PROIECT DIDACTIC
DATA: 20- X- 2005
sCOALA CU CLASELE I-VIII NR. 2, COMUNA LIŢA
PROFESOR: GETA CHIŢU
DISCIPLINA: LIMBA ROMÂNĂ
UNITATEA DE INVATARE: "VOCABULARUL"
CONTINUTUL: "ANTONIMELE"
TIPUL LECTIEI: MIXTĂ
SCOPUL LECŢIEI: dezvoltarea gândirii logice a elevilor si cultivarea unei exprimari orale si scrise, corecte si armonioase.
OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfârsitul activitatii, toti elevii vor fi capabili:
O1- sa defineasca antonimele; obiectivul va fi considerat atins, daca toti elevii vor fi capabili sa defineasca antonimele;
O2- sa identifice antonimele unor cuvinte date; obiectivul va fi considerat atins, daca vor identifica cel putin 90 din antonime;
O3- sa formeze antonime cu ajutorul prefixarii; obiectivul va fi considerat atins, daca vor forma cel putin 10 antonime din cele 13 cerute (ex. 2, pag. 40 si ex. 11, pag. 41);
O4- sa recunoasca tipurile de prefixe cu care se formeaza antonimele; obiectivul va fi considerat atins, daca vor recunoaste ce 21121y2411v l putin un tip de prefixe, din cele doua posibile;
O5- sa identifice antiteza; obiectivul va fi considerat atins, daca vor recunoaste ce 21121y2411v l putin 3 antiteze din cele 4 date.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia euristica, lucrul cu dictionarul, exercitiul, expunerea, învatarea prin descoperire.
Modul de organizare a clasei: frontal, individual, grupe de câte 5 elevi.
Resurse: ▪ materiale didactice: pixuri, caiete, dictionare, fise de lucru,.
▪ mijloace de învatamânt: tabla, creta, manuale, plansa.
LOCUL : sala de clasa
BIBLIOGRAFIE: - programa scolara;
manuale scolare
Etapele lectiei |
Dirijarea învatarii |
Timp |
Mod de organizare |
Observatii | ||
Metode |
||||||
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
|||||
Captarea atentiei |
Organizeaza clasa. Noteaza absentele. |
Numesc elevii absenti. Se pregatesc pentru lectie. |
|
Frontal Conversatie |
Predarea antonime-lor constituie, în cadrul studiului lexicului, o tema importanta, deoarece, ca si sinonimele, antonimele sporesc posibilitatile de exprimare clara, aleasa si variata. Din acest motiv am rezervat o ora întreaga studiului acestei categorii semantice. Realizarea sarcinii O1. Elevii cunosc notiunea de antonim din clasele anterioare si chiar din studiul textului literar. Realizarea partiala a sarcinii O3. Realizarea sarcinii O4. |
|
Verificarea cunostintelor asimilate anterior |
Verifica nivelul de aprofundare a cunostintelor asimilate ora anterioara despre "Sinonime". Verifica tema scrisa pentru acasa; aproba sau corecteaza temele facute. Cere elevilor sa gaseasca sinonimele neologice pentru unitatile frazeologice de la ex. 7, pag. 41 (a baga de seama- a observa, a remarca; a-i parea rau- a regreta; a face rost- a obtine; a se face de râs- a se compromite; de ajuns- suficient; cu capul în nori- distrat; scos din cutie- recent). |
Raspund la întrebarile profesorului. Prezinta la control caietele de teme; corecteaza acolo unde este cazul. Rezolva exercitiul, scriu în caiete. |
|
Frontal Conversatie Frontal Exercitiul |
||
Verificarea ancorelor pe care se spriji-na lectia noua |
Întreaba elevii daca îsi mai amintesc ce sunt antonimele. Cere elevilor sa dea câteva exemple de cuvinte antonime. |
Raspund: antonimele sunt cuvinte cu forma diferita si cu întelesuri opuse. Raspund la cerinta profesorului. |
|
Frontal Conversatie |
||
Anuntarea temei noi si a obiectivelor |
Anunta titlul lectiei de zi si îl scrie pe tabla: "Antonimele". Anunta obiectivele lectiei. |
Asculta; noteaza în caiete titlul lectiei. |
|
Frontal Expunere |
||
Dirijarea învatarii |
Cere elevilor sa noteze în caiete definitia antonimelor. Anunta tema de lucru la clasa: ex.1, pag. 40- identificare de antonime (totdeauna- niciodata, cu- fara, si- nici, au câstigat- au pierdut, simpatia- antipatia, tânar- batrân, acesta- celalalt, mari- mici, succese- insuccese). Anunta tema de lucru la clasa: ex.2, pag. 40- formare de antonime prin prefixare (a colora- a decolora, a lipi- a dezlipi, milos- nemilos, organic- anorganic, poetic- apoetic, a prinde- a desprinde, sansa- nesansa) Concluzie: pentru realizarea antonimelor se folosesc prefixe negative (nemilos, nesansa) si privative (dezlipi, apoetic, decolora, anorganic, desprinde). |
Noteaza definitia în caiete. Rezolva exercitiul la tabla, noteaza în caiete. Rezolva exercitiul la tabla, raspund la întrebarile profesorului, noteaza în caiete. |
|
Frontal Conversatie Exercitiul Lucrul cu dictionarul Frontal Conversatie euristica Lucrul cu dictionarul |
||
Dirijarea învatarii |
Precizeaza: Antonimele trebuie sa aiba un element de sens comun fata de care sa se stabileasca opozitia. Sa apartina aceleiasi variante a limbii. Sa fie o pereche compusa din parti de vorbire de acelasi fel. Antonimele se stabilesc pentru fiecare sens al unui cuvânt polisemantic. Cere elevilor sa dea exemple de cuvinte antonime pentru fiecare afirmatie în parte. Precizeaza: Antonimele sunt: Substantive Verbe Adjective Pronume Adverbe Prepozitii Conjunctii Cere elevilor sa dea exemple de cuvinte antonime pentru fiecare afirmatie în parte. Anunta tema de lucru în clasa: ex. 3, pag. 41. adauga: gasiti antonime pentru fiecare sens al cuvântului "drept" descoperit. Drept= cinstit- necinstit Direct- indirect Pozitie verticala- strâmb Despre membre- stâng Adevarat- neadevarat stiinta care studiaza legile Neted- ridat, ondulat Anunta tema de lucru în grupe de câte 5 elevi: ex. 10, pag. 41- identificare de antonime- item tip pereche (azi-ieri, benefic- malefic, devreme- târziu, egoist- altruist, junior- senior, viciu- virtute). Precizeaza: Ca si sinonimele, antonimele sporesc posibilitatile de exprimare clara, aleasa si variata. Antonimele pot avea si valoare stilistica, marind expresivitatea imaginii. |
Noteaza în caiete, asculta si raspund la cerintele profesorului. Cald-rece (temperatura) Înalt- scund (limbaj obisnuit) Bun- rau (adjective) Prost (lipsit de inteligenta)- destept Prost (neinstruit)- cult Prost (de calitate inferioara)- bun Raspund: Prieten- dusman A merge- a sta Mare- mic Sus- jos Ceva- nimic Deasupra- dedesubtul si- nici Citesc cerinta exercitiului, îl rezolva la tabla, noteaza în caiete. Cauta cuvintele în dictionarele de antonime, discuta între ei, noteaza solutiile în caiete, apoi informeaza profesorul ce solutii au gasit. |
|
Frontal Expunere Conversatie euristica Lucrul cu dictionarul Frontal Expunere Conversatie euristica Lucrul cu dictionarul Frontal Exercitiul Lucrul cu dictionarul Grupe de câte 5 elevi Lucrul cu dictionarul Frontal Expunere |
Realizarea partiala a sarcinii O2. Precizari psihopedagogice: clasa are un efectiv de 10 elevi, toti apti pentru învatatura, fiind de nivelele: Ritm rapid de învatare- 3 elevi Ritm mediu de învatare- 4 elevi Ritm lent de învatare- 3 elevi Conexiunea inversa are loc pe tot parcursul lectiei. Realizarea partiala a sarcinii O2. | |
Dirijarea învatarii |
Împarte fise de lucru elevilor si le cere sa identifice figura de stil la baza careia sta antonimia. Toti elevii trebuie sa recunoasca antitezele din fisele lor. Anunta tema de lucru în clasa: ex. 11, pag. 41- formare de antonime prin prefixare (a amagi- a dezamagi, ascultator- neascultator, cinste- necinste, fericire- nefericire, a nadajdui- a deznadajdui, sigur- nesigur). Anunta tema de lucru în clasa: ex. 12, pag. 41- sa identifice antonimele adjectivului "dulce" în contextele date (fruct acru, cuvinte amare, lapte acru, brânza sarata, apa sarata, sunet strident, somn agitat, panta abrupta). Anunta tema de lucru pe 3 grupe: ex. 13, pag. 41- identificare de sinonime si antonime. |
Asculta explicatiile profesorului, noteaza în caiete, studiaza fisele si raspund: antiteza. Identifica antitezele de pe fisele lor. Citesc cerintele exercitiului, îl rezolva la tabla si noteaza în caiete. Citesc cerintele exercitiului, îl rezolva la tabla si noteaza în caiete. Asculta explicatiile profesorului, se împart în 3 grupe, rezolva exercitiul si noteaza în caiete. A aprinde= a incendia- a stinge Credincios= statornic, fidel- nestatornic Gras= obez- slab Incorect= nedrept- corect Neatârnare= libertate- sclavie Prieten= amic- dusman Tineresc= adolescentin- batrânesc Trist= abatut- vesel Vesnic= etern- peren Vinovat= culpabil- nevinovat. |
|
Lucrul individual Învatarea prin descoperire Fise de lucru Frontal Exercitiul Frontal Exercitiul Grupal Exercitiul |
Realizarea sarcinii O5. Realizarea sarcinii O3. Realizarea sarcinii O2. | |
Feed- back |
Cere elevilor sa repete definitia antonimelor si face aprecieri asupra modului în care acestia au raspuns la lectie. |
Repeta definitia antonimelor, asculta aprecierile profesorului. |
|
Frontal |
||
Anuntarea temei pentru acasa |
Anunta tema de lucru în clasa: ex. 5,6, pag. 41 |
Asculta si noteaza tema pentru acasa, precum si precizarile suplimentare, daca este cazul. |
|
Frontal |
|