PROIECT DIDACTIC
Casa: a VI-a
Unitatea de invatare: Europa – caracterizare geografica generala
Subiectul lectiei : Vegetatia, fauna, solurile
Competente specifice
Obiective operationale:
a) de cunoastere si analiza
b) psihomotorii
c) afective
Resurse materiale: Harta fizica a Europei, manual, mapa tematica, laptop, proiector
Resurse procedurale : conversatia euristica, descoperirea, demonstratia, lucrul cu harta si manualul, povestirea, descrierea
Strategia didactica: algoritmica, deductiva- inductiva
Tipul lectiei: mixta
Forme de organizare a lectiei: activitatea frontala, activitatea individuala
Forme de evaluare: continua
Nivelul clasei: bun
Loc de desfasurare: sala de clasa
Continutul informativ al lectiei:
Vegetatia-totalitatea plantelor ce se numesc pe un anumit teritoriu. Ea este influentata de clima, relief, reteaua hidrografica si activitatile omului.
Fauna cuprinde totalitatea animalelor care traiesc pe un anumit teritoriu. Ea este in stransa corelatie cu vegetatia.
De asemenea, solurile au o legatura directa cu celelalte doua componente cum ar fi vegetatia si fauna.
Vegetatia poate fi etajata dupa latitudine si dupa altitudine.
Etajarea dupa latitudine poate fi impartita astfel:
Tipurile de vegetatie
Tundra si silvotundra
Se intalneste in nord ( nordul Pen. Scandinave si al Campiei Europei de Est) si se intalneste in conditii de clima rece. Aici sunt sprcifice: muschii, lichenii, mesteacanul pitic, salcia pitica si alte specii. Dintre animale: renul, ursul polar, vulpea polara, zibelina, etc.
Dintre solurile specifice intalnim pe cele podzolice (spodosoluri), care sunt soluri subtiri si sarace in humus.
2.Padurile de conifere (taigaua) ocupa nordul Europei si se intind din Scandinavia pana la Muntii Ural. Ele cuprind: molid, pin, brad, zada (specii cu frunze vesnic verzi).
Dintre animale: renul, zibelina si toate cele specifice zonei de tundra. Solurile specifice sunt tot spodosolurile, ca si la tundra si silvotundra, dar si turbariile.
3.Padurile de amestec cuprind conifere si foioase, ele ocupand o fasie continua in sudul padurilor de conifere.
4.Padurile de foioase ocupa suprafete intinse in centrul si vestul continentului. Ele sunt formate din arbori cu frunze cazatoare cum ar fi: stejar, fag, ulm, tei, artar, frasin, etc.
Dintre animalele specifice amintim: cerbul, caprioara ,jderul, vulpea, lupul, ursul brun, rasul, mistretul, veverita, pisica salbatica, etc. Solurile specifice sunt: solurile brune, cenusii si cele argiloase, bogate in humus.
5.Stepa cuprinde suprafete intinse in N Marii Negre si zona Marii Caspice. Ea cuprinde o serie intreaga de specii ierboase adaptate la uscaciune cum ar fi: pirul, negara, colilia, paiusul. Silvostepa este reprezentata de stepa cu paduri ( ierburi amestecate cu paduri). Ea se intalneste in apropierea zonei cu paduri. Dintre animalele specifice intalnite aici amintim: specii de rozatoare (iepure, harciog, popandau), pasari (mai ales dropia), reptile. Ca tipuri de soluri le putem aminti pe cele mai fertile, adica cernoziomurile. Ele se intalnesc pe suprafete intinse din: Ucraina, Rusia si Romania.
6. Vegetatia de semidesert se intalneste in zona Marii Caspice, in conditii de uscaciune prelungita, si cuprinde ierburi aspre, tufisuri, arbori fara frunze, etc. Dintre animale amintim pe cele care se gasesc in zona de stepa. In zona M. Caspice sunt intalnite solurile nisipoase si cele roscate.
7.Vegetatia mediteraneana este specifica bazinului M. Mediterane si cuprinde arbori si arbusti care nu-si pierd frunzele ( stejarul verde, stejarul de pluta, laurul, cimbrul, etc.). Padurile mediteraneene au fost insa defrisate in cea mai mare parte, in locul lor aparand o vegetatie de tufisuri si arbusti ( denumita maquis si garigga) si plantatii de maslini. Dintre animalele specifice aici amintim: broasca testoasa, serpi, muflonul, sacalul, diferite specii de pasari. Solurile specifice: cele roscate-castanii si terra rosa (pe substrat calcaros).
Etajarea dupa altitudine se intalneste in lanturile muntoase care intrerup zonele de vegetatie amintite anterior ( Alpii, Pirineii, Carpatii, Caucaz, etc.). Aici este intalnita o etajare a vegetatiei dispusa astfel:
-la baza se afla terenurile agricole si paduri de foioase;
-paduri de amestec;
-paduri de conifere;
-vegetatia alpina.
DESFASURAREA LECTIEI
ETAPELE LECTIEI |
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
1.Organizarea activitatii |
Se verifica prezenta mijloacelor de invatamant necesare lectiei; se noteaza absentii |
Pregatesc manuale, caiete |
2. Verificarea cunostintelor din lectiile anterioare |
Elevii vor rezolva in cca 10 min cate o fise de lucru pe care este reprezentat conturul Europei. In cadrul acesteia vor identifica: limitele, unitati de relief principale, elemente ale hidrografiei Se verifica raspunsurile dupa expirarea timpului |
Rezolva fisele de lucru Raspund Argumenteaza |
3. Captarea atentiei |
Se prezinta elevilor, cu ajutorul calculatorului, imagini reprezentand zone de vegetatie comentandu-se, pe scurt, cele observate. |
Analizeaza fotografiile Raspund |
4. Anuntarea lectiei noi si a obiectivelor |
Se noteaza pe tabla titlul lectiei, „Vegetatia, fauna si solurile Europei” si se expun, oral, obiectivele propuse a se vor realiza |
Noteaza in caiete |
5. Dirijarea invatarii si dobandirea noilor cunostinte |
Se vor adresa elevilor intrebari care ii vor dirija spre descoperirea notiunilor utilizand hartile din manual, imagini, Harta fizica a Europei Pe masura ce se obtin raspunsurile dorite se completeaza schema lectiei si se prezinta imagini ale notiunilor studiate . Caracterizarea fiecarei zone de vegetatie este insotita de imagini sugestive prezentate cu ajutorul calculatorului Se vor discuta, de asemenea, aspecte legate de modul in care omul a afectat vegetatia si fauna |
Sunt atenti la intrebari Raspund Analizeaza desenele, fotografiile Indica pe harta Noteaza in caiete Exemplifica |
6. Fixarea cunostintelor |
Se impart elevilor fise reprezentand conturul Europei precum si delimitari ale zonelor de vegetatie. Astfel vor identifica fiecare zona de vegetatie precum si tipul climatic corespunzator. |
Completeaza fisele de lucru |
7. Evaluarea |
Se noteaza elevii care s-au remarcat, prin raspunsurile date, pe parcursul desfasurarii lectiei |
|
8. Tema |
Rezolvarea exercitiului de la pag 26 Invatarea lectiei |
Noteaza tema |
|