PROIECT DIDACTIC
INVATATOR
SCOALA cu
clasele I-VIII nr.
6
CLASA a II a A
DATA aprilie 2007
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
DISCIPLINA:Limba romana
TEMA LECTIEI: “Dumbrava minunata”,M.Sadoveanu
TIPUL LECTIEI:dobandire de noi cunostinte
SCOPUL LECTIEI
-Dezvoltarea capacitatii de a citi corect,constient,fluent si expresiv.
-Dezvoltarea capacitatii de exprimare libera coerenta.
-Exersarea capacitatii de a alcatui enunturi orale si scrise.
-Imbogatirea vocabularului cu cuvintele: “scorbura”,”rachita”,”d 121h75b ispret”;
-Stimularea interesului si dragostei pentru necuvantatoare.
OBIECTIVE OPERATIONALE
Pe parcursul si la sfarsitul lectiei,elevii vor fi capabili:
O1 -sa citeasaca textul corect,constient,fluent si expresiv;
O2 -sa raspunda la intrebari referitoare la continutul textului ;
O3 -sa alcatuiasca propozitii cu cuvintele necunoscute;
O4 -sa argumenteze utilizarea semnelor de punctuatie in text;
O5 -sa desprinda invatatura textului ;
O6 –sa realizeze un afis-reclama pentru spectacolul « Dumbrava minunata ».
STRATEGIA DIDACTICA:
a) Metode si procedee:conversatia, povestirea,cvintetul,turul galeriei,dezbaterea;
b) Materiale didactice : fise de lucru,creioane colorate,coli,portretul lui M.Sadoveanu,carte,papusa Lizuca,dictionarul ;
c) Forme de organizare:frontal,individual,pe grupe..
BIBLIOGRAFIE:
-“Curriculum National.Programe scolare pentru invatamantul primar”,Bucuresti,2003;
-“Didactica aplicata.Partea I- invatamantul primar,Editura “Gheorghe
Alexandru”,Craiova,1994,autor E.Joita;
- Metodica predarii limbii romane in clasele primare”,autor Silvia Nuta,editura Aramis,2000;
- “Sa dezlegam tainele textelor literare”,clasa a II a,autor C.Iordachescu,editura Carminis;
DESFASURAREA LECTIEI
SECVENTELE LECTIEI |
OP. |
CONTINUT ESENTIALIZAT |
RESURSE |
EVALUARE |
1.Moment organizatoric |
|
-Asigurarea unor conditii optime desfasurarii lectiei. -Exercitii de spargere a ghetii. |
-fise de lucru |
|
2.Captarea atentiei |
O2 |
La clasa soseste un colet de la posta. In cutia surpriza este o papusa. -Copii,ea este prietena mea si s-a pierdut dintr-o poveste. Vreti sa o ajutam sa ajunga acasa? Papusa le da indicatii despre identitatea sa,iar copiii trebuie sa o recunoasca. |
-conversatia -frontal -papusa Lizuca |
Evaluare formativa |
3.Anuntarea temei si a obiectivelor |
|
-Se anunta tema si obiectivele. -Se noteaza titlul pe tabla si in caiete. |
|
|
4.Dirijarea invatarii |
O1 O2 O3 O4 |
-Se citeste textul de catre copii in soapta. -Se pun intrebari legate de continutul textului. -Se citeste lectia in lant si selectiv. -Se analizeaza fiecare fragment. -Se stabileste sensul cuvintelor necunoscute cu ajutorul dictionarului. -Se alcatuiesc propozitii cu aceste cuvinte. -Se citeste model intregul text. -A facut un lucru bun Lizuca atunci cand a plecat de acasa ? |
-frontal -individual -povestirea -conversatia -dezbaterea |
Observarea sistematica -formativa |
5.Obtinerea performantei |
O2 O5 |
-Se completeaza la tabla,apoi pe fisele de lucru insusiri ale lui Patrocle. -Se desprinde invatatura textului. -Se spun proverbe despre prietenie. |
-fisa de lucru -frontal -cvintetul |
-evaluare formativa |
6.Evaluare |
O6 |
-Elevii sunt impartiti pe grupe. -Se vor realiza afise-reclama pentru spectacolul “Dumbrava minunata”. -Lucrarile vor fi expuse la tabla si fiecare lider de grupa va prezenta afisul. |
-frontal -fisa de lucru -creioane colorate -turul galeriei |
-formativa |
7.Incheierea activitatii |
|
-Tema pentru acasa : -Scrie patru enunturi despre prietenia dintre Lizuca si Patrocle. -Ilustrarea fragmentului care le-a placut cel mai mult. -Aprecieri generale si individuale |
-recompense |
-formativa |
|