PROIECT DIDACTIC
PROPUNATOR:
MODULUL: Contabilitate
TEMA LECTIEI: Obiectivele si functiile contabilitatii de gestiune
TIPUL LECTIEI: Lectie de comunicare si insusire de noi cunostiinte
CLASA: a X-a B, specializarea Contabilitatea
DATA: 9.06.2008
DURATA: 50 de minute
OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa defineasca obiectul contabilitatii de gestiune ;
sa recunoasca obiectivele in cazul cheltuielilor;
sa recunoasca obiectivele in cazul productiei fizice;
sa ilustreze functiile contabilitatii de gestiune .
OBIECTIVE FORMATIV - EDUCATIVE:
Sa dobandeasca aptitudinile unui contabil;
Sa dezvolte gandirea creative.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode de invatare: explicatia, expunerea, dezbaterea;
Mijloace didactice: material bibliografic;
Moduri de activitati cu elevii: frontal, individual.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Aureliana Guoadelia Cojocea, Doina Ana Maria Petre - Manual pentru clasa a X-a, liceu tehnologic, Ed. Economica, Bucuresti 2003 ;
Bazele contabilitatii- Ed. Didactica si Pedagogica, Bucuresti 2000.
DESFASURAREA ACTIVITATILOR DIDACTICE
Timp |
Scopul predarii |
Strategia de predare |
Strategia de invatare |
Stiluri de invatare |
Resurse |
||||
V |
A |
P |
|||||||
3 min. |
Moment organizatoric |
|
-Stabilirea prezentei si a aspectelor de disciplina scolara; -Organizarea clasei pentru lectie; -Asigurarea conditiilor didactico-materiale. |
Verificare orala: se adreseaza intrebari din lectia anterioara,fiind notate raspunsurile elevilor |
Se realizeaza prin conversatia dintre profesor si elevi . Se asigura feed-back-ul privind activitatea desfasurata, formulandu-se intrebari cu materialul predat. Elevii primesc tema pentru acasa-fise de lucru. |
Consideratii metodice Ponderea activitatii de predare reprezinta o selectie permisiva a continuturilor, din care rezulta un ansamblu variabil de informatii, in care profesorul si elevul au spatiu de creatie. Informatiile sunt prezentate astel incat stimuleaza interpretari alternative si deschise. Informatiile constituie un mijloc pentru formarea unor competente, valori si atitudini. Ofera un mod de invatare care presupune intelegerea si explicarea. Reprezinta un mecanism de stimulare a gandirii critice. Document InfoAccesari: 5176 Apreciat: Comenteaza documentul:Nu esti inregistratTrebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta Creaza cont nou A fost util?Daca documentul a fost util si crezi ca meritasa adaugi un link catre el la tine in site in pagina web a site-ului tau.
Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 ) |