ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala cu clasele I-IV,nr.3 Scurta
NUMELE SI PRENUMELE INVATATORULUI: Galatanu Gabriela
CLASA: a-II-a
STRUCTURA PROIECTULUI DE ACTIVITATE
MODULUL I:Autocunoastere si dezvoltare personala
SUBMODULUL: Cunoasterea de sine
TEMA: ,,Cine, ce, cum sunt eu ?"
DISCIPLINA:,, Consiliere si orientare"
OBIECTIV CADRU: dezvoltarea capacitatii de autocunoastere si a atitudinii positive fata de sine
sa prezinte asemanari si deosebiri dintre el/ea si ceilalti/celelalte
OBIECTIVE OPERATIONALE: .sa exprime datele de identificare a propriei personae;
.sa identifice interesele, preferintele, aspiratiile privind dezvoltarea personala;
.sa evalueze punctele tari si punctele slabe, interesele, abilitatile personale;
STRATEGII DE REALIZARE
METODE SI PROCEDEE:exercitiul de spargere a ghetii , discutia , dezbaterea , autocaracterizarea ,conversatia , testul proiectiv ,
jocul de rol , activitatea independenta.
RESURSE: .psihologice-motivatia activitatii
.de timp:-2 ore
.materiale:chestionare , fise de lucru , markere , carioca , fise de evaluare, ecusoane-carton, minge colorata
.individual
.pe grupe
BIBLIOGRAFIE:1.MEC, ,,Curriculum clasele I-IV ,Consiliere si orientare,"-Bucuresti , 2006
2.MEC, ,,Programe scolare -clasele I-IV ,Consiliere si orientare"-Bucuresti , 2006
3.,,Consiliere si orientare" clasele I-IV ,-ghidul invatatorului ,-Bucuresti ,2006
4. Liliana Chivulescu -Eu si ceilalti-caiet pentru clasa I ,Ed.CORESI ,Bucuresti ,2006
DESFASURAREA ACTIVITATII
-se comenteaza motto-ul; |
-Discutia dirijata Dezbaterea |
-Ecusoane |
5 minute |
|
||
II. |
Captarea atentiei,,Spargerea ghetii": Joc:,,Cine sunt eu?"(joc de energizare) Procedura jocului: *Elevii sunt asezati in cerc. Invatatorul face si el parte din grup . Se foloseste o minge colorata. Mingea se arunca de la unul la altul respectand indicatiile urmatoare: .Cand mingea colorata ajunge la tine spune-ti numele, rostind enuntul: ,,Eu sunt.", apoi da mingea colegului de alaturi. .Se reia jocul spunand colegilor cum doresti sa fii strigat:,,Numele meu este. si as vrea sa-mi ziceti.." .Arunca mingea spre un coleg, spu- nandu-i numele tau (sau pe cel cu care vrei sa fii strigat). .Arunca mingea spre un coleg, stri- gandu-l cu numele pe care il are sau pe care isi doreste sa fie strigat. |
-elevii sunt asezati in cerc; -elevii respecta cerintele indicate; |
-exercitii de spargere a ghe- tii -conversatia -jocul de rol |
-minge colorata |
15minute |
-capacitatea de utilizare a materi- alului didactic si de cooperare in cadrul grupului; -observarea com- portamentului in timpul desfasurarii activitatii; |
II. |
Anuntarea temei si a obiectivelor -se anunta tema activitatii; -se anunta obiectivele activitatii; Desfasurarea activitatii *Activitatea 1.-voi pune intrebari orale elevilor: a),,Cine sunt?" b),,Ce-mi place?" c),,Ce nu-mi place?" d),,Cum sunt eu?" *Activitatea 2.-impart cate un chestionar la fiecare elev ,,Ce sunt eu?" .Formuleaza enunturi prin care sa prezinti variantele alese: -Eu sunt un -----------de -------ani. -Eu sunt --------si ma numesc-------------. -Eu sunt--------la Scoala----- ----- ---- in clasa----------. -Eu sunt un copil care prefera-----------. .Spune cati dintre colegii tai sunt: -copii:________ -elevi:________ -fete:_________ -baieti:_______ .Care grupuri sunt la fel de mari? -Analiza activitatii-se analizeaza chestionarul si se trag concluzii . *Activitatea 3.-impart elevilor doua fise la care trebuie sa raspunda cerintelor de pe fisa(anexa) ,,Cum sunt eu?" -Analiza activitatii -se analizeaza fisele si se trag concluzii. |
-elevii sunt atenti; -pe rand fiecare elev va raspunde la intrebarile cerute; -elevii rezolva chestionarul; -fiecare elev isi prezinta chestionarul; -se implica in dezbateri; -elevii rezolva sarcinile fisei; -elevii isi prezinta fisele cu datele cerute in fata colegilor eventual isi pot gasi ,,frati" prin asemanari, preferinte. -se implica in dezbateri; |
-conversatia -conversatia -jocul de rol -autocaracte- rizarea -conversatia -activitatea independenta -dezbaterea -activitatea independenta -testul proiectiv -dezbaterea |
-chestionarul -markere -carioca -fise de lucru -markere -carioca |
3minute 20minute 25minute 20minute |
-capacitatea de autocaracterizare; -capacitatea de comunicare si primirea informa- tiilor de catre elevi; -se apreciaza modul in care elevii isi prezinta chestionarul , fisa de lucru; -observarea com- portamentului in timpul desfasurarii activitatii; |
III. |
Realizarea feedback-ul Joc:,,Calitatile numelui meu" -ex:G-ingasa A-mbitioasa B-una I-steata -Analiza activitatii -se analizeaza calitatile prenumelui si se trag concluzii |
-fiecare elev isi scrie prenumele vertical pe ecuso- nul de pe piept (pe verso) -elevii isi identifica calitatile personale, care sa inceapa cu fiecare litera cuprinsa in prenume; -fiecare elev isi prezinta calitatile prenumelui; -se implica in dezbateri; |
-jocul de rol -activitatea independenta -autocaracte- rizarea -dezbaterea |
-ecusoane -markere |
20minute |
-se aprecizeaza creativitatea elevi- lor; -capacitatea de autocaracterizare; -capacitatea de comunicare a tatii prenumelui personal; |
IV. |
Evaluare -se vor forma 3 grupe de elevi; -se cere grupelor sa alcatuiasca ,,Portretul elevului model"-calitatile personale a elevului model; Tema pentru acasa -se anunta tema pentru ora urmatoare ,,Autocunoasterea cu ajutorul colegilor" |
-se impart elevii in 3 grupe; -isi aleg liderul de grup; -fiecare grupa realizeaza sarcina; -se premiaza grupa care a gasit cele mai potrivite cali- tati personale a unui elev model; |
-activitatea independenta |
-fise de eva- luare -markere |
10minute 2minute |
-capacitatea de identificare a cali- tatii personale a elevului model; |
|