PROIECT DIDACTIC
Data : 18 aprilie 2007
Clasa: a Xa C [curriculum nucleu-1 h pe sặptamậna ]
Unitatea de invatamant: Colegiul National de Arte ,,Regina Maria’’Constanta
Propunator : Stanciu Gigi
Aria curriculara: Om si Societate
Disciplina: Istorie
Unitatea de invatare: Relatii internationale interbelice
Tipul de lectie: dobandire de noi cunostinte
Bibliografie:
Dinu C. Giurescu(coordonator), Istorie, manual pentru clasa a X a,Editura Sigma,
Bucuresti, 2005
Homer Radu, Petru-Ioan Orha, Documente din istoria romanilor, Bucuresti, 1996
Mijloace de invatamant: tabla si creta, manualul, harta, ilustratii, fise.
Obiectivul general:
Identificarea aspectelor trecutului ce pot contribui la intelegerea prezentului, cunoasterea cauzelor care au determinat izbucnirea celui de-al doilea razboi mondial
Obiectivele operationale:
O 1-sa exprime opinii in limbajul adecvat istoriei referitoare la relatiile internationale interbelice;
O 2 – sa formuleze argumente referitoare la subiectul istoric dat;
O3-sa recunoasca si sa accepte ideea continuitatii, schimbarii si a cauzalitatii in evolutia sociala;
O4-sa exprime afirmatii pe baza surselor;
O5 -sa formuleze concluzii relative la sursele istorice;
O6-sa plaseze evenimentelor si proceselor istorice intr-un context istoric mai larg romanesc, european sau universal
Obiectivul afectiv- comportamental
Antrenarea gandirii prospective prin intelegerea rolului istoriei in viata prezenta si ca factor de predictie a schimbarilor.
Strategii didactice- metode de invatamant-
conversatia, explicatia, munca independenta, lucrul cu harta, lucrul cu fise;
-procedeele-
analiza pe text, analiza unei fotografii.
O |
Succesiunea momentelor lectiei /timpul afectat |
Succesiunea elementelor de continut |
Activitatea de predare realizata de profesor |
Activitatea de invatare a elevului |
Metode, procedee, mijloace de invatamant |
|
a)Momentul organizatoric (1’) |
|
Se noteaza absentele si se pregatesc mijloacele de invatare |
|
|
|
b)Revitalizarea cunostintelor necesare dobandirii lectiei noi (6’) |
Urmarile razboiului: |
Li se solicita elevilor sa raspunda la intrebari: Ce urmari a avut primul razboi mondial? 8 mil de morti, 20 mil raniti, imperii destramate, o Europa distrusa, devansata de SUA |
Elevii raspund la intrebarile profesorului. |
Conversatia de reactualizare |
|
c) Anuntarea lectiei noi (2’) |
,,Relatii internationale interbelice’’- titlul este scris pe tabla si in caiete |
Profesorul scrie pe tabla titlul lectiei |
Elevii scriu in caiete |
Munca independenta |
|
d) Dobandirea noilor cunostinte (35’) |
Conferinta de pace de la Paris Constituirea Ligii Natiunilor Relatiile dintre Germania si Franta Constituirea aliantelor regionale |
Se indica pe harta localitatile unde s-au semnat tratatele de pace, din cadrul sistemului de pace de la Versailles, apoi sediul Ligii Natiunilor; se face trimitere la ONU de azi, ca o continuatoare a Liii Natiunilor. Se scrie pe tabla si in caiete schema lectiei. Se indica pe harta tarile prezentate in schema lectiei: Germania, Franta, Romania, Cehoslovacia, Regatul sarbo-croato-sloven, Turcia, Grecia. |
Elevii scriu in caiete, raspund la intrebari individual, lucreaza la harta . |
Lucrul cu harta Explicatia Analiza textelor din manual |
|
e)Fixarea cunostintelor Asigurarea feed-back-ului (5’) Aprecieri individuale si frontale |
Personalitatea lui Nicolae Titulescu |
Profesorul le cere elevilor sa selecteze din textul primei fise cele mai importante date biografice ale diplomatului roman Nicolae Titulescu. Se analizeaza pe baza cerintelor din fisa, portretul omului politic, incercand o interpretare interdisciplinara a personalitatii acestuia. Elevii sunt apreciati in functie de contributia fiecaruia la desfasurarea orei. Se acorda, dupa caz si note |
Elevii lucreaza pe grupe desemnand un lider care prezinta in fata clasei concluziile la care au ajuns de comun acord. |
Lucrul cu fise Analiza unei fotografii Conversatia Evaluare frontala si individuala |
|
f)Tema pentru acasa(1’) |
|
Exercitiul 3, p. 75, din manual. |
|
|
Relatii internationale in perioada interbelica
Schema lectiei
1.Conferinta de Pace de la Paris:
Ianuarie 1919-iunie 1920- sistemul de pace de la Versailles :
Pacea cu Germania la Versailles
Pacea cu Austria la Saint Germain
Pacea cu Bulgaria la Neuilly
Pacea cu Ungaria la Trianon
Pacea cu Turcia la Sevre
2.Constituirea Ligii (Societatii) Natiunilor
-conform documentului elaborat de pres. SUA Wilson, numit ,,Cele 14 puncte’’;
-gerantul pacii si securitatii, al mentinerii statu-quo –ului;
-aderarea tarzie a Germaniei si Uniunii Sovietice.
3 Relatiile dintre Germania si Franta de la conflict la destindere
-neachitarea datoriilor/ reparatiilor de razboi din parte Germaniei -a dus la ocuparea zonei industriale Ruhr de catre Franta 1923;
-Planul Downs 1924 al SUA-Germania achita datoriile pana in 1930;
-Tratatul de la Locarno prin care se recunoasteau frontierele dintre Franta, Belgia si Germania de catre aceasta din urma-destindere internationala.
4Constituirea aliantelor regionale:
-Mica Intelegere 1921-Romania, Regatul sarbo-croato-sloven, Cehoslovacia;
-Intelegerea Balcanica 1934: Romania, Grecia, Iugoslavia si Turcia.
5. Rolul lui Nicolae Titulescu in politica externa a Romaniei interbelice
-reprezentarea Romaniei la Societatea Natiunilor in calitate de presedinte al acesteia 1930-1931;
-si-a adus aportul la constutuirea aliantelor regionale Mica Intelegere si Intelegerea Balcanica.
(n. 4 martie 1882, Craiova – d. 17 martie 1941, Cannes)
Cunoscut diplomat roman, in repetate randuri ministru, fost Presedinte al Ligii Natiunilor; studiaza dreptul la Paris obtinandu-si doctoratul cu teza Essai sur une théorie des droits éventuels. In 1905 profesor de drept la Universitatea din Iasi, iar in 1907 se muta in Bucuresti. In urma alegerilor din 1912, devine deputat pe listele Partidului Conservator-Democrat condus de Take Ionescu, iar in 1917 devine membru al guvernului lui Ion I. C. Bratianu ca Ministru al Finantelor.
In anii 1927 - 1936, Nicolae Titulescu a fost de mai multe ori Ministru de Externe. Incepand din anul 1921 Nicolae Titulescu a functionat ca delegat permanent al Romaniei la 'Liga Natiunilor' de la Geneva, fiind ales de doua ori (1930 si 1931) Presedinte al acestei organizatii. In aceasta calitate a militat pentru pastrarea frontierelor stabilite prin tratatele de pace, pentru raporturi de buna vecinatate intre statele mari si mici, pentru respectarea suveranitatii si egalitatii tuturor statelor in relatiile internationale, pentru securitate colectiva si prevenirea agresiunii.
Dupa instaurarea fascismului in Germania, dandu-si seama de pericolul pe care-l reprezenta acesta pentru Romania (ca si pentru alte state europene), Titulescu a depus o vie activitate in directia intaririi colaborarii internationale, in interesul pacii si securitatii europene.
Titulescu a semnat la Londra, in 1933, in numele guvernului Romaniei, conventia de definire a agresorului si a depus eforturi remarcabile pentru incheierea in 1933 a Micii Intelegeri si pentru incheierea in 1934 a Intelegerii Balcanice, pacte regionale in care vedea o pavaza impotriva agresiunii. In 1936, regele Carol al II-lea il indeparteaza din toate functiile oficiale si il obliga sa paraseasca tara. Stabilit la inceput in Elvetia, apoi in Franta, Nicolae Titulescu a propagat chiar si in exil prin conferinte si articole de ziare ideea prezervarii pacii, anticipand pericolul unui nou razboi. Nicolae Titulescu a murit la Cannes (sau Souvrettes, Elvetia, dupa Petre Pandrea), dupa o lunga suferinta, la data de 17 martie 1941.
Fisa nr 2
Nicolae Titulescu (1882-1941)
1 Studiati portretul diplomatului roman, observand :
-tinuta , atitudinea corpului, vestimentatia.
2. Apreciati varsta pe care o avea in fotografie si ce functie credeti ca indeplinea in acel moment.
3.Enumerati trasaturi de caracter sugerate de fizionomia diplomatului roman
Fisa nr 3
,,Politica externa a Romaniei urmareste intarirea situatiei Romaniei, printr-un sistem de aliante si de tratate amicale. Politica noastra merge paralel cu cea franceza, pentru ca idealul nostru este organizarea pacii mondiale pe baza tratatelor de pace de dupa razboi. Cu cat vom lega relatii prietenesti cu mai multe state, cu atat vom reusi mai devreme sa rezolvam problemele grele mostenite din razboi, cu atat vom servi politica de pace a Europei.
Baza oricarei politici de pace este : statu quo.De altfel, avem pentru asigurarea pacii un mijloc incercat, Mica Intelegere. Romania ramane hotarata si fidela de partea Micii Intelegeri.’’
Nicolae Titulesu, Interviu acordat ziarului ,,Neul Freie Presse’’,
Paris, februarie, 1928
1. Care este sistemul aliantelor politice creat dupa primul razboi mondial cu sediul la Geneva?
2. La ce se refera diplomatul roman cand afirma ca ,, baza oricarei politici de pace este statu quo’’?
3. Ce state faceau parte din Mica Intelegere?
4. Ce alta alianta regionala cunoasteti, pentru care a militat diplomatul roman?
Numele si prenumele elevului:Data:
Test de evaluare la clasa a X a
I. Definiti urmatorii termeni: razboi de uzura, Consiliu de Coroana, transee, razboi de reintregire.
2 pct.
II. Ordonati cronologic urmatoarele evenimente :
a) batalia de la Marasesti;
b) tratatul de pace de la Buftea Bucuresti;
c) Consiliul de coroana de la Sinaia care hotara intrarea Romaniei in razboi;
d) batalia de pe Arges- Neajlov.
2 pct.
III. Incercuiti litera corespunzatoare raspunsului corect:
1.Teritoriul Romaniei in 1916 cuprindea:
a) Moldova si Transilvania; b) Moldova si Muntenia; c) Moldova;
2 Teritoriul Romaniei in 1917 cuprindea:
a) Moldova si Transilvania; b) Moldova si Muntenia; c) Moldova;
3.Consiliul de Coroana de la Sinaia din 14/27 august 1916 a hotarat:
a) intrarea Romaniei in razboi alaturi de Antanta; b) intrarea Romaniei in razboi alaturi de Puterile Centrale c) neutralitatea Romaniei.
2 pct.
IV. Pornind de la urmatorul text , raspundeti la intrebarile de mai jos:
,,Este azi in Romania o singura chestiune..chestiunea eliberarii teritoriului national ..Singura chestiune care trebuie imediat rezolvata, prin bratele unite ale noastre si ale fratilor de peste hotare, a dreptului romanilor de a se impune ca stapana in orice colt al pamantului pe care l-a locuit, l-a fructificat prin munca ei si l-a adapat cu sudorile si sangele ei si al strabunilor.’’( 1917)
Nicolae Iorga, Discursuri parlamentare
1. Precizati cum s-a ajuns la situatia politica prezentata in text.
2. Enumerati obligatiile pe care si le asuma Antanta la intrarea in razboi a Romaniei, conform conventiei militare si politice semnate la 4/17 auust 1916.
3 Cand si in ce conditii Romania a reluat ofensiva contra Germaniei?
3 pct. ; 1 pct. oficiu
|