ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
PROIECT DIDACTIC
Data:
Clasa:
Disciplina: Educatie civica
Unitatea de invatare: Noi si celelate vietuitoare.
Elemente de continut: Atitudinea noastra fata de plante si animale
Tipul lectiei: Predare - invatare - evaluare
OBIECTIVE:
A. Cognitive:
Sa recunoasca intelesul unor termeni civici prin raportare la context ,
descrierea intelesului unor termeni prin enunturi simple ;
descrierea intelesului unor termeni prin integrare in enunturi proprii;
Sa descrie pe baza de suport imagistic, atitudinea unor persoane fata de plante si animale
descriereqa continutului unor imagini cu ajutorul intrebarilor;
descrierea continutului unor imagini in manieraa proprie;
descrierea atitudinii fata de plante si animale realizand comparatii intre imaginile prezentate;
Sa identifice atitudini corecte fata de plante si animale
identificarea atitudinilor corecte pe baza discutarii continutului unor imagini;
identificarea atitudinilor corecte pe baza discutarii unor situatii concrete;
identificarea atitudinilor corecte si a unor reguli pe baza constatarilor efectuate din experienta proprie.
B. Motrice:
Sa manevreze corect si operativ materialele utilizate in cadrul lectiei;
Sa scrie corect si estetic pe materialele de lucru.
C. Afective:
Vor aproba /dezaproba situatiile propuse dezbaterilor;
Vor manifesta interes pentru cultivarea atitudinii pozitive fata de animale si plante.
a. Bibliografice:
Curriculum National - Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti, 2004;
Dumitru Radu, Gherghina Andrei, Educatie civica- manual pentru clasa a-III-a, editura Aramis, Bucuresti, 2005;
Rodica Leonte, Mihai Stanciu, Strategii activ-participative de predare-invatare in ciclul primar, Editura C.C.D. Bacau, 2004;
Gheorghe Dumitriu, Constanta Dumitriu, Psihopedagogie, Editura didactica si pedagogica, Bucuresti, 2004.
b. Metodologice:
Strategia didactica: mixta;
Metode si procedee: explicatia, conversatia, exercitiul, studiul de caz;
Mijloace didactice: planse, jetoane, fise;
Forme de organizare: frontala, pe grupe, individuala;
c. Temporale: 50 minute.
ETAPELE LECTIEI |
OB |
CONTINUTURI SI SARCINI DE INVATARE |
STRATEGIA DIDACTICA |
EVALUARE |
Captarea atentiei. |
OC.2 OA.2 |
Organizez jocul "Cauta rima" "Bine faci, bine gasesti! Sunt sfaturi imparatesti Fata mosului le-a urmat Cand de-acasa ......" Prezint o plansa cu fata mosului, lucrurile si fiintele pe care le-a ingrijit. Se precizeaza faptele bune ale fetei, apoi se desprinde concluzia ca omul are nevoie de plante, de animale si de lucruri, de aceea trebuie sa le ingrijeasca. |
conversatia exercitiul plansa |
|
Actualizarea cunostintelor Enuntarea temei si a obiectivelor |
OC.1 OA.4 |
Pe baza formularii raspunsurilor la ghicitori se evidentiaza importanta plantelor si a animalelor pentru om. (Anexa 1) Solicit elevii sa raspunda la intrebari: - Ce legatura este intre plante, animale si oameni? - Care este importanta plantelor si a animalelor in viata oamenilor? Astazi vom descoperi impreuna care trebuie sa fie atitudinea noastra fata de plante si animale. Se scrie titlul pe tabla si pe caiet. Comunic in limbaj accesibil obiectivele propuse. |
conversatia plansa cu ghicitori explicatia |
Capacitatea de a gasi solutii la ghicitori |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|