„E harnic nu oricine lucreaza, ci acela care lucreaza cu placere, care nu poate fara lucru” (Nicolae Iorga)
PROIECT DIDACTIC
Data:
Grup Scolar Ferdinand I
Clasa: a III-a A Step By Step
Inst.:
Aria Curriculara: Tehnologii
Disciplina: Educatie tehnologica
Centrul: ARTE
Unitatea de invatare: Activitǎti cu materiale din hartie
Subiectul: „Suportul pentru creioane”
Tipul lectiei: formare de priceperi si deprinderi
Obiective fundamentale:
ÿ Dezvoltarea priceperilor si deprinderilor de manuire unor ustensile si materiale de lucru
ÿ Consolidarea unor deprinderi 727d39h practice (lipire, tǎiere)
ÿ Cultivarea gustului estetic si a spiritului critic
ÿ Educarea independentei in actiune, a perseverentei in realizarea lucrǎrii
Obiective operationale:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
a) Obiective cognitive:
Sa identifice materialele de lucru primite pe banci;
Sa expuna etapele realizarii lucrǎrii pe baza modelului prezentat de invǎtǎtoare;
Sǎ respecte etapele de lucru in confectionarea produsului;
Sa combine in mod creativ materialele pentru realizarea unui produs original;
Sa aprecieze calitatea produsului final in functie de criteriile specificate.
Sǎ pǎstreze ordinea si curǎtenia la locul de muncǎ
b) Obiective afective:
Sa manifeste interes, curiozitate pentru lectie;
Sa participe activ la desfǎsurarea lectiei
Sǎ colaboreze cu invǎtǎtorul/ colegii in activitatea de invatare;
Sa persevereze in rezolvarea sarcinilor de lucru;
c) Obiective psiho – motorii
Sa-si dirijeze activitatea loco-motorie spre centrul de interes propus de invatator
Sa manuiascǎ ustensilele de lucru;
Sǎ adopte o pozitie corecta in timpul lucrului, in banca, in fata clasei
Strategii didactice:
Resurse procedurale
a)de comunicare orala:- conversatia; explicatia; instructajul
b)de actiune reala:- exercitiul ,munca independenta;
c)-de explorare: observatia, demonstratia.
Resurse materiale sabloane , plansǎ cu etapele de lucru, foarfecǎ, aracet, carton culori,carioci,scoci,lipici
Forme de organizare:
-frontala
-independenta: individuala, pe grupe, in perechi
Forme si tehnici de evaluare: -Scaunul Autorului;
-observare sistematica
BIBLIOGRAFIE:
** Curriculum National – programe pentru invatamantul primar,M.E.N.- C.N.C., Bucuresti, 2003
2.Stan,L.;Stan,
3. Molan, Vasile (2004): Abilitati practice, Ed. Tiparg
4. Dragu,Anca;
Cristea, Sorin (2003): Psihologie si
pedagogie scolara,
Esalonarea situatiilor de instruire |
Obiective operationa le |
Unitǎti de continut |
Strategii pedagogice |
Conexiunea inversǎ (feed-back-ul) |
||
1. Moment organizatoric |
Sǎ dovedeascǎ interes pentru lectie |
Asigur conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei: aerisirea salii de clasa, pregatirea materialului didactic si stabilirea linistii. |
Conversatia |
Materiale |
Activ. frontala |
Fiecare elev se pregǎteste pentru lectie. |
2. Captarea atentiei |
Sǎ raspunda corect la ghicitorile prezentate |
Captez atentia elevilor prin ghicitorile: Ø Esti istet? Hai de ghiceste Tot ce-n lume se vorbeste! Si cu multa-ntelepciune Sa raspunzi Si sa dai nume!
Pe sub poala codrului |
Conversatia Conversatia |
Planse cu ghicitorile spuse prezentate in cadrul Activitatii de dimineata la Mesaj |
Activ. Frontala Activ. frontala |
Sunt atenti si dau raspunsurile corect la ghicitori. ..padure |
3. Anuntarea temei |
Sǎ dovedeascǎ interes pentru lectie Sǎ dovedeascǎ interes pentru lectie |
La voi pe mese ce vad oare? O multime de ..creioane! Stiti ceva?..Ele vor toate Sa fie asezate Si sa stea imparateste. Unde? Unde? Hai ghiceste! Ø Si acum lectia o stiti Anunt tema lectiei: Realizarea Suportului pentru creioane folosind hartie si carton. Enunt obiectivele lectiei in termeni accesibili elevilor. |
Explicatia Conversatia Conversatia |
|
Activ. frontala |
Elevii ascultǎ si dau raspunsuri. suportul de creioane |
4. Dirijarea invǎtǎrii |
Sǎ identifice materialele de lucru primite; Sǎ respecte etapele de lucru; Sǎ combine in mod creativ materialele pentru realizarea unui produs original; |
Cer elevilor sǎ intuiascǎ materialul primit. Prezint elevilor sabloanele , etapele de lucru si le explic modul de realizare al lucrǎrii . Le demonstrez tehnica de lucru. Copiii vor avea de colorat sabloanele primite .Apoi vor decupa aceste sabloane finisate si le vor asambla conform explicatiilor si demonstratiei facute de cadrul didactic. Elevii vor lucra pe un fond muzical plǎcut. Voi urmǎri executarea lucrǎrii ajutand elevii care au nevoie, dand indicatii individuale suplimentare, facand observatii. |
Explicatia Demonstratia Invǎtarea prin descoperire Munca independen tǎ |
Sabloanele pentru imaginea din padure Carton suport |
Activ. frontala Activ. individualǎ |
Intuiesc materialul primit Identificǎ etapele de lucru Realizeazǎ lucrarea |
5. Evaluarea |
Sa aprecieze calitatea produsului final |
Lucrǎrile vor fi prezentate intr-o mini expozitie. Antrenez elevii in aprecierea lucrǎrilor. Criterii: au lucrat ingrijit; au fost originali. |
Observatia dirijatǎ |
Lucrǎrile elevilor |
Activ. frontala |
Elevii prezintǎ lucrǎrile si fac aprecieri privind modul in care au dus la bun sfarsit sarcinile date. |
6. Incheierea lectiei |
|
Realizez aprecieri colective si individuale asupra modului de lucru si asupra implicǎrii elevilor. |
Conversatia |
|
|
|
Ø Esti istet?
Hai de ghiceste
Tot ce-n lume se vorbeste!
Si cu multa-ntelepciune
Sa raspunzi
Si sa dai nume!
o
Pe sub poala codrului
Trece oastea Domnului
Mii si mii de sufletele
Si mai mari si maruntele.
Zboara, sar sau se tarasc
Se catara ori plutesc.
Picioruse, aripioare,
Toate-au locul lor sub soare
Si cu multa bunatate
Codrul le va da la toate
Casa buna si mancare
Cantec pentru fiecare
Pacea ele sa nu-si fure -
Dumnezeu e si-n ..
La voi pe mese ce vad oare?
O multime de ..creioane!
Stiti ceva?..Ele vor toate
Sa fie asezate
Si sa stea imparateste.
Unde? Unde?
Hai ghiceste!
Ghicitori si proverbe
Pe sub poala codrului
Trece oastea Domnului
Mii si mii de sufletele
Si mai mari si maruntele.
Zboara, sar sau se tarasc
Se catara ori plutesc.
Picioruse, aripioare,
Toate-au locul lor sub soare
Si cu multa bunatate
Codrul le va da la toate
Casa buna si mancare
Cantec pentru fiecare
Pacea ele sa nu-si fure -
Dumnezeu e si-n padure
Rosioara si codata
Umbla noaptea prin poiata,
Si la noi si la vecini
Ca sa cumpere gaini
De platit, nu le plateste,
Dar pe loc le jumuleste!
La voi pe mese ce vad oare?
O multime de ..creioane!
Stiti ceva?..Ele vor toate
Sa fie asezate
Si sa stea imparateste.
Unde? Unde?
Hai ghiceste!
|