Aria curriculara: Consiliere si orientare
Clasa: a XI-a B
Profesor: Buda Dorin
Data/Nr. Ore 1
Modul tematic: Autocunoastere si dezvoltare personala
Subcomponenta: Autoevaluare. Metode de realizare
Tema lectie: "Eu în oglinda" 646r178g
PROIECT DIDACTIC
Scopul lectiei
reflectia asupra comportamentelor proprii si a rezultatelor obtinute
CONCEPTE CHEIE(maxim 5):
autoevaluare, autocunostere, perceptia propriei persoane
Obiective la sfârsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa:
sa-si identifice punctele tari si punctele slabe, interesele si abilitatile
sa îsi cunoasca calitatile si limitele care îi caracterizeaza
sa-si contureze imaginea de sine
RESURSE:
Resurse materiale: cartonase colorate, fise de lucru, chestionar, coli albe de hartie, rigla, markere colorate, pixuri, creioane
Resurse procedurale/metode: conversasia, expunerea, explicatia, activitate individuala
FORME DE ORGANIZARE individuala, frontala si pe grupe
Moment organizatoric :
profesorul si elevii se pregatesc pentru derularea activitatii asigurând materialele si atmosfera corespunzatoare
Crearea starii aperceptive emotionale/captarea atentiei
Derularea activitatii
Pasul 1. Harta inimii
Fiecare elev primeste o foaie pe care este desenata o inima ce cuprinde patru zone numerotate cu A, B, C, D. Elevii vor trebui sa completeze cele 4 zone în modul urmator:
A- cel putin 3 calitati personale care iti plac cel mai mult;
B- cel putin 3 lucruri din viata ta pe care ti-ar placea sa le schimbi;
C- cel putin 3 lucruri pe care le faci bine;
D- cel putin 3 cuvinte care ti-ar placea sa se spuna despre tine;
Concluzii. se citesc câteva fise dupa care acestea se vor afisa pe un panou
Pasul 2. Oglinda
Se vor forma 4 grupe de elevi în modul urmator: fiecare elev va trebui sa numere pâna la 4 numarul zis de fiecare elev fiind numarul grupei careia acesta îi apartine.
Fiecare membru al grupului primeste câte o coala alba în care va desena chenarul unei oglinzi, lasând cel putin 2,5 cm spatiu pe margine. Fiecare trebuie sa-si treaca numele ca titlu si sa scrie cuvinte si convingeri în interiorul oglinzii, care sa descrie felul în care se percepe.
Când fiecare si-a îndeplinit sarcina, vom aduna colile si le vom da altui grup care sa scrie în spatiul alb din jurul oglinzii comentarii pentru fiecare dintre colegi.
Dupa ce toti si-au îndeplinit sarcinile, vom da oglinzile înapoi celor ce le-au creat, si le vom acorda timp pentru citirea comentariilor
Concluzii : Elevii vor fi întrebati daca exista vreo diferenta între modul în care s-au evaluat ei si modul în care sunt perceputi de ceilalti. Folosind harta inimii vor fi pusi sa identifice daca exista cuvinte scrise în zona D care se regasesc în spatiul alb din jurul oglinzii.
Pasul 3. Ierarhizeaza-ti valorile
Fiecare elev primeste o fisa pe care sunt trecute diferite valori urmând a-i fi atribuita fiecarei valori un numar.
Concluzii. Se citesc câteva fise si se discuta dupa care se compara cu harta inimii.
Evaluarea activitatii
Elevii vor completa un chestionar prin care vor evalua activitatea desfasurata.
Fisa de lucru
Cunoaste-te pe tine!
Harta inimii
Cerinta: completeaza spatiile inimii astfel:
IERARHIZEAZĂ-ŢI VALORILE
Selecteaza valoarea cea mai importanta pentru tine si scrie 1 în dreptul ei. Continua în felul acesta pâna când parcurgi toate punctele. Valoarea careia îi vei atribui numarul 14 va fi cea mai putin importanta pentru tine.
|
|
VALOAREA |
|
O buna conditie fizica (forma fizica) |
|
|
Siguranta economica |
|
|
Inteligenta |
|
|
Educatia |
|
|
Curatenia |
|
|
Casatoria |
|
|
Copii |
|
|
O cariera de succes |
|
|
Fericirea |
|
|
Religia |
|
|
Prietenia |
|
|
Libertatea |
|
|
Cetatenia |
|
|
Familia |
|
CHESTIONAR
|