Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload


didactic clasa: a iii-a, educatie plastica


PROIECT DIDACTIC

DATA: 24. X.

CLASA: a III-a A

SCOALA COMISANI

OBIECTUL: Educatie plastica

UNITATEA DE INVATARE: Materiale de lucru

TEMA PLASTICA: Folosirea materialelor de lucru: cerneala, solutia pentru decolorat – picul

SUBIECTUL: desen liber

TIPUL LECTIEI: formare de priceperi si deprinderi

SCOPUL: formarea deprinderii de a utiliza materiale si tehnici cat mai variate pentru compunerea spatiului plastic

OBIECTIVE DE REFERINTA:

1.1. sa selecteze diverse materiale (culori de apa, tusuri, creioane, pensule, plastilina etc.), in vederea utilizarii acestora

1.2. sa asocieze tehnici adecvate materialelor selectate (tehnici ale culorilor de apa, tehnici mixte, tehnici ale colajului etc.)

4.1. sa compuna spatiul plastic valorificand potentialul expresiv al dominantei cromatice, conform propriilor intentii

OBIECTIVE  OPERATIONALE:

1.1. sa recunoasca materialele pe care le vor utiliza (cerneala, pic, pensule)

1.2. sa aleaga tehnica potrivita materialelor utilizate (decolorarea)

4.1. sa realizeze o compozitie plastica in care sa valorifice dominanta cromatica obtinuta

METODE SI PROCEDEE: conversatia,  explicatia, exercitiul, turul galeriilor

MIJLOACE DE INVATAMANT: cerneala albastra, solutie de decolorat – pic, coli albe, rosii, galbene, pahare, marker

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual


DESFASURAREA  ACTIVITATII

MOMENTELE LECTIEI

TIMP

OB. OP.

DESFASURAREA  ACTIVITATII

METODE SI PROCEDEE

FORMA DE ORGANIZARE

EVALUARE

I. Moment organizatoric

1’

Se asigura climatul necesar bunei desfasurari a lectiei. Se impart materialele necesare.

II. Captarea atentiei

7’

1.1.

Elevii recunosc materialele cu care vor lucra. Precizeaza intrebuintarile firesti ale acestora: cerneala- scris, picul- corectat, pensula- desenat.

Li se cere sa coloreze cu ajutorul pensulei mari si cu cerneala albastra fondul lucrarii pe coala primita. In timp ce se usuca cerneala se discuta despre rezultatele obtinute.

Elevii vor observa ca s-au obtinut fonduri in culori diferite si vor preciza motivul pentru care s-a intamplat acest fapt:

albastru + galben= verde albastru+ rosu = violet albastru+ alb= albastru deschis (bleau).

Se discuta despre amestecul culorilor primare si obtinerea culorilor binare din acestea.

coversatia explicatia

frontal

individual

observarea sistematica

III.Anuntarea scopului si a obiectivelor

1

Sunt anuntate scopul lectiei si obiectivele.

coversatia

frontal

IV.Dirijarea invatarii

25’

1.2.


4.1.

Fiecare elev realizeaza o compozitie proprie, folosind picul pentru decolorare si tinand cont de culoarea fondului. Subiectul ramane la alegerea fiecaruia.

exercitiul

individual

observarea sistematica

VI. Realizarea feed-back-ului

10’

2.1.

Pansele elevilor sunt sortate dupa „dominanta cromatica”, obtinandu-se patru grupe. Elevii vor trece pe rand pe la fiecare plansa si vor scrie o apreciere/ recomandare. In final fiecare se va intoarce la lucrarea proprie, va citi insemnarile colegilor si isi va spune parerea in legatura cu observatiile facute.

turul galeriilor



individual

frontal

interevaluare

VII. Asigurarea transferului cunostintelor

1’

Li se recomanda elevilor sa incerce sa descopere si alte modalitati de utilizare a picului si cernelei.

conversatia

frontal



Document Info


Accesari: 478
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )