PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE INVATAMANT :GRADINITA NR.6. MOTRU
GRUPA: MIJLOCIE
DENUMIREA ACTIVITATII: Educarea limbajului
TEMA: “ Toamna” de Demostene Botez
MIJLOC DE REALIZARE: Memorizare
TIPUL DE ACTIVITATE: Predare
OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa inteleaga mesajul poeziei;
sa memoreze cat mai multe versuri cat si intreaga poezie;
sa retina titlul poeziei;
sa-si imbogateasca vocabularul cu noile cuvinte.
MATERIAL DIDACTIC:
- Planse ce reprezinta anotimpul toamna, imagini cu fructe de toamna.
METODE SI PROCEDEE:
Explicatia, conversatii, exercitiul, demonstratia.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
„ Programa activitatilor instructiv – educative in gradinita de copii”, M.E.N., Bucuresti, 2005.
„ poezii pentru cei mici”, Bucuresti , 1990.
DURATA: 20 minute
DESFASURARE ACTIVITATI
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUAREA |
1. Moment organizatoric |
Pentru buna desfasurare a activitatii voi asigura urmatoarele conditii: - aerisirea salii de grupa; - aranjarea mobilierului in careu deschis; - introducerea copiilor in sala grupa in mod ordonat. - asezarea copiilor pe scaunele; - aranjarea materialului didactic necesar. - obtinerea momentului de liniste |
|
|
2. Captarea |
Voi purta cu copiii o scurta conversatie despre anotimpul toamna, aspecte caracteristice, bogatiile toamnei, vreme etc. |
Conversatia |
|
3. Anuntarea temei |
Le voi spune copiilor ca vom invata o poezie foarte frumoasa care se numeste „ Toamna” de Demostene Botez. Copiii repeta titlul poeziei. |
Conversatia |
Frontala. |
4. Dirijarea invatarii |
Voi recita o data intreaga poezie rar, expresiv astfel copiii putand s-o retina mai usor. „Toamna” Toti cei ce intreaga vara Au lucrat din zori in seara Toamna au roade bogate Au si fructe si bucate. Mere, pere in panere Prune bune si alune Si gutui amarui Cu puf galben ca de pui Si tot felul de legume De nu le mai stii pe nume Dupa aceea voi purta o discutie cu copiii despre mesajul poeziei si voi explica cuvintele noi: zori, panere etc. Voi recita prima strofa de mai multe ori impreuna cu copiii pana o vor retine . Astfel voi proceda cu intreaga poezie. |
Demonstratia Explicatia |
Frontala |
5.Obtinerea performantei |
Voi intreba copiii care este titlul poeziei si voi organiza un concurs cu tema „ Cel mai bun recitator”, astfel antrenand toti copiii la repetarea poeziei. |
Exercitiul |
Frontala. |
6.Incheierea activitatii |
Voi face aprecieri individuale si colective cu privire la comportamentul copiilor pe parcursul intregii activitati. |
Conversatia |
|
|