ALTE DOCUMENTE
|
||||||||
PROIECT DIDACTIC
Data I.Obiective de referinta:
Obiectul:Consiliere/psihoterapie 1.Achizitionarea unui set de informatii despre com-
Subiectul Ce spun despre.consumul de alcool,tutun,droguri portamentele de risc/consumul de tutun/alcool
Clasa/grupa:_____S.A.M 2.Întarirea comportamentelor sanatoase si scaderea
Scopul:Identificarea unor comportamente frecventei comportamentelor de risc-fumatul
indezirabile,descrierea si identificarea propriilor comportamente
Tipul lectiei:terapie de grup II.Obiective operationale-capacitati-competente:
Resurse A.Cognitive:
.materiale:fise individuale,pliante, 1.Identificarea comportamentelor de risc(consum de,
Film educativ A.S.P.Timis-TVRTimisoara,calculator tutun,alcool/droguri,cafea,etc)
.metodologice:anamneza,explicatia, 2.Sa defineasca în cuvinte proprii starea de sanatate
conversatia,chestionarea,exercitiul 3.Sa vizioneze filmele "Drogurile"si "Vârtejul"
observatia dirijata,descrierea/inventarierea comportamentului 4.Sa identifice efectele nocive ale consumului de dro-
.bibliografice: guri/alcool în materialul prezentat/sa raspunda la întrebari
Programa cadru pentru consiliere 5.Sa citeasca afirmatii despre comportamente indezirabile
asistenta psihopedagogica,2000 Sa enumere consecintele consumului de droguri/alcool
Anucuta,P.-Pedagogie,Ed.Augusta,
Baban,A.-Consiliere educationala,Cluj Napoca,2001 substante toxice
Lemeni,G.Miclea,M.-Consiliere si orientare,Cluj,2004 8.Sa completeze fisele de lucru
B.Psihomotrice:
9.Adoptarea unei tinute corecte în timpul
activitatii
C.Afective:
10.Facilitarea promovarii unui optim al stilului de
viata 11.Trezirea interesului pentru comportamente
dezirabile
Subiectii:
Timp (min.) |
Etapele activitatii |
Obiective |
Continutul activitatii |
Forma de organizare |
Metode, tehnici, procedee |
Material didactic |
||
Activitatea psihologului |
Activitatea subiectului/grupei |
|||||||
|
1.Moment organizatoric 2.Captarea atentiei 3.Identificarea problemei 4.Anuntarea temei si obiectivele activitatii |
O 1 O 1,2 O 1 O4 |
.Pregatirea materialelor necesare desfasurarii activitatii .Angajeaza o conversatie cu scopul familiarizarii copiilor cu mediul specific cabinetului .se pun întrebari referitoare la importanta sanatatii,a unui stil de viata sanatos:"Ce este sanatatea?","Ce credeti ca presupune un stil de viata sanatos?" ."Enumerati câteva comportamente nocive pentru sanatate" .Se pun întrebari ajutatoare:"Fumatul este bun pentru organism?dati exemple de alte substante daunatoare (care fac rau) organismului" "Astazi încercam sa aflam cât rau pot sa faca anumite substante (droguri,alcool,tutun) Trebuie sa cunoastem de ce nu este bine sa se consume aceste substante si de ce sunt interzise prin lege;este bine sa stim pentru a putea sa evitam consumul acestora în necunostinta de cauza,existând pericolul de moarte |
.pregatirea pentru desfasurarea activitatii în cabinet .raspund la întrebarile adresate de psiholog .sunt atenti la întrebarile adresate .raspund la întrebari .enumera comportamente:consumul de tutun,alcool,droguri .sunt atenti la explicatie |
.grup .indivi-dual .indivi-dual .grup |
.conversatia .conversatia .conversatia euristica .explicatia .observatia |
.film: "Drogurile", "Vârtejul", "Aurolac" planse, fise individuale ."Ultima tigara" -film educativ, calculator |
|
Timp (min.) |
Etapele activitatii |
Obiective |
Continutul activitatii |
Forma de organizare |
Metode,tehnici, procedee |
Material didactic |
||
Activitatea psihologului |
Activitatea subiectului/grupei |
|||||||
|
5.Constientiza-rea efectelor comportamente-lor indezirabile |
O 3,4 O5 O4 O5,6 |
.se prezinta filmul "Drogurile",se explica ce sunt acestea:substante(prafuri,lichide)care dauneaza,fac rau organismului,ducând,la o dependenta fizica si psihologica si în final la moarte .pe parcursul activitatii sunt reluate anumite cadre care subliniaza efectul nociv al consumului de droguri .se prezinta filmul "Vârtejul"-povestea subiectului si consecintele faptelor sale (consumul ocazional de droguri); .se reiau cadrele care subliniaza efectul consumului de droguri asupra sanatatii (moartea);încalcarea legii (arestul) .se utilizeaza plansa demonstrativa pentru a indica efectele nocive asupra creierului,aparatului cardiovascular;simptomele care apar sunt în legatura si cu tipul de substanta consumata:-deteriorarea întregului organism,în special a sistemului nervos,dependenta fizica si psihologica,stare halucinogena,depresie,alte probleme psihice,oboseala musculara,hepatita,hemoragii cerebrale-toate duc la moarte .Toxicomania-obiceiul de a consuma droguri conduce la o stare de subordonare,care conditioneaza comportamentul,relatiile familiale si sociale;lipsa banilor pentru droguri-fapte antisociale (cersetorie,furt,înselatorie,omoruri) pedepsite de lege-se intra într-un cerc vicios din care se iese greu,poate deloc-depinde de motivatia,vointa celui în cauza si de suportul celor din jur:familie,societate .Motivele care duc la consumul de substante: |
.raspund la eventualele întrebari .urmaresc filmul .pun întrbari referitoare la materialul prezentat .urmaresc materialul .sunt atenti la plansa demonstrativa .urmaresc materialul,pun întrebari |
.grup .indivi-dual .grup .grup .grup .indivi-dual |
.conversatia .observatia dirijata .expunerea .conversatia .observatia dirijata .conversatia .expunerea |
.pliantul "Stil de viata sanatos" ."Drogurile" "Vârtejul" .plansa |
|
Timp (min.) |
Etapele activitatii |
Obiective |
Continutul activitatii |
Forma de organizare |
Metode,tehnici, procedee |
Material didactic |
||
Activitatea psihologului |
Activitatea subiectului/grupei |
|||||||
|
6.Asigurarea feed-back-ului 7.Încheierea activitatii-aprecieri |
O7 O8 O10 |
a)curiozitatea (poate fi doza mortala din prima folosire-la droguri puternice,alcool) b)teribilismul-se poate iesi în evidenta si în alte moduri c)presiunea grupului-e dreptul tau sa spui NU... d)probleme (în familie,la scoala-false)-folosirea drogurilor rezolva doar aparent si temporar problema,ea continuând sa existe si sa se agraveze .se prezinta fisa nr.1 "Drogurile si dependenta de droguri",se angajeaza o conversatie prin discutarea fiecarei afirmatii în parte .se distribuie fisele "Ce faci daca...?",mentionându-se modul de completare .se apreciaza activitatea si raspunsurile elevilor |
.sunt atenti la prezentarea plansei "Motive" .raspund la întrebarile puse .citesc afirmatiile,pun întrebari .sunt atenti la explicatiile pentru completarea fisei pentru activitatea urmatoare |
.grup .grup .indivi-dual .indivi-dual .grup .indivi-dual |
.explicatia .conversatia .explicatia .conversatia .problematizarea .evaluare |
.plansa demonstrativa .fise individuale .fise individuale |
|
|