PROIECT DIDACTIC
Disciplina: matematica
Clasa: I - a
Invatator:
Tema lectiei: Citirea si scrierea numerelor 1-10.
Subiectul lectiei: Numarul si cifra 9.
Tipul lectiei: De asimilare a cunostintelor.
Obiectiv de referinta: sa recunoasca si sa utilizeze sistemul pozitional de formare a numerelor in concentrul 1-10.
Obiective operationale:
O1 sa rosteasca si sa scrie cifra 9 in diverse moduri;
O2 sa descompuna numarul 9 si alte numere, cu sprijin in obiecte;
O3 sa compare numere mai mici sau egale cu 9, folosind desene;
O4 sa alcatueasca probleme utilizind neumerele invatate.
Metode si procedee: M1 prezentarea grafica; M2 GPP; M3 conversatia; M4 Tehnica "Patru colturi"; M5 Jocul - aventura; |
Mijloace didactice: Mj1 foi pentru postere Mj2 "floare" cu obiective Mj3 clopotel Mj4 fise Mj5 tabela Mjj6 Tava cu jucarii Mj7 markere Mj8 setul " |
Forme de organizare :
F1 frontala
F2 individuala
F3 perechi
F4 in grup
Bibliografie :
A.Raileanu, M. Singer. Matematica pentru clasa I-a manual. Ed. Prut International, Chisinau, 2002.
A.Raileanu, M. Singer. Ghid metodic. Ed. Prut International, Chisinau 2002.
A. Raileanu, M. Singer. Caiet "Taina numerelor", Exercitii de fixare, Ed. Prut International, Chisinau, 2002.
Curriculum pentru cl. I-IV.
Charles TEMPLE, Jeannie L.STEELE, Kurtis S. MEREDITH Aplicarea tehnicilor de dezvoltare a gindirii critice". Adaptare T. Cartaleanu, O. Cosovan. Ghidul IV, Chisinau,2003.
Scenariul lectiei
Etapele lectiei |
Obiective operationale |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Evaluare | |||||||||||||||||
I. Moment organizatoric. |
|
|
|
| |||||||||||||||||
|
Captarea atentiei. |
|
Jocul "Aventura" (Anexa 1). |
Formeaza un cerc si executa comenzile. |
| ||||||||||||||||
|
Enuntarea obiectivelor. |
|
Afisez la tabla "floarea" cu obiective. ( Anexa 2). |
Privesc si asculta obiectivele. |
| ||||||||||||||||
II. |
Reactualizarea cunostintelor. |
|
Propun spre rezolvare exercitii pentru calcul mental ( Anexa 3). |
Indeplinesc regulile jocului si obtin rezultatele: a) 3;6;9;12;15;18; b) 5; 10; 15; 20 c) 3 + 5 = 8 (iepuri) d) diferite variante, de ex. 1,2,3 e) diferite variante, de ex. 7, 8, 9 |
Urmaresc cum indeplinesc calcul mental | ||||||||||||||||
III. |
Comunicarea noilor cunostinte. |
O1 |
Invit in fata clasei o fetita cu cosita si ara 838j94i njindu-i cosita, intreb elevii cu ce se aseamana. Demonstrez fisa cu cifra 9. |
Raspund, ca se aseamana cu cifra 9. |
Evaluez gradul de recunoastere a cifrei 9. | ||||||||||||||||
O2 |
Anunt, ca vom lucra in perechi cu diferite sarcini. ( Anexa 4). |
Elevii lucreaza in perechi indeplinind sarcina urmatoare pe masura indeplinirii celei precedente (S6, S7, S8 ) OOO OOO OOO 7 etc. |
Apreciez capacitatea elevilor de a descompune numarul 9 in 2 componente in diferite moduri cu sprijin in obiecte | ||||||||||||||||||
O2 |
Afisez pe tabla tabela, acoperita cu frunze cu sarcina: descopera numerele ascunse sub frunze.
|
Determina descompunerea corecta a numarului 9. |
Urmaresc corectitudinea indeplinirii sarcinii. | ||||||||||||||||||
IV. |
Fixarea noilor cunostinte |
O3 O4 O1, O2 |
Divizez clasa in 6 echipe. Propun sa deschida manualul la pag.28 si adresez sarcini de tipul: Priviti, selectati si ridicati semnul cerut. Ajutati-l pe Pufi sa aleaga numerele conform semnelor. Priviti imaginea. Restabiliti fisele pierdute. ( Anexa 5). Propun sa analizeze imaginea urmatoare, sa alcatuiasca probleme. Revin la fisa cu cifra 9. |
Deschid cartile si privesc semnele >; <; =. Ridica sus fisele cu numerele respective. Lucreaza in echipe si restabilesc fisele pierdute.
Elevii raspund. Alcatuiesc probleme *Cerceteaza si spun elementele componente. Scriu si rostesc cifra 9 in aer, pe banca (cu degetul). 2 elevi lamuresc la tabla si scriu. |
Urmaresc cum compara doua numere. Depistez incorectitudinea. Rectific pe parcurs. Apreciez abilitatea de compunere a problemelor. Urmaresc realizarea obiectivelor de scriere, citire, compunere si descompunere a numarului 9. | ||||||||||||||||
V. |
Fixarea noilor cunostinte si asigurarea feed-back - ului |
O2 O1 O2O3 |
Amintesc pozitia la scris. Solicit sa deschida caietul "Taina numerelor" la pag.49 si le cer sa indeplineasca sarcinile propuse. Alcatuiesc 4 echipe prin numarare de la 1 la 4 Afisez postere in 4 colturi ale clasei si lamuresc sarcinile. ( Anexa 6). Revin la "floarea cu obiective" pentru analiza nivelului de realizare. Discut cu elevii. |
Elevii scriu in caiete 3 rinduri. Deseneaza cite o linie de la fiecare imagine la numarul corespunzator. Formeaza un "trenut". Fiecare echipa este un vagon al trenutului. Circula de la poster la poster, indeplinind sarcinile. Un elev la tabla intoarce pe rind pe verso, formind cuv. "bravo!". |
Se urmareste formarea deprinderilor de scriere Se apreciaza capacitatea de determinare a componentei a 2 a numarului 9 dupa una data. | ||||||||||||||||
VI. |
Tema pentru acasa |
|
|
|
|
Anexa nr.1
Jocul "Aventura"
Toti elevii fac un cerc, se afla pe o corabie in largul marii. Invatatorul suna cu un clopotel de 3 ori - aceasta inseamna: "Alarma!". Pina atunci copiii danseaza pe fundalul unei melodii. La "alarma!" - se agita. Invatatorul le propune: Pentru a ne salva, grupati-va cite 3. Cei ramasi fara grup, trec in banci.
Invatatorul anunta:
Alarma a fost falsa.
Iarasi muzica.
Se repeta de mai multe ori, schimbind componenta grupurilor.
"Floare" cu obiective (pe verso " b r a v o !")
Anexa nr.3
S1* Cinta pasarica-n tei,
Numarati din 3 in 3.
S2* Joaca mosul in ciupici
Numarati din 5 in 5.
S3* Alcatuiti o problema,
folosind imaginile de pe
tabla magnetica.
S4* Numiti 3 numere mai mici decit 7.
S5* Numiti 3 numere mai mari decit 6.
Anexa nr. 4.
Sarcini pe niveluri.
S6 I. Numarati si aranjati intr-un rind 9 cerculete.
S7 II. Formati o multime din 9 cercuri de 2 culori si alegeti fisa cu numarul respectiv, asezind-o sub fiecare culoare.
S8 III. Selectati si aranjati perechile de numere care pot corespunde celor doua culori.
Tehnica GPP
S11 Ajutati-l pe Chit-Cas sa restabileasca fisele pierdute.
S15 Completati ca sa aveti in total 9 patratele:
| S16S17 Puneti in buzunare figuri geometrice. |
S18 Desenati ce doriti, dar numarul figurilor sa corespunda numarului invatat la lectie.
|