sCOALA GENERALĂ ,, TEODORA LUCACIU"
VULCAN
Jud.HUNEDOARA
PROFESOR: CONSTANTIN CLAUDIA SIMONA
PROIECT DIDACTIC
CLASA a V-a B
OBIECTUL : Limba romāna
UNITATEA DE ĪNVĂŢARE: Descrierea
SUBIECTUL LECŢIEI: ADJECTIVUL
TIPUL LECŢIEI: dobāndire de noi cunostinte,formare de priceperi si deprinderi
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
-sa recunoasca adjectivele dintr-un text dat
- -sa identifice corect adjectivele dupa formele flexionare
-sa recunoasca adjectivele provenite din verbe la participiu
-sa cunoasca formele adjectivelor
-sa facp acordul adjectivul cu substantivul determinat
-sa contruiasca propozitii cu adjective
METODE sI PROCEDEE
Conversatia
Explicatia
Demonstratia
Lucrul cu manualul
Exercitiul
Analiza gramaticala
Munca independenta
MIJLOACE DE ĪNVĂŢĂ 333u206d ;MĀNT:
-planse de lucru
-fise individuale
-exercitii manual
-exercitii culegere
- creta colorata
-marker
EVALUAREA se va desfasura pe tot parcursul lectiei de predare- īnvatare, continua -formativa
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: activitate frontala concomitent cu activitatea individuala
MANAGEMENTUL TIMPULUI:-capacitatile normale de īnvatare ale elevilor
-cunostintele lor anterioare
-timpul de īnvatare 50 min
RESURSE,SURSE DOCUMENTARE,MATERIALE AUXILIARE
-manualul de Limba romāna, clasa a V-a, Ed.Humanitas 2006 , autori Alexandru Crisan,Sofia Dobra,Florentina Sāmihaian
-Gramatica aplicata a limbii romāne, Ed. Didactica si Pedagogica 2005, autor Ada Iliescu
RESURSE UMANE: elevii unei clase cu nivel mediu de dezvoltare
STRATEGIA DIDACTICĂ: instructiv-educativa
PREZENTAREA ACTIVITĂŢII INSTRUCTIV-EDUCATIVE
Etapele unei lectii |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Timp |
Obs. |
|
|
|
|
|
1.organizarea clasei |
Absente, disciplina, prtegatirea pentru lectie |
Se anunta absentii de zi |
2 min |
|
2.captarea atentiei elevilor |
Se cere elevilor sa pregateasca caietele si manualele si celelalte materiale didactice cu care vor lucra pe parcursul orei |
Pregatesc caietele si celelalte materiale |
2 min |
|
3. reactualizarea cunostintelor anterioare 4.enuntarea titlului lectiei noi si a obiectivelor operationale |
Se verifica tema de casa a tuturor elevilor Cere unui elev sa scrie tema la tabla pentru a corecta si ceilalti elevi daca au avut greseli Prezint titlul lectiei si īl notez pe tabla, apoi le comunic elevilor obiectivele lectiei noi |
Prezinta caietele la control si verifica daca au avut greseli Scriu titlul lectiei pe caiete cu carioca si sunt atenti |
5 min 2 min |
|
5. dirijarea īnvatarii |
Se scriu pe tabla cuvinte care compun o propozitiei si cer elevilor sa stabileasca ordinea corecta a cuvintelor: Partea, flexibila, adjectivul,este,obiect, īnsusirea, exprima, de vorbire,unui. Scrie pe tabla cāteva exemple de propozitii si cere elevilor sa sublinieze cu creta rosie adjectivele: 1.Mamei īi plac animalele blānde. 2.Ghiocelul vesel iese de sub plapuma alba a zapezii. 3.Copilul cuminte si silitor īnvata īn fiecare zi. 4.Trandafirii sunt rosii. 5.Pepenele este copt. Le cer elevilor sa spuna din ce parte de vorbire provine adjectivul copt Atrag atentia elevilor ca forma adjctivului se poate schimba īn functie de gen si numar, si ca adjectivele le putem clasifica īn functie de terminatie si forma. Adjective variabile: ( īsi modifica forma īn vorbire) -cu 2 terminatii frumos gustos frumoasa gustoasa frumoase gustoase frumosi gustosi Īntreb elevii ce observa la forma de singular -cu 1 terminatie cuminte mare cuminte mare cuminti mari cuminti mari Īntreb acelasi lucru elevii despre forma adjectivului. Adjective invariabile( nu īsi modifica forma īn vorbire) mov mov mov mov Īntreb elevii ce observa? Mai cunoasteti si alte adjective invariabile? Scriu pe tabla doua propozitii: 1.Soarele ma īncalzeste cu razele lui aurii. 2.Ochii caprui ai mamei imi plac mult. Ce observam? Adjectivul aurii pe cine determina? A cui īnsusire o arata? Dar caprui? Observam ca : adjectivul se acorda īn gen numar caz, cu substantivul determinat |
Un elev iese la tabla si scrie propozitia corecta: Adjectivul este partea de vorbire flexibila care exprima īnsusirea unui obiect Toti elevii copiaza īn caiete definitia adjectivului. Scriu propozitiile īn caiete si unul din ei subliniaza la tabla adjectivele. blānde vesel alba cuminte, silitor rosii copt Din cunostintele anterioare ei trebuie sa raspunda ca provine in verb la participiu. Elevii sunt atenti la profesor si noteaza īn caiete Raspund ca se schimba forma adjectivului.Noteaza īn caiete exemplele.Dau exemple de alte adjective variabile cu 2 terminatii Raspund ca nu se shimba forma la singular, dar se schimba la plural.Noteaza īn caiete exemplele Elevii vor raspunde ca nu se schimba forma nici la singular, nici la plural. Elevii raspund: gri kaki clos pane Noteaza īn caiete . |
25 min |
|
6.fixarea cunostintelor |
Se cere sa raspunda la urmatoarele īntrebari: -Ce este adjectivul? -Cum putem clasifica adjectivele? -De cate feluri sunt adjectivele variabile? |
Elevii raspund īntrebarilor cerute de profesor. |
5 min |
|
7.obtinerea performantelor si asigurarea feed-back-ului |
Se cere elevilor sa completeze propozitiile īn functie de acordul acestora cu substantivul: -Creasta( rosu) īmpodobea un cap ce se īnalta cu( mare) trufie pe deasupra lighioanelor ograzii. -Ei aveau pieptul ( lucioasa) si pene ( albastru) |
Elevii vor completa parantezele cu forma adjectivului corecta. |
7 min |
|
|
|
|
|
|
9.asigurarea retentiei si a transferului |
Anunt tema pentru acasa: Exercitiul nr. 2 de la pagina 203 |
Elevii noteaya tema īn caiete. |
2 min |
|
|