PROIECT DIDACTIC
SCOALA CU CLASELE I-VIII POPENI ,jud. VASLUI
CLASA: I A
OBIECTUL:MATEMATICA
SUBIECTUL:REZOLVAREA DE PROBLEME
TIPUL LECTIEI : Formarea de priceperi si deprinderi
OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: Formarea deprinderii de a judeca si rezolva probleme cu ajutorul operatiilor de adunare si scadere in concentrul 0-30
OBIECTIVE OPERATIONALE : La sfarsitul lectiei , elevii vor fi in masura :
a. cognitive :OC1 –sa descifreze enuntul problemelor ;
OC2 –sa identifice expresiile care sugereaza efectuarea unei operatii de adunare sau scadere ;
OC3 –sa rezolve probleme cu enunt , printr-o singura operatie: de adunare sau scadere ;
OC4 –sa cunoasca terminologia matematica ;
OC5 –sa compuna probleme asemanatoare cu cele rezolvate ;
b. motrice : OM1 –sa-si coordoneze miscarile pentru a scrie corect in coloane exercitiile sau calculul scris;
OM2 –sa scrie datele problemei pe scurt ;
c. afective : OA1 -sa manifeste interes pentru efectuarea calculelor matematice si a rezolvarii de probleme ;
RESURSE: a. Pedagofice : rezolvarea de probleme , conversatia , explicatia, lectura, exercitiul, munca cu manualul;
b. Materiale : manualul de matematica , fise
c. Bibliografice : „Ghidul invatatorului”-matematica , Ed. ALL ;
d. Temporale : 45 minute
SCENARIU DIDACTIC
SECVENTELE LECTIEI |
OB. OPER. |
ACTIVITATEA INVATATORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
EVALUARE |
MOMENT ORGANIZATORIC (1 |
OA1 |
Asigur conditiile de incepere a lectiei, cer elevilor sa se pregateasca in liniste . |
Elevii isi pregatesc in liniste cele necesare. |
|
VERIFICAREA TEMEI ANTERIOARE (7min.) |
OM1 |
Cat timp verific cantitativ tema elevii trebuie sa efectueze munca independenta: Rezolvati in calcul scris : Verific calitativ munca independenta apoi verific calitativ si tema pentru acasa . |
Elevii prezinta caietele la control si efectueaza munca independenta . Elevii citesc exercitiul si tema pentru a verifica corectitudinea rezultatelor. |
Calificative |
ANUNTAREA TE- MEI SI A OBIECTI – VELOR (2 MIN.) |
|
Astazi vom face cateva exercitii si probleme cu operatiile de adunare si scadere in concentrul 0-30 . Notez titlul lectiei pe tabla . |
Elevii sciu titlul pe caiete . |
|
DIRIJAREA INVATARII (7 min.) |
OC4 |
Ce operatii am invatat ? Cum se numesc numerele care se aduna ? dar rezultatul ? Cum se numesc numerele din care scadem ?Dar cel pe care il scadem ? Dar rezultatul ? Ce operatie faceti cand auziti : total, rest ,cu atat mai mult , cu atat mai mic ?etc. Se fac exercitii de calcul mintal si oral. |
Am invatat operatiile de adunare si scadere. Elevii denumesc notiunile de termeni , suma sau total , dscazut , scazator , rest sau diferenta . Elevii dau rezultatele exercitiilor orale si mintale. |
Apreceri verbale |
OBTINEREA PERFORMANTEI (15 min.) |
OC1 OM1 OC2 OC3 OC4 OM2 |
Elevii vor efectua exercitiile si problemele din fisa : Gaseste rezultatul corect : Afla numarele cu 6 mai mari ca :21 ,13 ,10 , 3 . Afla restul dintre 24 si 14 . Se citeste o problema apoi se discuta : ce stim in problema ? ce nu stim ? Irina a cules 26 de lalele. Ea a dat 5 mamei ei. Cate lalele i-au mai ramas ? Cate lalele a cules Irina ? Cate a dat ea mamei ? Daca a dat mamei 5 , acum are mai multe sau mai putine ? Daca are mai putine prin ce operatie vom afla cate i-au ramas ? |
Elevii vor raspunde la intrebarile mele si rezolva exercitiile din fisa . Elevii repeta problema si o discuta stabilind datele si intrebarea problemei. |
Evaluare formativ-continua |
ASIGURAREA RE- TENTIEI SI A TRANSFERULUI (9 min. ) |
OM2 OC5 |
Se rezolva problema nr. 6 din manual (pg. 110 ). Voi cere elevilor sa compuna o problema : pg. 111 , ex. 12 . |
Elevii rezolva problema individual. |
Calificative |
FIXAREA TEMEI |
|
Ce am facut astazi la matematica ? Ce operatii am folosit la rezolvarea lor ? |
Am rezolvat exercitii si probleme . Am folosit operatiile de adunare si scadere. |
|
INCHEIEREA ACTIVITATII |
|
-tema pentru acasa ; -aprecieri individuale si colective |
|
|
|