Partile de vorbire neflexibile – consolidare
PROIECT DIDACTIC
DATA:
CLASA: a VII-a
OBIECTUL: Limba romana
UNITATEA DE INVATARE: Partile de vorbire neflexibile
TIPUL DE LECTIE: de consolidare
OBIECTIVUL CADRU: dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa
OBIECTIVELE OPERATIONALE:
COGNITIVE:
OC1: sa defineasca partile de vorbire neflexibile;
OC2: sa identifice partile de vorbire neflexibile (adverbul, prepozitia, conjunctia, interjectia) din exprimarea orala si scrisa;
OC3: sa analizeze morfologic si sintactic partile de vorbire neflexibile din enunturile date;
OC4: sa dea exemple de adverbe, conjunctii, prepozitii, interjectii si locutiuni conform cerintei;
OC5: sa utilizeze corect partile de vorbire neflexibile, evitand confuzia cu alte parti de vorbire si respectand ortografia si punctuatia adecvate;
OC6: sa stabileasca gradele de comparatie ale adverbelor;
OC7: sa precizeze valorile expresive ale interjectiilor.
AFECTIVE:
OA1: vor participa cu atentie si interes la lectie;
STRATEGIA DIDACTICA:
METODE SI PROCEDEE: conversatia euristica, explicatia, jocul didactic, analiza gramaticala, exercitiul, problematizarea, exercitiile creatoare;
FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala;
MIJLOACE DE INVATAMANT: manual, culegere, rebus, fise de lucru individual, fise de evaluare finala.
RESURSE:
1. BIBLIOGRAFICE
a) metodice:
- I. Serdean, Metodica predarii limbii romane, E.D.P., Bucuresti, 1985;
b) didactice:
Limba romana, manual pentru clasa a VII-a, Ed. Humanitas, Bucuresti, 1998;
c) stiintifice:
- *** Dictionarul explicativ al limbii romane, editia a II-a, Bucuresti, Editura Academiei, 1998;
- M. Andrei, I. Ghita, Limba romana, Editura Corint, Bucuresti, 1996;
- I. Danila, Limba romana – algoritmii analizei gramaticale, Ed. „Egal”, Bacau, 2001;
- Gh. Constantinescu-Dobridor, Morfologia limbii romane, Ed. „Vox”, Bucuresti, 1996;
d) pedagogice:
- Constantin Cucos, (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare si grade didactice, Iasi, POLIROM, 1998;
- I. Cerghit, T. Radu, Didactica – manual pentru clasa a X-a, Bucuresti, E.D.P., 1996;
e) oficiale:
M.E.C., Invatarea activa, Bucuresti, 2001;
- M.E.C., Instruirea diferentiata (aplicatii ale teoriei inteligentelor multiple), 2001;
- Curriculum National. Programe scolare pentru clasele a V-a – a VIII-a. Aria curriculara limba si comunicare, Bucuresti, 1999
TEMPORALE
- 50 minute
UMANE
- 13 de elevi
- clasa de nivel mediu
SCENARIUL DIDACTIC
NR.
CRT
ETAPELE
LECTIEI
OBIECTIVE OPERATIONALE
UNITATI DE CONTINUT
ACTIVITATEA PROFESORULUI SI A ELEVILOR
METODE
MIJLOACE
FORME DE ORGANIZARE
EVALUA-RE
MOMENT
ORGANIZA- TORIC
Asigurarea conditiilor necesare desfasurarii lectiei ( liniste in clasa, distribuirea fiselor de lucru si a celor de evaluare, pregatirea materialului didactic necesar)
conver-satia
- material didactic (planse cu partile de vorbire neflexibile)
FRONTALA
I
CAPTAREA
ATENTIEI
OA1
Profesorul va solicita elevii sa completeze un rebus .
Pe verticala A-B vor obtine cuvantul morfologie.
Profesorul solicita raspunsuri si la alte intrebari legate de un anumit termen din rebus.
Elevii completeaza rebusul, raspunzand la intrebari.
conversa tia
jocul didactic
- rebusul
FRONTALA
-observarea comporta-mentelor elevilor
-evaluare initiala
II
ANUNTAREA OBIECTIVELOR
OA1
Se comunica elevilor, in limbaj accesibilizat, continutul invatarii si performantele asteptate.
conversa tia
FRONTALA
III
ACTUALIZAREA CUNOSTINTE –LOR
OC1
- Ce este morfologia ?
De cate feluri sunt partile de vorbire?
Care sunt partile de vorbire flexibile?
Dar cele neflexibile?
Le voi cere elevilor sa raspunda la intrebari referitoare la partile de vorbire neflexibile.
Elevii raspund la intrebari si se implica activ in desfasurarea lectiei.
conversa
tia
- planse
- portofolii de gramatica
FRONTALA
-evaluare initiala
- analiza raspunsurilor elevilor
IV
CONSOLIDAREA CUNOSTIN-TELOR
OC2
OC3
OC4
OC5
OC6
Se trece la rezolvarea exercițiilor din fișa individuala de lucru., insistandu-se asupra aspectelor mai dificile.
Pe parcursul rezolvarii exercițiilor din fișa, profesorul le adreseaza și alte intrebari referitoare la parțile de vorbire neflexibile, urmarindu-se astfel consolidarea cunoștințelor referitoare la acestea.
conversatia
exercitiul
explicatia
proble-
matizarea
- fise de lucru individual
- tabla
F
R
O
N
T
A
L
A
-analiza raspunsuri-lor elevilor si observarea comportamentelor acestora
V
OBTINEREA PERFOR-MANTEI
OC4
Se rezolva exercițiul 9 din fișa de lucru.
exercitiul
creator
- tabla
- fise de lucru individual
FRONTALA
- analiza capacitatii de a opera cu partile de vorbire studiate
VI
FEEDBACK-UL
OC7
Profesorul solicita eleviilor sa interpreteze rolul expresiv al parților de vorbire neflexibile.
Elevii rezolva oral cerinta.
explicatia
FRONTALA
-evaluare finala
VII
EVALUA-REA PERFOR-MANTEI
Evaluarea se realizeaza cu ajutorul unei fise de evaluare.
De asemenea, pe tot parcursul activitatii, elevii au la dispozitie o fisa de lucru individuala.
exercitiul
- fisa de evaluare finala
INDIVIDU-ALA
- evaluare finala scrisa
VIII
RETENTIA
OA1
Se verifica masura in care obiectivele propuse au fost atinse.
conversatia
FRONTALA
IX
TRANSFE-RUL
Se anunta tema pentru acasa.
Se fac aprecieri generale si individuale asupra activitatii desfasurate.
conversatia
FRONTALA
-notare
|