PROIECT DE LECTIE
Date generale
Student.......... ..... ...... .................Facultatea.......... ..... ...... .........Anul de studiu..................specialitatea studentului..................Scoala de aplicatie ..
Anul de studiu(clasa).........................specialitatea elevilor.......................
Disciplina la care se sustine lectia: MASURARI ELECTRICE SI ELECTRONICE
Clasa a X-a
1.TEMA: Masurarea puterii electrice
2.LECTIA:. Masurarea puterii active în circuitele trifazate
3.TIPUL LECTIEI: Mixta
4. DURATA: 50 minute
5. LOCUL DE DESFASURARE: Cabinet tehnologic
6. OBIECTIVELE OPERATIONALE ALE LECTIEI:
La sfârsitul lectiei, elevii sa fie capabili:
O1. -sa descrie un circuit trifazat si modul de masurare a marimilor lui electrice caracteristice;
O2. -sa deseneze si sa explice schema de masurare a puterii active într-un circuit trifazat cu conductor neutru;
O3. - sa deseneze si sa explice schemele de masurare a puterii active în circuitele trifazate, fara conductor neutru, atunci cînd se folosesc trei Wattmetre, doua Wattmetre si un Wattmetru.
7. CONTINUTUL ACTIVITATII DE INSTRUIRE:
C1. Circuitul trifazat:
a)-principalele elemente ale circuitului;
b)-marimile electrice caracteristice;
c)-metode de masurare a tensiunilor si a curentului în circuitul trifazat;
d)-puterea activa în circuitul trifazat;
C2.Metode de masurare a puterii active în circuite trifazate:
- în circuitele cu conductor neutru;
-în circuitele fara conductor neutru;
C3. Wattmetrul trifazat pentru masurarea puterii active în circuite trifazate fara conductor neutru.
8. RESURSE MATERIALE FOLOSITE ( MATERIALE DIDACTICE SI MIJLOACE TEHNICE)
COD |
DENUMIRE |
PREZENTARE |
Rp |
Retroproiector (pentru proiectare folii transparente) |
Aparat |
Am |
Aparate de masura: ampermetre, voltmetre, wattmetre |
Aparat |
F1 |
Masurarea puterii active în circuite trifazate cu conductor neutru |
Anexa 1 |
F2 |
Schema masurarii puterii active în circuite trifazate, fara conductor neutru, cu trei watmetre |
Anexa 2 |
F3 |
Schema masurarii puterii active în circuite trifazate, prin folosirea a doua 21221l1118v wattmetre |
Anexa 3 |
F4 |
Schema masurarii puterii active în circuite trifazate, cu un watmetru |
Anexa 4 |
F5 |
Conectarea wattmetrului trifazat în circuit |
Anexa5 |
9. METODE SI PROCEDEE DE INSTRUIRE:
-Conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul,
10. DESFASURAREA LECTIEI
Etapele lectiei, evenimentele instru-irii, continutul, obiec-tivele activitatii |
Timp |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Metode |
Mijloace didactice |
Forme de organizare |
Evaluare |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
I.SECVENTA ORGANIZATORICA |
|
Noteaza absentele; face observatii si recomandari, daca este cazul |
Raspund la întrebarile puse de profesor, îsi însusesc observati-ile si recomandarile primite. |
Instructaj |
|
|
|
|
II. VERIFICAREA SI APRECIEREA NIVELULUI DE CUNOSTINTE |
|
Adreseaza întrebari privind: puterea aparenta (metoda A+V); puterea activa (cu W electrodinamic); puterea reactiva (cu varmetrul) -montajul amonte al watt-metrului; -montajul aval al wattme-trului. |
Conversatia, demonstratia |
Am. |
|
|
||
III. TRANSMITEREA NOILOR CUNOSTINTE |
|
|
|
|
|
|
|
|
1.Captarea atentiei elevilor |
|
Propune elevilor noua situatie: masurarile puterii electrice în c.a. trifazat |
Asculta si devin interesati de propunerea facuta |
Expunerea |
|
|
|
|
3. Dirijarea învatarii C1--O1 |
|
Descrie un circuit trifazat: principalele elemente ale circ.; marimile electrice caracteristice Descrie metodele de masurare a tensiu-nilor si a curentilor în circ. trifazat. |
Raspund la întrebari care solicita formularea conclu-ziilor unor explicatii: -un circuit trifazat poate fi considerat ca suprapunerea a trei circuite monofazate; conceput sa furnizeze trei fluxuri de curent alternativ de acelasi voltaj, dar ale caror faze difera cu o treime a unei perioade. - curentii se masoara cu A, montat în serie pe fiecare faza; tensiunile se masoara cu V care se monteaza între faza si nul; puterea activa în circ.trif. este suma puterilor active pe cele trei faze : P=P1+P2+P3 |
Problematiza-re, conversatie |
|
|
|
|
4.Obtinerea performantei |
|
Solicita elevilor sa realizeze la tabla schema unui circ. trifazat, apoi schema de masurare a curentilor si a tensiunilor |
Elevii stabiliti realizeaza schemele cerute; colegii îi urmaresc si intervin atunci când apar erori. |
Exercitiul |
|
|
|
|
5.Asigurarea FEED-BACK |
|
Confirma si apreci-aza raspunsurile corecte; intervine cu explicatii suplimen-tare, daca este cazul. |
Retin aprecierile si explicatiile suplimentare. |
Explicatia |
|
|
|
|
6. Dirijarea învatarii C2-O2 |
|
Prezinta pe proiecti-a foliei transpa-rente(F1) schema de masurare a puterii active în circ. trif. cu conductor neu-tru; solicita elevilor sa observe numarul si montarea watt-metrelor. Ii ajuta pe elevi sa deduca relatia care exprima modul de utilizare a informatiilor oferite de fiecare wattmetru pentru a determina puterea activa în circ. Le propune sa reproduca,din me-morie, schema de masurare. |
Observa ca se utilizeaza 3 wattmetre electrodinamice montate pe cele trei faze si deduc relatia: P=Pw1+Pw2+Pw3 (puterile masurate de cele trei wattmetre) In absenta foliei (F1), încearca sa reproduca în caiete schema de montaj a celor 3 wattmetre. |
Demonstratia, Observatia, Conversatia, Exercitiul |
|
|
|
|
7. Obtinerea perfomantei |
|
Solicita, prin sondaj, câtorva elevi sa-si prezinte si sa explice în fata colegilor schema de masurare retinuta, iar celorlalti sa comenteze si sa corecteze raspunsu-rile. |
Elevii solicitati prezinta, la tabla, schema de masurare, asa cum au retinut-o. Cei solicitati suplimentar comenteaza si, daca este cazul, corecteaza raspunsurile colegi-lor verificati |
Exercitiul |
|
|
|
|
8 Asigurarea FEED-BACK |
|
Confirma si apreci-aza raspunsurile co-recte; intervine cu explicatii suplimen-tare, daca este cazul. |
Retin aprecierile si explicatiile suplimentare. Corecteaza sche-mele de masurare din caiete, daca este cazul. |
Explicatia |
F1 |
|
|
|
9 Dirijarea învatarii C3-C4 ;O3 |
|
Cu ajutorul foliei, (F2) prezinta sche-ma de masurare a puterii active în circ. trif., fara conductor neutru, cu folosirea a 3 wattmetre; Prezinta schema de masurare care pre-supune folosirea a 2 wattmetre. Explica faptul ca, în cazul folosirii a 2 wattmetre, una dintre faze se foloseste ca punct de referinta. Prezinta cazul folo-sirii a 1 wattmetru, utilizand F4; arata ca indicatiile watt-metrului se multi-plica cu 3 pentru obtinerea puterii active totale. El trebuie montat astfel încât bobina lui de curent sa fie parcursa de curen-tul unei faze. In plus, trebuie creat un punct neutru artificial N, prin conectarea a 3 rezistente de valori egale R. Prezinta si descrie wattmetrul trifazat, precum si schema de conectare a lui în circuit |
Observa schema de montaj, deduc relatia P=P1+P2+P3, (indicatiile P1, P2 si P3 ale wattmetrelor neavand fiecare în parte o semnificatie fizica reala). Incearca sa reproduca schema de masurare în caiete. Observa schema de montaj Deduc relatia: P= Pw1+Pw2 Reproduc din memorie, în caiete, schema de masurare. Observa schema de montaj. Deduc faptul ca este un caz particular al metodei celor 3 wattmetre.Deduc valoarea celei de-a treia rezistente înseriate cu circuitul de tensiune al wattmetrului (R-Rw). Incearca sa reproduca în caiete schema de masurare, în absenta foliei F4. Ajutati de profesor, deduc puterea maxima pe care o poate masura aparatul : Pmax=2UnIn. (Un si In sunt valorile nominale de tensiune si de curent pentru care este construit wattmetrul) |
Demonstratia, Observatia, Conversatia, Exercitiul. |
F2 F3 F4 F5 |
|
|
|
10.Obtinerea perfor-mantei |
|
Solicita elevilor sa îsi verifice reciproc schemele de masu-rare notate în caiete si sa se consulte asupra corectitudinii reali-zarii lor; cîtiva elevi sunt solicitati sa le prezinte la tabla si sa le explice; ceilalti sunt solicittati sa faca observatii pe marginea raspun-surilor. |
Elevii îsi confrunta lucrarile. Elevii solicitati prezinta în fata clasei schema solicitata si o explica. Cei solicitati suplimentar comenteaza si apreciaza ras-punsurile colegilor verificati. |
Conversatia, Exercitiul |
|
|
|
|
11. Asigurarea FEED-BACK 12.Aplicarea noilor cunostinte |
|
Prezinta din nou folia F4, offerind elevilor posibilita-tea sa-si corecteze schemele realizate. Apreciaza raspun-surile corecte. Ofe-ra, daca este cazul, explicatii supli-mentare. Solicita elevilor sa determine puterea activa a unui motor alimentat la o retea trifazata simetrica |
Isi corecteaza schemele de ma-surare din caiete. Retin aprecierile si explicatiile suplimentare. Ajutati de catre profesor, elevii deduc ca, în cazul circ. sime-trice si echilibrate, V10=V20=V30 I1=I2=I3 l1=l2=l3 P1=P2=P3 P=3P1 |
Explicatia Conversatia, Explicatia |
F4 |
|
|
|
13.Evaluarea performantei, fixarea si consolidarea noilor cunostinte |
|
Proiecteaza una dintre foliile F(...) si solicita elevilor sa noteze pe o foaie de raspuns: -metoda de masu-rare pe care o ilus-treaza; -cazul în care se u-tilizeaza metoda; -alte metode posibil de aplicat în locul celei ilustrate. Numeste prin sondaj elevii care sa prezinte raspunsu-rile cerute. Confirma raspunsurile corecte. |
Noteaza pe foaia de raspuns solutiile pe care le considera corecte. Cei numiti prezinta raspunsu-rile lor. Realizeaza corectarile necesa-re, pe baza confirmarilor pri-mite. |
Chestionarea scrisa |
F(...) |
|
|
|
IV. SECVENTA FINALA |
|
|
|
|
|
|
|
|
Aprecierea desfasura-rii lectiei si a asimi-larii cunostintelor |
|
Formuleaza apre-cieri, observatii si recomandari |
Retin aprecierile, observatiile si recomandarile |
Conversatia |
|
|
|
|
Prezentarea temei pentru acasa |
|
Prezinta continutul a doua probleme de rezolvat indepen-dent: -calculul puterii ac-tive a unui motor, în anumite conditii date de prof.; -calculul intensita-tii curentului pe faza, în conditiile în care un motor dezvolta o putere data si este alimentat într-un anumit tip dat de retea. |
Noteaza problemele de rezolvat; retin precizarile pro-fesorului cu privire la aceste probleme. |
|
|
|
|
|
|