PROIECT DIDACTIC
Data:
Clasa: a VI-a
Scoala cu clasele I-VIII Bradu
Prof.: Crisan Laura
Obiectul: limba si literatura româna
Subiectul: Fabula Bivolul si cotofana de G. Topârceanu
Tipul lectiei: Lectie de consolidare si sistematizare a cunostintelor
Tinta : predarea simultana
Obiectiv special: sa demonstreze ca opera lit. Bivolul si cotofana apartine speciei - fabula.
Obiective de referinta:
sa prezinte opera
sa sesizeze caracteristicile fabulei
sa recunoasca etapele naratiunii
sa precizeze modurile de expunere din text
sa manifeste spirit de competitie
sa-si formeze capacitatea de autoevaluare
-metode si procedee: exercitiul, conversatia, problematizarea,
- mijloace: fise, text literar,
Forme de organizare: activitate pe grupe, Turul galeriei
Momentele lectiei |
Elemente de continut |
metode |
mijloace |
Organizarea clasei |
Elevii sunt împartiti in grupe .Se asigura materialele didactice necesare desfasurarii activitatii. |
|
|
Verificarea temei |
Tema se verifica cantitativ si calitativ |
|
|
Captarea atentiei |
Se citeste fabula. |
conversatia |
Text literar |
Anuntarea obiectivelor si a subiectului lectiei |
Activitatea se desfasoara sub în echipe, având ca subiect fabula Bivolul si cotofana de G. Topârceanu, prin metoda turul galeriei |
explicatia |
|
Evaluarea prin concurs |
Profesorul lanseaza întrebari elevilor despre -date generale despre opera -continutul operei -personajele fabulei -semnificatia lor -morala fabulei -trasaturile fabulei -moduri de expunere -figuri de stil -limbaj În functie de timpul ramas se vor citi si alte fabule. |
Turul galeriei Problema tizarea exercitiul conversatia exercitiul |
Fise |
Evaluarea |
.Se noteaza câtiva elevi. |
|
|
Tema |
Realizati o compunere în care sa demonstrati ca Bivolul si cotofana apartine speciei fabula |
|
|
|