PROIECT DIDACTIC
Clasa: a II-a
Aria curriculara : Tehnologii
Obiectul : Abilitati practice
Subiectul : „Figuri surpriza”
Mijlocul de realizare : Confectionarea unor jucarii din materiale sintetice
Tipul lectiei : formarea de priceperi si deprinderi
Obiectivul fundamental : exersarea priceperilor si deprinderilor pentru realizarea corecta a
figurinelor
Obiectivele operationale:La sfarsitul orei elevul va fi capabil
A. Cognitive: O1- sa cunoasca tipurile de materiale sintetice;
O2- sa combine deseurile ramase de la confectionarea altor produse in vederea realizarii de noi obiecte
O3- sa „dea viata” produsului realizat prin exprimarea insusirilor sale (tratare interdisciplinara)
B. Psihomotorii :O4- sa decupeze corect partile componente ale figurinei;
O5- sa asambleze corect, proportional partile componente;
O6- sa-si exercite perceptia spatiala, rabdarea, vointa;
C. Afective O7- sa orneze cu placere si interes figurina aleasa;
O8- sa se bucure de faptul ca se poate folosi de un produs confectionat de el;
Resursele:
a) Materiale : figurine –model, dopuri, deseuri (fire, material textil, sarma, hartie), substante pentru lipit, o papusa ursulet,
b) Umane : 21 elevi
c) Temporale : 50 minute
Strategiile didactice : explicatia, conversatia demonstratia, jocul de rol, munca independenta
Bibliografie :
1. M. E. C. , Programe scolare pentru invatamantul primar (aria curriculara Tehnologii), Ed. Corint, Bucuresti, 1998
2. Bearff, Ursula, Carte de construit pentru copii, Ed. Vox, Bucuresti, 1997
3.Serdean, Ion, Dituleasa, Florian, Metodica activitatilor practice in ciclul primar, Ed. Didactica si Pedagogica, 1977
Nr. crt. |
Momente pedagogice |
Ob. |
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
Metode |
Forme de activitate |
Modalitati de evaluare |
1. |
Moment organizatoric |
|
Asigur ordinea si disciplina necesare lectiei. Verific materialele elevilor calitativ si cantitativ.. |
Se pregatesc pentru lectie. |
|
|
|
2. |
Captarea atentiei |
|
Martinel (o papusa animata) le spune elevilor povestea lui: a fugit de acasa, deoarece „stapanul” lui se purta urat cu toate jucariile. Masinile nu mai aveau roti, roboteii erau fara picioare, iar Banani, maimutica,ramasese fara ochi. Era singur si trist. Dorea sa stea cu noi prieteni. |
Receptioneaza mesajul. Asculta povestea lui Martinel. |
Conversatia |
Activitate frontala |
|
3. |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
|
-In aceasta ora vom realiza mici papusi, care il vor inveseli pe Martinel. Obiectivele urmarite in lectie sunt scrise pe tabla, iar elevii iau cunostinta de ele. |
Elevii vor repeta tema propusa si vor citi obiectivele ce trebuie realizate. |
Explicatia |
Activitate frontala |
|
4. |
Prezentarea si intuirea modelului |
O1 |
Initiez un dialog despre personajele fantastice intalnite in lecturile citite. Le prezint cateva modele de figurine realizate ce intruchipeaza diferite personaje. Discut despre materialele necesare si modul de lucru. -Ce materiale recunoasteti ca s-au folosit pentru figurine? -Precizati ce caracteristici au aceste materiale. -Ce puteti spune despre modul in care au fost confectionate acestea? -De unde provin materialele pe care le veti folosi? |
Elevii enumera personajele cunoscute si le caracterizeaza succint. Observa modelele prezentate. -S-au folosit fire, hartia, panza, sarma, pene. - Mai intai au fost decupate formele necesare si apoi lipite pe un suport. - Sunt deseuri ramase de la alte lucrari pe care le-am realizat. |
Conversatia Observatia Conversatia |
Activitate frontala |
Aprecieri verbale |
5. |
Explicarea tehnicii de lucru |
|
Explic si demonstrez: -Vom trasa conturul formelor pe care le vom folosi in redarea expresivitatii chipurilor. Avem nevoie de hartie colorata si de sabloane. Decupam apoi fiecare forma pe linia de contur. Pentru a fi identice unele forme le pliem intai si apoi le decupam (creasta cocosului, ochii, urechile ursuletului).In functie de modelul ales vom confectiona parul din fire (taiem firele de aceeasi lungime si le innodam la un capat), coada (alegem penele, le pictam in culori vii si le lipim intre ele). In final toate acestea le vom lipi de suport cu atentie, simetric, pentru ca papusa sa fie cat mai deosebita. |
Elevii urmaresc cu atentie si interes explicatiile, observa etapele pe care le vor respecta in realizarea figurinei. |
Explicatia Demonstratia |
Activitate frontala |
|
6 |
Realizarea (executia) lucrarii |
O2 O4 O5 O7 O6 |
Pe tabla sunt scrise etapele de lucru. Dupa ce elevii isi aleg un anumit model se grupeaza pe centre de interes pentru a confectiona figurile surpriza. Pe parcursul activitatii reiau unele explicatii, corectez unele greseli pentru a evita formarea gresita a depriderilor, urmaresc respectarea etapelor de lucru si supraveghez cum decupeaza, cum lipesc, cum asambleaza partile componente. |
Fiind mai multe modele, elevii isi aleg unul dintre ele, pentru ca apoi sa-si selecteze materialele pe care le vor folosi. Pe parcursul activitatii lor vor primi indrumari. Elevii isi desfasoara activitatea propriu-zisa realizand corect figurinele. |
Explicatia Demonstratia |
Munca independenta in centre de interes |
|
7. |
Evaluarea lucrarii |
O3 O8 |
Evaluarea acestui tip de lucrare este o evaluare minimala, deoarece trebuie respectate etapele si modelul. Gradul de creativitate poate fi diferit numai la modul de decorare in finisarea lucrarii. Lucrarea fiecarui elev va fi apreciata dupa: -corectitudinea taierii formelor -asamblarea corecta -aspectul ingrijit al lucrarii -completarea dupa imaginatie, cu alte elemente -ordinea si curatenia la locul de munca. Figurinele realizate corect, estetic, care reprezinta un anumit personaj, trebuie sa „prinda viata” cu ajutorul celor care le-au facut, initiindu-se un dialog intre ele, pe tema „Care ar fi cel mai potrivit prieten pentru Martinel?” Voi aprecia in general activitatea. Se vor expune cateva lucrari la expozitie. |
Elevii isi vor aprecia lucrarile. Elevii din fiecare centru de interes isi vor desemna un reprezentant care va participa la dilogul dintre figurine. Acasa elevii pot completa figurinele sau pot confectiona alte modele create de ei. |
Observatia Analiza Conversatia Joc de rol |
Activitate frontala |
|
|