PROIECT DIDACTIC
Clasa: a IX-a A , Grupul Scolar Tehnic Draganesti-Vlasca
Disciplina : BIOLOGIE
Tema (subiectul) DIVIZIUNEA CELULARA (recapitulare)
Tipul lectiei: de recapitulare si sistematizare a continuturilor
Profesor: Vulturu Marilena
Scopul lectiei: sedimentarea si consolidarea cunostintelor despre diviziunea celulara intr-o maniera sistemica, precum si formarea unor
deprinderi de munca intelectuala si de aplicare in practica a cunostintelor.
Obiectivele cadru(competente generale)
Receptarea informatiilor despre lumea vie.
2. Explorarea sistemelor biologice.
3. Utilizarea si construirea de modele si algoritmi in scopul demonstrarii principiilor lumii vii.
4. Comunicarea orala si scrisa utilizand corect terminologia specifica biologiei.
5. Transferarea si integrarea cunostintelor si metodelor de lucru specifice biologiei in contexte noi .
Obiectivele de referinta(competente specifice) :
Utilizarea investigatiei pentru identificarea unor caractere generale ale organismelor si evidentierea componentelor siproceselor celulare.
Aplicarea unor algoritmi de identificare;
Reprezintarea lumii vii pe baza modelelor;
4. Utilizarea corecta a terminologiei specifica biologiei in diferite situatii de comunicare.
Obiective operationale(competente derivate) : Elevii sa fie capabili :
O1 - sa identifice componentele principale ale cromozomului si ale ciclului celular;
O2 - sa analizeze si sa aprecieze comparativ caracteristicile din fisa de evaluare corespunzatoare mitozei, respectiv meiozei;
O3 - sa demonstreze abilitatea de a rezolva probleme, de a aplica pe desen caracteristicile unei anumite faze de diviziune, precum
si capacitatea lor de autoevaluare.
Continutul informational : conform programei
Locul de desfasurare : sala de clasa
Resurse educationale : - Metode si procedee: conversatia, explicatia, observatia, modelarea, autocorectarea;
- Forme de organizare : individuala, frontala, pe grupe;
Scenariul didactic:
Nr. crt |
Etapele lectiei |
Obiective operatio-nale |
Activitati desfasurate |
Organizarea activitatii |
Resurse |
|||
PROFESOR |
ELEVI |
Procedurale |
Meteriale |
Tem-po-rale |
||||
|
Captarea atentiei |
|
Notarea absentelor |
Atentia elevilor este canalizata spre inceperea orei |
activitate frontala |
Conversatia |
|
min |
|
Dirijarea invatarii |
O1 O2 |
- realizeaza o legatura cu tema lectiei; - noteaza titlul noii lectii pe tabla; - specifica obiectivele noii lectii; - cere elevilor sa explice notiunile de diviziune, ciclu celular, cromozom, precum si tipurile de diviziune; - distribuie fiecarui elev fisa de evaluare (ce cuprinde caracteristici esentiale ale mitozei, respectiv meioza), alocandu-le timp pentru bifarile din fisa ; - afiseaza cheia raspunsurilor si cere elevilor sa-si corecteze fisele (autocorectare); |
- manifesta curiozitate pentru notiunile care urmeaza a fi prezentate; - noteaza titlul lectiei in caiete; - raspund intrebarilor puse de profesor; - rezolva fisa de evaluare si realizeaza o autocorectare a ei; - urmaresc explicatiile si se implica in activitatile cerute; |
activitate frontala activitate individuala |
Conversatia Modelarea Explicatia |
Fise de evaluare Videopro-iector Planse lacunare |
min min min |
|
Fixarea asigurarea retentiei de cunostinte) |
O3 |
distribuie celor 5 grupe constituite, sarcini de lucru –care vor fi rezolvate si prezentate pe desen (foi A2), solicitandu-se folosirea continuturilor recapitulate ; impreuna cu elevii puncteaza la tabla (pe foile A2) corectitudinea rezolvarii sarcinilor de lucru, evaluand performantele si realizand conexiunea inversa; |
- efectuarea de catre elevi (organizati pe grupe de lucru) a lucrarilor, solicitand folosirea continuturilor recapitulate; |
activitate pe grupe |
Modelarea Conversatia |
foi A2 markere |
min min |
|