PROIECT DIDACTIC
Clasa a IX-a
Modulul I Autocunoastere si dezvoltare personala
Submodulul 1.1. Autocunoastere
Tema “Vreau sa te cunosc.”
Profesor:
Obiective operationale:
sa-si descopere propriul sistem de valori si sa realizeze o ierarhizare conforma cu realitatile socialului;
sa cunoasca interpretarea lingvistica asociata cu caracteristicile psiholog 818h76i ice ale principalelor valori implicate in activitate;
sa valorifice in aplicatiile practice cunostintele teoretice legate de conceptele ”imagine de sine”, “stima de sine”, “incredere in sine”;
Materiale didactice:
fizice (coli de hartie, capsator, Dictionarul Explicativ al Limbii Romane)
virtuale (soft educational “Conduita Psihosociala” – chestionarul “Cine sunt eu?”, Copacul Valorilor)
Metode didactice:
Conversatia, explicatia, exercitiul si dezbaterea
DESFASURAREA ACTIVITATII
a. Organizarea clasei
b. Anuntarea temei si a obiectivelor operationale
c. Captarea atentiei – exercitiu de spargere a ghetii “Lantul personalitatilor”
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
Resurse |
- profesorul distribuie clasei doua fasii de hartie colorata, diferite ca nuanta pentru fiecare elev ; - profesorul cere clasei sa sesizeze doua aspecte, unul pozitiv si unul negativ la colegul de banca si sa le transcrie pe cele doua fasii de hartie colorata; - profesorul citeste elevilor selectiv afirmatiile lor la adresa “colegului de banca”; - profesorul prezinta scopul acestui joc – de a vedea modul in care ei percep adevaratele valori ce pot caracteriza o personalitate in formare; - profesorul prezinta concluzia acestei secvente – fasiile capsate alcatuiesc un lant care simbolizeaza ideea de colectiv unit, de ideal comun; |
- fiecare elev primeste doua fasii de hartie colorata diferite ca nuanta; - elevii trebuie sa completeze pe fiecare fasie cate un aspect pozitiv/ negativ sesizat la colegul de banca; - la sfarsit elevii aseaza pe culori fasiile de hartie completate; - elevii pot dezbate afirmatiile facute impreuna cu profesorul clasei; - se cere elevilor sa capseze fasiile de hartie alternand nunatele astfel incat sa formeze un lant; - elevii comenteaza de ce s-au alternat fasiile cu aspectele positive si negative in acelasi lant; |
- hartie colorata, capsator, marker; se poate realiza lantul? (ca imagine) |
d. Sarcina de lucru – Copacul Valorilor
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
Resurse |
- profesorul prin intrebari successive cere elevilor sa defineasca si sa descopere care sunt caracteristicile conceptului de “valoare”; - Copacul Valorilor. |
- elevii cauta in DEX explicatia cuvantului valoare si argumenteaza verbal conceptul respectiv; |
- DEX (Dictionarul Explicativ al Limbii Romane); - soft educational; |
e. Evaluarea – chestionarul “Cine sunt eu?”
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
Resurse |
Chestionarul “Cine sunt eu?”. |
Completeaza chestionarul |
- soft educational “Conduita Psihosociala” |
|