia de deplasare Ex. 2 stând cu latura stânga pe directia de deplasare - la semnal sonor alergare accelerata Ex. 3 stând în fandare laterala - la semnal sonor alergare accelerata pe directia de deplasare stafeta: - alergare accelerata din diferite pozitii de plecare, - preluarea mingii de handbal de pe traseu, aflata într-un cerc, la o distanta de 10 m, - întoarcere cu transportul mingii sub brat si predarea acesteia coechipierului - revenire la capatul sirului |
2 coloane 2 echipe V V |
1X10m 1X10m 1X10m 2X |
Respecta pozitiile de plecare indicate! Pastreaza ordinea si disciplina! Se evidentiaza echipele câstigatoare. |
Exactitatea miscarilor, curajul Respectarea tempoului si a alergarii accelerate |
V. Tema 2. Învatarea prinderii si a aruncarii mingii de handbal 8 min |
Jocul "Prinde mingea" Etapa I. Se formeaza perechi de 2 elevi, asezati la o distanta de 5 m unul de celalalt. Se arunca si se prinde mingea, respectându-se procedeul corect de executie al aruncarii si prinderii mingii. Etapa II. Între cei 2 elevi se asaza al treilea, care va încerca sa intercepteze pasele. Daca va reusi sa prinda mingea, schimba locul cu cel care a aruncat mingea. Jocul " Ratele si vânatorii" Se unesc câte 2 perechi - se obtin 4 grupe de câte 4 elevi - si se vor numi 2 grupe "rate", iar celelalte "vânatori". Vânatorii se asaza fata în fata, la o distanta de 15 m si vor încerca sa ocheasca cu mingea pe elevii "rate", astfel reusind sa-i elimine din joc. "Ratele" asezati în centru, vor încerca sa se fereasca de minge, fara sa depaseasca un anumit teren, dinainte stabilit. De asemenea , "ratele" pot obtine 3 puncte daca interceptând pasele, vor prinde mingea. Câstiga cei care reusesc sa elimine "ratele" în timpul cel mai scurt. Se schimba locurile. |
perechi de 2 V ---------5m------ 4 grupe V K K K K |
2X 2X 2X |
Pastreaza distanta indicata! Arunca cu o singura mâna! Fereste-te! Intercepteaza mingea! Respecta regulile jocului! |
Cursivitatea actiunii de apucare, prindere si aruncare a mingii Exactitatea miscarilor, curajul Cursivitatea actiunii de apucare, prindere si aruncare a mingii |
VI. Dezvoltarea rezistentei 6 min |
Dezvoltarea fortei aerobe: - alergare în tempo moderat - mers cu relaxarea membrelor superioar si picioarelor |
2 grupe de câte 4 elevi |
2 X 2 min |
Respecta distanta în deplasare! |
Respectarea tempoului ai a duratei de alergare |
VII. Revenirea organismului dupa efort 2 minute |
În coloana câte unu vor executa o tura de teren cu alergare usoara si mers din ce în ce mai lent. Elevii vor executa exercitii de respiratie din mers, mers cu scuturarea membrelor superioare si a picioarelor, mers linistit cu respiratie profunda, actiuni cu caracter distractiv. |
În coloana câte 2 |
2L+2l 1 L 5-6 X 1-2 X |
Deplasare libera pe marginea terenului, diagonala terenului, apoi în cerc. |
Gradul de revenire al frecventei cardiace |
VIII. Încheierea lectiei 2 minute |
Reorganizarea colectivului - adunarea, alinierea Aprecieri verbale pozitive si negative individuale asupra modului de executie, recomandari generale pentru activitatea de dupa lectie. Salutul |
În linie pe un rând În linie pe un rând În linie pe un rând |
2 min. |
Aprecieri, autoaprecieri si autoevaluari. |
Receptivitatea elevilor |
|