PROIECT DIDACTIC
Data:16.05.2008
Scoala nr 5
Clasa a IV-a
Obiectul:Istoria romanilor
Subiectul:Fernando Magellan
Tipul lectiei:dobandire de noi cunostinte
Clasa a XIa A
Obiective cadru:
-insusirea si familiarizarea elevilor cu notiuni de istorie
-formarea unor deprinderi de activitate independente
-folosirea cu usurinta a unui limbaj adecvat istoriei
-consolidarea deprinderii de ordine si precizie in folosirea datelor istorice
-folosirea unor deprinderi de a folosi manualul-document istoric
Obiective operationale:
a)cognitive
La sfarsitul lectiei elevii trebuie sa:
-cunoasca date legate de Fernando Magellan(cine a fost,ce a descoperit,etc)
-cunoasca scopul calato 858b12i riei lui Magellan
-cunoasca drumul parcurs de acesta in expeditie
b)afective
La sfarsitul lectiei elevii trebuie sa:
-participe cu interes la lectie
-manifeste interes pentru invatarea istoriei romanilor
Metode si procedee:conversatia,
explicatia,
exercitiul
Bibliografie:"Istorie"-manual pentru clasa a IV a,editura Didactica si Pedagogica
Material didactic:fise de lucru,manual,caiete,ecusoane cu numele elevilor,globul terestru/harta
Forme de organizare:frontal si individual
Durata lectiei:45 minute
Demers didactic
Etapele lectiei |
Activitatea propunatorului |
Activitatea elevilor |
Strategii didactice |
Moment organizatoric |
-pregatirea mijloacelor de invatamant |
-pregatirea cartilor si caietelor de istorie -concentrarea atentiei pentru inceperea lectiei |
|
Reactualizarea cunostintelor |
Voi verifica lectia anterioara punandu-le intrbari cu referire la aceasta. -Ce lectie ati avut de pregatit? -Cine a fost Cristofor Columb? -Ce a descoperit el? -In ce an a descoperit continental "Lumea Noua"? -Cand a plecat C.Columb in calatorie? -Din ce loc au pornit in calatorie? -Cat timp a durat expeditia? -Care era scopul calatoriei lui Columb,unde urmarea sa ajunga si ce dorea sa demonstreze? -De la numele carui navigator
vine numele continentului -Cine l-a ajutat,sprijinit pe Columb pentru a efectua expeditia sa? -Ce urmari a avut descoperirea Americii pentru Spania? Voi realiza un rebus la tabla, pe a carui verticala A-B se va descoperii numele unui alt navigator,Fernando Magellan ,cu ajutorul cunostintelor din lectia precedenta. |
"Cristofor Columb" -C.Columb a fost un mare navigator. -El a descoperit continentul -.."in anul 1492" -..."in vara anului 1492". -Au plecat in calatorie din portul Palos. -Expeditia a durat aproximativ 3 luni. -C.Columb dorea sa ajunga in -Numele continentului vine de la numele navigatorului Amerigo Vespucci. -.."a fost sprijinit de regii Spaniei,Ferdinand si Izabela. -Spania cunoaste o puternica dezvoltare prin bogatiilie aduse de pe noul continent. Va iesi la tabla cate un elev pentru a completa rebusul. |
-conversatia |
Anuntarea temelor si a obiectivelor |
Un navigator,asemeni lui Cristofor Columb,asemeni lui Cristofor Columb a fost si Fernando Magellan.Astazi vom invata despre importanta acestuia,despre expeditia sa. |
Copiii asculta. |
|
Dirijarea invatarii |
Voi aduce la cunostinta elevilor date importante despre viata si calatoria lui F.Magellan. Notez apoi pe tabla titlul lectiei si cateva idei principale ale acesteia.Voi scoate ideile principale cu ajutorul copiilor ,verificand astfel ceea ce au inteles. FERNANDO MAGELLAN F.Magellan a fost un navigator portughez care a facut prima calatorie in jurul Pamantului intre anii 1519-1522. Plecand din Spania,traverseaza Oc.Atlantic si descopera stramtoarea care ii poarta numele:Stramtoarea Magellan. Intra apoi in Oc.Pacific. Descopera insulele Filipine unde Magellan moare. O singura corabie se intoace in Spania,ceea ce a dovedit ca pamantul e rotund. Solicit 1,2 elevi pentru a citi dim manual Stiati ca. si Retine!,apoi vor raspunde la intrebarile din manual. |
Elevii sunt asculta cu atentie. Raspund la intrebari ,apoi isi noteaza in caiet ideile de pe tabla. elevi vor citi. Elevii raspund la intrebari. Vor realiza un joc de rol prin care va descrie pe glob drumul parcurs de Magellan pe oceane. |
-conversatia -exercitiul -explicatia |
Evaluare |
Voi realiza fise de evaluare pentru fiecare elev pentru a verifica cunostintele dobandite de acestia. |
Elevii rezolva fisele. |
-exercitiul |
Incheierea activitatii |
In final voi face aprecieri generale asupra participarii la lectie si voi evidential elevii care s-au remarcat. |
|
|
|