PROIECT DIDACTIC
DATA:06.02.
GRUPA:Mijlocie
CATEGORIA DE ACTIVITATE:Educatie fizica.
TEMA ACTIVITATII:Saritura in adincime de pe aparat.
Jocul “Barza si broastele”.
SCOPUL ACTIVITATII: Formarea si dezvoltarea motrica generala, dezvoltarea musculaturii, a simtului de orientare si consolidarea deprinderilor motrice de baza si aplicativ utilitare.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
sa execute correct actiunile motrice invatate cit mai aproape de situatiile reale;
sa execute exercitii de mers, alergare si saritura pastrind pozitia corecta a corpului;
sa sara in adincime de pe aparat inalt de 20-30 cm, cu accent pe aterizare in sprijin ghemuit;
sa exprime stari afective sau comportamente, folosindu-se de miscare .
STRATEGII DIDACTICE
RESURSE PROCEDURALE:explicatia, demonstratia, observatia,
conversatia, exercitiul.
RESURSE MATERIALE:bancute, jucarii, copaci pentru ambient,
buturuga, pietricele, baloane, accesorii.
RESURSE SPATIALE:sala de grupa.
RESURSE TEMPORARE: 20 minute.
MOMENTELE ACTIVITATII |
DOZ ARE |
CONTINUTUL INVATARII |
INDICATII ORGANIZA TORICE |
STRATEGII DIDACTICE |
Organizarea activitatii |
1 minut |
Captarea atentiei copiilor se face printr-o scurta convorbire: Astazi noi vom merge prin padure unde vom intimpina diferite obstacole sin e vom intilni cu animalele din padure. |
Formarea unui rind |
conversatia, explicatia. |
Pregatirea organismului |
3 minute |
Deplasari in sala de grupa prin diverse variante de mers, alergare, sarituri si exercitii de respiratie: - mers normal “Cite unul pe carare Mergem in padurea mare Uite sus si uite jos Totu-i verde si frumos.” - mers pe virfuri cu bratele sus “Suntem uriasi” - alergare usoara “Sa prindem fluturi” - mers pe calciie “Ia te uita!Un ursulet! Sa mergem ca el. Merge ursul prin padure Dupa miere, dupa mure Uite sus si uite jos Totu-i verde si frumos” - mersul piticului Noi suntem piticii Piticii voinicii Piticii barbosii Cu scufite rosii….” - alergare cu genunchii sus “Suntem calutii” - deplasari cu sarituri successive: “Ia te uita!Un iepuras!Sa sarim asemeni lui.” “Eu sunt iepurasul Tup Prin padure sar zdup, zdup Sunt un iepuras de soi Cel mai mare iepuroi Tup, tup, tup, etc.” - urmeaza exercitii de respiratie, de relaxare : “Sa mirosim o floare…” |
Spatele drept, privirea inainte bratele pe linga corp. Bratele ridicate cu palmele fata in fata si coatele intinse. Bratele prinse la spate, trunchiul usor aplecat.mers pe calcii. |
demonstrare, aprecieri verbale, exercitiul, incurajari verbale. exercitiul, aprecieri verbale. |
Influentarea selectiva a aparatului locomotor. |
5 minute |
Am ajuns in poiana. Ne oprim sa ne-ncalzim 1. ”Privim cerul Privim pamintul” Departat stind cu miinile pe solduri: T 1- aplecarea capului in fata, T 2- revenire, T 3- aplecarea capului pe spate, T 4- revenire. 2. “Rotim capul “ Departat stind cu miinile pe solduri: T 1- rotim capul spre stinga, T 2- revenire. T 3- rotim capul spre dreapta, T 4- revenire. 3. Exercitii pentru brate. “Ducem bratele orizontal : 1, 2, 3, 4 “Apoi le ducem vertical”: 1, 2, 3, 4 Ora de gimnastica Ea ne oteleste Ea ne-ajuta sa crestem mari si ne inveseleste. 4. “Ne luam avantul’ Stand cu bratele intinse inainte:1-4 balansarea simultana a bratelor insotita de flexarea concomitenta a genunchilor. 5.Exercitiu pentru trunchi: “Bate vintul frunzele Se invirtesc moristele Rindunica asa zboara Iar eu trag zmeul de sfoara”… 6.”Sari minge”. In picioare stind cu virful picioarelor unite si miinile in sold :1-4 sarituri cu aterizare in sprijin ghemuit |
Copii sunt asezati in cerc pentru efectuarea complexului de exercitii. Se executa rotiri de cap spre stinga sis pre dreapta. Picioarele departate, aplecarea trunchiului, genunchii intinsi. Saritura se efectueaza pe loc, cu ambele picioare. |
demonstratia, explicatia, exercitiul. exerecitiul, aprecieri verbale, explicatia |
Realizarea Temei |
5 minute |
“Copii avem astazi invitat un musafir: broscuta “Oac, oac”. Voi stiti sa sariti ca broasca?”Copii vor sari pe covor inghemuit cu sprijinul picioarelor pe sol. Apoi, vor fi asezati in semicerc si vor urmari demonstratia educatoarei.Urmeaza sa execute saritura si copiii.In sir, cite unul, supravegheati de educatoare, vor repeat de 2 ori exercitiul. |
Se executa saritura in adancime de pe aparat prin flexarea genunchilor si balansarea bratelor inapoi, aterizare in sprijin ghemuit.Saritura se va executa elastic facindu-se aterizarea pe virfuri si palme; privirea inainte. |
demonstratia, exercitiul |
Obtinerea performantei si asigurarea feed-back-lui. |
3 minute |
Joc “Barza si broastele”. Se aranjeaza doua bancute cap la cap si in fatal “lacul”.Copii care au rolul de “broaste”sunt asezati pe bancute, linga lac. Un copil ales de educatoare este “barza” care sta departe de lac.In timp ce educatoarea spune: “Barza e-n capac Bildibic in lac”. Copii vor executa saritura in adincime in lac.La semnalul “Barza-i la plimbare Sus pe deal, la soare”, Broastele urca pe deal, fugind de barza.Jocul continua pan ace barza reuseste sa prinda mai multe broaste, iar apoi se schimba rolurile. |
|
explicatia, conversatii, exercitiul. |
Revenirea organismului dupa efort. |
2 minute |
Joc linistitor: “Umflam balonul”. Copii sunt asezati in cerc si vor executa pasi inainte-inapoi, rostind: “ Umflate baloane fa-te, fa-te mare; usurel, usurel Facem cercul mititel.” La semnalul “poc”, copii vin in mijlocul cercului. |
|
exercitiul |
Concluzii si aprecieri finale |
1 minut |
Se fac aprecieri globale si individuale, copii primesc stimulente “baloane” de la broscuta “Oac” |
|
conversatia |
|