PROIECT DIDACTIC
TEMA : CULTURA-CULTURI-INTERCULTURALITATE
CLASA a V-a - a VIII-a
MODERATOR
OBIECTIVUL ACTIVITATII : RECUNOASTEREA SI RESPECTAREA DIFERENTELOR CULTURALE PRIN VALORIFICAREA POZITIVA A CELORLALTE CULTURI
OBIECTIVE SPECIFICE - la sfarsitul activitatii elevii vor fi capabili
sa produca enunturi simple despre o tema data;
sa lucreze in echipa;
sa favorizeze invatarea prin cooperare;
sa se simta responsabili si valorizati ca membri ai unei echipe
sa aplica citerii estetice si morale in aprecierea valorilor
sa respecte datinile, obiceiurile si traditiile nationale
sa contribuie la promovarea culturii
sa manifeste curiozitate pentru descoperirea unor aspecte legate de viata copiilor din spatial francofon si anglo-saxon
STRATEGII DE REALIZARE :
ACTIVITATI - ateliere de lucru
METODE - lectura de imagini
MIJLOACE DIDACTICE - fotografii
pliante
colectii etnografice
reviste
articole de ziar
carti documentar
manuale
PRODUSE - proiecte de grup
RESURSE UMANE : - identificarea si stabilirea responsabilitatilor
s-au format 4 grupuri de cate 4-5 elevi
fiecare grup si-a distribuit rolul in cadrul echipei
RESURSE MATERIALE : - coli
mape
pixuri
carioca
creioane colorate
markere
DESFASURAREA PROIECTULUI :
ETAPA I - strangerea informatiilor - 25.10 - 05.11
ETAPA A II-A - realizarea portofoliilor - 08.11 - 19.11
ETAPA A III-A - evaluarea proiectelor - 22.11 - 26.11
SCENARIUL OREI DE EVALUARE :
Elevii se grupeaza in vederea reconstituirii echipei de lucru, dorindu-se ca ambientul creat sa favorizeze comunicarea, libertatea de expresie si de miscare, creativitatea elevilor si inlaturarea barierelor formale.
Moderatorul anunta titlul si obiectivul activitatii.
Moderatorul cere elvilor sa defineasca termenul de ,,cultura'' si sa descopere de-a lungul orei de evaluare termeni pentru conceptul de ,,interculturalitate''
Pentru a valorifica difersitatea culturala se propune elevilor lecturarea unei fise de lucru ce contine un fragment din ,,Lumea de atunci" de Ioan Slavici si rezolvarea unor cerinte legate de acesta.
Se propune elevilor sa reflecteze asupra anumitor stereotipuri culturale.
Elevii vorbesc despre etapele proiectului si ofera informatii referitoare la domeniile de care s-au ocupat:
Moderatorul explica elevilor ca toate aceste domenii reprezinta aspecte culturale vizibile, in timp ce aspectele culturale de adancime vizeaza perceptia persoanei de catre sine si de ceilalti, luarea deciziilor conceptia privind prietenia, frumusetea, modestia, ideile despre cresterea copiilor, conceptul de justitie, conducere, modelele de subordonare, solutionarea de probleme, conceptia despre timp, spatiu, viitor sau trecut, mobilitatea sociala, distributia rolurilor in relatie, varsta, sexul, clasa, ocupatia, modelele de perceptie vizuala, limbajul corporal, mimica si expresiile faciale, preferintele pentru cooperare sau competitie, rata interactiunilor sociale.
Pentru ilustrarea acestor aspecte culturale, elevii sunt implicati in rezolvarea unui exercitiu in echipa despre diferentele culturale in perceperea limbajului non-verbal, gesturilor si expresiilor faciale.
Elevii evalueaza activitatea raspunzand la intrebari ca
ASPECTE INSTRUCTIONALE
copiii reactioneaza pozitiv, fiind stimulati de responsabilitatile pe care le au;
creste motivatia pentru invatare;
creste participarea unor elevi mai timizi la activitatea scolara.
ASPECTE INTERACTIONALE
elev/elev - ameliorarea comunicarii
elev/professor - relatia profesor/elev nu mai este aceea traditionala
CLIMATUL CLASEI
copiii sunt mai relaxati
atmosfera este mai destinsa
eleviii sunt mandri de ceea ce realizeaza
MODALITATI DE EVALUARE
produsele elevilor
opiniile elevilor
impresiile cadrelor didactice participante.
|