PROIECT DIDACTIC
Data:
Clasa: a VII-a
Disciplina: Limba si literatura romanǎ
Profesor:
Tema: Nuvela ' Doua loturi', de I. L. Caragiale
Tipul lectiei:consolidarea cunostintelor
OBIECTIVE CADRU / OBIECTIVE DE REFERINTA:
1. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral
|
sa integreze informatiile noi in sistemul propriu de cunostinte si sa se adapteze la trecerea de la un cod la 252d35c altul (verbal la nonverbal si invers) |
|
sa manifeste toleranta fata de opiniile diferite exprimate de interlocutori si sa ia o atitudine critica fata de argumentele ascultate |
2 Dezvoltarea capacitatii de exprimare oralǎ
|
sa asigure corectitudinea relatiilor sintactice la nivelul textului comunicat |
|
sa capteze atentia interlocutorului prin modul de prezentare a mesajului |
3 Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris
|
sa identifice valori etice si culturale intr-un text, exprimandu-si impresiile si preferintele |
4. Dezvoltarea capacitǎtii de exprimare scrisǎ
|
sa elaboreze texte apartinand diverselor stiluri functionale, adaptand redactarea la situatia de comunicare si la partener; |
|
sa utilizeze in redactarea unui text propriu cunostintele de morfo-sintaxa, folosind adecvat semnele ortografice si de punctuatie; |
|
sa identifice efectele expresive ale constructiei lingvistice utilizate in diferite texte. |
OBIECTIVE OPERATIONALE:
c) Afective: O1'': sa manifeste spirit de colegialitate si cooperare in cadrul echipei;
O2'': sa participe cu interes la activitate;
O3'': sǎ foloseascǎ mijloace de comunicare nonverbalǎ - mimicǎ, gesticǎ -
pentru a argumenta pǎrerile personale
STRATEGIA DIDACTICA:
DEMERSUL DIDACTIC
1. Moment organizatoric:
Profesorul monitorizeaza permanent activitatea fiecarei grupe de elevi, ii indruma pentru a se asigura ca s-au transmis corect informatiile.
Cere cate unui elev sa citeasca planul rezultat din activitatea pe grupe. Completeaza, indruma si corecteaza, la nevoie, raspunsurile elevilor.
6. Obtinerea perfomantei:
Elevii primesc urmǎtoarea sarcinǎ de lucru: Scrie pe o pagina distincta o scrisoare, de 7-8 randuri, adresata lui Lefter Popescu, prin care sa-l consolezi pentru situatia nefericita pe care a trait-o.
Asigurarea retentiei si a transferului de cunostinte
Cu palaria alba pe cap se face o analiza obiectiva a situatiilor!
Gandire obiectiva care se bazeaza pe informatii.
Ganditi !
Lucrati in perechi !
Comunicati!
Cand gandim cu palaria albastra incercam sa oferim o privire de ansamblu asupra faptelor!
Definirea, extragerea
clara a problemei,
concluziei.
MODERATORUL
Care crezi cǎ a fost intentia autorului cand a scris aceastǎ operǎ?
De ce opera ,,Doua loturi'' este o nuvela?
Care crezi cǎ a fost scopul acestei lectii?
Ganditi !
Lucrati in perechi !
Comunicati!
Cu palaria verde pe cap nu exista limite in calea gandurilor!
Gandire creativa care se bazeaza
pe generarea de idei noi
GANDITORUL
2. Este posibil ca domnul Lefter sa fi fost victima unui joc al hazardului?
Ganditi !
Lucrati in perechi !
Comunicati !
Cu palaria galbena pe cap gandim pozitiv si vedem numai avantajele situatiei!
Gandire pozitiva, se bazeaza pe o gandire pozitiva a evenimentelor, evidentiere
avantajelor,oportunitatilor si a posibilitatilor
de concretizare a ideilor.
CREATORUL
1.Incercati sǎ justificati comportamentul personajului principal. Transformati-l intr-un personaj cu altfel de comportament.
2.De ce crezi cǎ autorul a creat un astfel de personaj?
Ganditi !
Lucrati in perechi !
Comunicati!
Cu palaria neagra pe cap se face o evaluare critica a faptelor!
Gandire negativa, se bazeaza pe evidentierea greselilor, a punctelor slabe si a riscurilor
E o palarie pesimista
CRITICUL
Ce nu ti-a placut sau ce fapte dezaprobi ?
Cand crezi cǎ personajul a gresit cel mai mult ?
Ganditi !
Lucrati in perechi !
Comunicati!
Cand gandim cu palaria rosie, nu trebuie sa dam nicio justificare!
Gandire afectiva care se bazeaza pe emotii, sentimente, intuitie
PSIHOLOGUL
1. Imaginati-vǎ cǎ sunteti unul dintre personajele nuvelei. Alcǎtuiti un monolog in care sǎ prezentati faptele din punctul dvs de vedere.
2.Ce v-a plǎcut cel mai mult din aceastǎ operǎ ? De ce ?
Ganditi !
Lucrati in perechi !
Comunicati!
|