PROIECT DIDACTIC
Inv.
Data: 26 martie 2008
Clasa a II-a
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina: Limba si literatura romana
Unitatea de invatare: Istoria ne aminteste
Subiectul lectiei: Portretul lui Stefan cel Mare
Tipul lectiei:de predare-invatare
Scopul lectiei: Cunoasterea personalitatii marelui domnitor prin intermediul literaturii si imaginilor
Obiective operationale:
O1 Sa lectureze o legenda despre Stefan cel Mare.
O2 Sa vizioneze imagini cu portretul marelu 737d33h i voievod.
O3 Sa completeze un text lacunar.
O4 Sa stabileasca valoarea de adevar a unor afirmatii.
O5 Sa raspunda la intrebari legate de viata lui Stefan cel Mare.
O6 Sa alcatuiasca un mic text in care sa prezinte ceea ce stie despre domnitor.
Metode si procedee didactice: conversatia, explicatia, exercitiul, munca independenta, problematizarea.
Materiale didactice: fise, portofoliu cu imagini ale personalitatilor istorice, prezentari PPT.
Bibliografie:
PROIECT DIDACTIC
Inv.
Data: 26 martie 2008
Clasa a IV-a
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina: Limba si literatura romana
Unitatea de invatare: Parerea ta conteaza!
Subiectul lectiei: Musca la arat, de Al. Donici
Tipul lectiei:de predare-invatare
Scopul lectiei: Decodificarea textului de tip fabula; recunoasterea si prezentarea sumara a trasaturilor personajelor; exprimarea opiniilor proprii cu privire la textul propus.
Obiective operationale:
O1 Sa citeasca fluent, corect si expresiv textul.
O2 Sa integreze cuvinte noi in contexte variate.
O3 Sa explice folosirea semnelor de punctuatie.
O4 Sa recunoasca si sa descrie personajele.
O5 Sa ordoneze momentele intamplarii.
O6 Sa inlocuiasca cuvinte si expresii dintr-un text dat cu sinonime din fabula studiata.
Metode si procedee didactice: conversatia, explicatia, exercitiul, munca independenta, problematizarea.
Materiale didactice: fise de munca independenta
Bibliografie: M. E. N. Programa scolara pentru clasele III IV
Planificarea calendaristica orientativa; Proiectarea unitatilor de invatare, clasa a IV-a, Editura ASS 2007
I. Serdean, Metodica predarii limbii romane la clasele I IV, E. D. P., R. A. Bucuresti, 1993
Desfasurarea lectiei
Clasa a II-a Clasa a IV-a
Etapele lectiei (obiective) |
Strategia didactica |
Resurse |
Evaluare |
Etapele lectiei (obiective) |
Strategia didactica |
Resurse |
Evaluare |
1. Moment organizatoric 2. Captarea atentiei O5 3. Dirijarea invatarii O1 ; O2 O3 ; O4 O5 ; O6 4. Incheierea activitatii |
Asigurarea unui climat potrivit desfasurarii lectiilor ACTIVITATE DIRECTA 5 minute Elevii vor primi spre lecturare o legenda, un portofoliu cu imagini istorice si o fisa cu itemi variati pe care o vor completa cu informatiile pe care le au despre Stefan cel Mare. Se vor da explicatiile necesare precizandu-se ordinea in care vor fi rezolvate sarcinile si timpul pe care il au la dispozitie. ACTIVITATE INDIRECTA 20 minute Elevii vor rezolva sarcinile prezentate mai sus. ACTIVITATE DIRECTA 15 minute Verificarea muncii independente Verificarea calitativa a textelor din tema pentru acasa referitoare la Stefan cel Mare. ACTIVITATE INDIRECTA 5 minute Vizionarea unor imagini si prezentari electronice a unor informatii despre Stefan cel Mare. |
conversa-tia conversa-tia explica- tia Munca indepen-denta Exercitiul Problema-tizarea Conversa-tia Explicatia Materiale in format electronic |
Evaluez atentia cu care elevii urmaresc explicatiile cu privire la ceea ce au de facut. Apreciez corectitudinea si cali-tatea informatiilor expuse si acuratetea exprimarii. |
1. Moment organizatoric 2. Verificarea temei 3. Anuntarea subiectului lectiei O1 4. Dirijarea invatarii O2 O3 O4 O5 O6 5. Incheierea activitatii |
Asigurarea unui climat potrivit desfasurarii lectiilor Verific tema cantitativ. ACTIVITATE INDIRECTA 5 minute Elevii vor lectura textul din manual, delimitand cuvinte necunoscute. ACTIVITATE DIRECTA 20 minute Se va citi lectia pentru a marca fiecare cuvant necunoscut. Se va discuta structura textului ca o particularitate, desi este o poezie, poate fi povestita. Se vor efectua exercitiile din fisa nr.1(vezi anexa). Se vor explica oral semnele de punctuatie. Discutie cu privire la continutul textului: Din ce lume fac parte personajele? Ce tipuri umane simbolizeaza cele doua muste? Cu ce scop ironizeaza autorul tipul omului laudaros? Cu ce se incheie fabula? Se va citi definitia fabulei. ACTIVITATE INDIRECTA 15 minute Elevii vor rezolva sarcinile din fisa nr. 2. (vezi anexa) ACTIVITATE DIRECTA 5 minnute Verificarea muncii independente. Tema pentru acasa ex. 3 si 5, pagina 107 Aprecieri asupra activitatii. |
conversa-tia munca indepen- denta Conversa tia Explicatia Exercitiul Problema-tizarea Munca indepen-denta Conversa-tia |
Evaluez cantitativ tema Apreciez capacitatea de exprimare orala, capacitatea de a recepta mesajul scris, de a se orienta intr-un text si de a surprinde elementele esentiale ale acestuia. Apreciez capacitatea de a lucra independent Evaluez activitatea in general si individual. |
I |
-
'Ce spui, tu, straine? Stefan e departe; |
Muma lui Stefan cel Mare
de D. Bolintineanu
(clasa a II-a)
1. Completeaza cu unul dintre cuvintele din paranteza:
Stefan cel Mare a fost .(rege, domnitor, imparat) timp de 47 de ani in.(Ucraina, Moldova, Transilvania). El luptat alaturi de razesii sai impotriva. (francezilor, grecilor, turcilor ). Pentru vitejia de care dadeau dovada in lupte, Stefan-voda obisnuia sa-si rasplateasca ostasii oferindu-le.(pamant, aur, cetati).
2. Noteaza in paranteza A sau F (adevarat sau fals):
v In batalia de la Vaslui, Stefan a fost invins de turci. (___)
v Stefan cel Mare a fost inmormantat la Manastirea Voronet. (___)
v El a suferit doar doua infangeri de-a lungul domniei sale. (___)
3. Raspunde la intrebari:
Cine l-a ajutat pe Stefan cel Mare sa devina domnul Moldovei?
Unde se afla sabia adevarata a lui Stefan? Cate victorii a obtinut cu ea?
4. Bifeaza varianta corecta |__| :
In momentele grele, Stefan cel Mare se sfatuia cu:
FISA NR. 1
Musca la arat
Bifati raspunsurile corecte:
Personajele poeziei sunt:
boul de la plug
musca de pe jug
cealalta musca
plugarul
Boii veneau incet de la arat pentru ca:
plugarul nu se grabea
erau obositi
mai aveau mult de mers
Musca s-asezase pe jugul boului :
sa-l grabeasca la mers
sa-i vorbeasca acestuia
sa se odihneasca
Musca s-a suparat pe surata ei fiindca :
o luase in gluma
nu observase ca e obosita
nu-si daduse seama ca se intorceau de la arat
Invatatura pe care o transmite poezia este:
sa nu ne laudam cu munca altora
sa fim sinceri
sa le aratam celorlalti ca suntem buni
clasa a IV-a
FISA NR. 2
A. Momentele intamplarii s-au ratacit. Ordonati-le voi numerotand si formulati o invatatura (morala) care reiese din text
Asezarea unei muste pe jugul boului ce se intorcea de la arat
Intrebarea glumeata a surorii
Raspunsul mincinos si laudaros al mustei
Morala
B. Inlocuiti cuvintele subliniate cu altele avand acelasi sens, extrase din lectie:
Un plug se intorcea domol de la arat. O alta musca-n gluma intreaba in semn de primire de unde vine. Musca jignita ii raspunde ca ar fi trebuit sa inteleaga ca vin de la munca. Spre lauda nesincera, multi pretind ca au muncit, dar in realitate ei au lucrat ca musca la arat.
|