ALTE DOCUMENTE
|
|||||||||
PLAN DE LECTIE
Unitatea de invatamant: Grup Scolar Industrial Constructii Montaj Targoviste
Clasa: a X-aK SAM
Profesor:
Disciplina: CDL-Calitatea produselor si serviciilor
Tema evaluare: Factorii care determina si influenteaza calitatea produselor si
serviciilor
Tema predare: Resursele organizatiei Calitatea in aprovizionare
Data: Saptamana: Nrore:
Tipul lectiei: predare- invatare
Scopul intregii sesiuni: Prezentarea resurselor organizatiei si a factorilor ce determina calitatea in aprovizionare
SPP Unitatea de competenta 22.10:Satisfacerea cerintelor clientilor Competenta 22.10.1 :Recunoaste drepturilor clientilor
22.10.2:Raspunde fara discriminare cerintelor sau nevoilor
clientilor in domenoiul sau de activitate
22.10.4:Prezinta implicatiile socio-economice ale serviciilor
de calitate necorespunzatoare
Competente derivate:
Identifica resursele organizatiei
Defineste factorii care determina calitatea in aprovizionare
Exemplifica factorii care determina calitatea in aprovizionare
Activitati de invatare:
-Discutii dirijate pentru identificarea factorilor calitatii;
-Rezolvarea fiselor de lucru pentru recunoasterea factorilor care determina si influenteaza calitatea produselor si serviciilor;
-Discutii dirijate pentru identificarea resurselor organizatiei;
-Dezbateri pe baza factorilor calitatii in aprovizionare problematizand si exemplificand;
1 .Definitia organizatiei si a resurselor
2.Factorii din care deriva calitatea in aprovizionare
3.Exemple de factori ce determina calitatea in aprovizionare
(Calitatea in aprovizionare)
Resursele organizatiei dau calitatea produsului finit sau a serviciului. Aceasta calitatea este data in egala masura de resursa umana cat si de activitatea de aprovizionare .
-definirea cerintelor privind produsele care vor fl achizitionate prin: speciflcatiile contractului, desene, documente de aprovizionare ;
-stabilirea sistemului de asigurare a calitatii. Sunt posibile urmoarele variante: intreprinderea are incredere in sistemul calitatii impus de ea ; transmiterea, o data cu produsele livrate, a unor date referitoare la inspectii, incercari si a unor inregistrari referitoare la tinerea sub control a proceselor; efectuarea unui control integral de catre subcontractant, la cererea intreprinderii in cauza; efectuarea unui control prin sondaj a loturilor livrate; evaluarea period lea a subcontractantului de catre intreprindere sau o terta parte; efectuarea receptiei calitative la sediul intreprinderii;
stabilirea metodelor de verificare a materiilor prime achizitionate;
planificarea si tinerea sub control a receptiei calitative;
Timp |
Scopul predarii invatarii |
Strategia De predare invatare |
Strategii De invatare |
Stiluri de invatare |
Resurse |
||
V |
A |
P |
|||||
|
Moment organizatoric |
-prezenta , tinuta etc. |
|
|
|
|
|
|
Dezvoltarea de abilitati de comunicare orala |
-intrebari si raspunsuri verbale despre Factorii calitatii-cercetarea pietei si a serviciilor |
-elevii vor fi incurajati sa puna intrebari -elevii vor raspunde la intrebari scurte -elevii invata mai usor daca asculta explicatii -elevii invata mai usor daca citesc cu voce tare |
|
|
|
|
|
Dezvoltarea lucrului in echipa |
-lucru pe grupe cu sarcini precise (rezolvarea fiselor de lucru) |
-elevii discuta sarcina primita -elevii invata mai usor daca primesc fise -elevilor le este mai usor sa completeze fise |
|
|
|
Fise de lucru conform stilurilor de invatare |
|
Legarea teoriei de practica pentru o instalatie electrica |
-problematizarea |
-elevii invata mai usor cand intalnesc situatii reale din practica -Discutarea temei pentru acasa |
|
|
|
-Pliante -Catalog de firma |
|
Generarea entuziasmului si interesului in privinta unui subiect |
-expunerea orala -lectura dirijata -desene, fotografii |
- elevii invata mai usor cand asculta explicatii -elevii invata mai usor cand citesc cu voce tare - elevii invata mai usor cand privesc ilustratii |
|
|
|
Revista electricianul |
|
Invatarea unui sistem, a unor fapte concrete |
Memorare logica prin: -citire, expunere orala -scheme |
-scrierea notiunilor in ordine -invata mai usor daca citesc -invata mai usor daca privesc sau reprezinta in stilul propriu de invatare |
|
|
|
Folii Fise de lucru |
|
Legarea teoriei de practica |
-problematizarea |
-elevii invata mai usor daca rezolva situatii in stilul propriu de invatare |
|
|
|
|
|
Consolidarea informatiei |
-completarea fiselor de lucru -joc de rol |
-invata mai usor daca fac ceva concret -invata mai usor daca discuta fisa de lucru -invata mai usor daca subliniaza, coloreaza, incercuiesc, completeaza |
|
|
|
Fise de lucru |
|
Evaluarea invatarii |
-intrebari si raspunsuri |
-autoevaluarea -discutarea notei -feed-back pozitiv (pentru incurajarea invatarii) |
|
|
|
|
Tema pentru acasa: Completarea portofoliului; Refacerea fisei de lucru
Evaluarea lectiei |
|
Ce a decurs bine? |
Ce trebuie modificat in viitor? |
|
|
FISA DE LUCRU 1
AUDITIV
UC. Satisfacerea cerintelor clientilor
C. Recunoaste drepturile clientilor
Competente derivate: explicarea factorilor ce determina si influenteaza calitatea
FISA DE LUCRU 1
PRACTIC
UC. Satisfacerea cerintelor clientilor
C. Recunoaste drepturile clientilor
Competente derivate: compararea factorilor ce determina si influenteaza calitatea
1.Cercetare si studierea pietei
2.Productie sau prestare servicii
3.Instalare si punere in functiune
FISA DE LUCRU 1
VIZUAL
UC. Satisfacerea cerintelor clientilor
C. Recunoaste drepturile clientilor
Competente derivate: identificarea factorilor ce determina si influenteaza calitatea
Din Cercul calitatii identificati factorii care lipsesc completand cercurile ramase libere.
FISA DE LUCRU 2
AUDITIV
UC. Satisfacerea cerintelor clientilor
C. Recunoaste drepturile clientilor
Competente derivate: explicarea factorilor ce influenteaza calitatea in aprovizionare
FISA DE LUCRU 2
VIZUAL
UC. Satisfacerea cerintelor clientilor
C. Recunoaste drepturile clientilor
Competente derivate: identificarea factorilor ce determina calitatea
Completati spatiile libere cu factorii care lipsesc
UC. Satisfacerea cerintelor clientilor
C. Recunoaste drepturile clientilor
Competente derivate: compararea factorilor ce determina si influenteaza calitatea
Asezati in arbore factorii care determina calitatea in aprovizionare in ordinea importantei
|