ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
PROIECT DIDACTIC
Aria curriculara: Consiliere si orientare
Modulul: Managementul informatiei si al invatarii
Tema: Caracteristici, factori favorizanti ai succesului scolar
Obiective operationale
- sa identifice factorii ce duc la succesul scolar
- sa explice necesitatea cunoasterii de catre fiecare a stilului propriu de invatare
- sa cunoasca motivatia invatarii
- sa inteleaga necesitatea organizarii invatarii
Resurse materiale: foi,creioane
Resurse de timp: 50 min
Metode: conversatia euristica, dezbateri, munca in echipa
DESFASURAREA LECTIEI
1. Moment organizatoric:
- Asigurarea ordinei si disciplinei in clasa
- Efectuarea prezentei si notarea absetelor
- Motivarea absentelor din saptamana precedenta pe baza motivarilor conform regulamentului scolar
- Identificare evenimentelor petrecute recent in viata clasei si discutarea lor
- Prezentarea unor comunicari ce privesc activitatea clasei
2. Captarea atentiei
- Formularea scopului lectiei a carei tema a fost anuntata de saptamana trecuta
- Notarea pe tabla a temei si a obiectivelor lectiei
3.Desfasurarea lectiei
Elevii sunt impartiti pe grupe in fuctie de stilul propriui de invatare si au in fata o foaie cu caracteristicile stilului de inatare propriu
Dirigintele scrie pe tabla urmatorele intrebari la care sefii celor trei grupe vor enunta cateva raspunsuri dupa consultarea membrilor echipelor
CHESTIONAR
* De ce credeti ca este important sa-ti cunosti stilul de invatare ?
* Esti deacord cu caracteristicile stilului tau de invatare?
* Crezi ca trebuie sa acorzi atentie mare modului cum iti iei notite?
* Iti plac manualele cu desene in culori ?
* Este necesar sa primesti lamuriri suplimentare fata de cele din manual pentru a invata mai bine?
* Crezi ca ai cateva motive ca sa inveti mai bine ? Enunta-le.
* Trebuie sa-ti faci un plan cu activitatile dintr-o zi sau te descurci si fara el?
* Daca esti mai ordonat termini mai repede de invatat?
Pe baza raspunsurilor primite , in special pe baza motivelor enuntate de catre elevi se vor purta discutiile ulteriare
Posibile motive pentru invatare:
- Invat pentru ca imi place
- Invat ca sa fiu lasata mai liber.
- Invat pentru ca mi s-a promis ceva ( bani, o excursie, o haina, e.t.c.)
- Invat ca sa fiu o buna profesionista, sa devin cineva
- Invat sa fiu apreciata de colegi, prieteni, familie
4. Concluzii
Elevii vor trage cateva concluzii pe baza discutiile anterioare
5. Precizarea temei viitoare si formularea unor recomandari
|