PROIECT DIDACTIC
Scoala cu clasele I-VIII, nr. 4 , Suceava
Invatator:
Data:15 ian. 2006
Clasa: a IV-a
Obiectul:Istoria romanilor
Aria Curriculara: Om si societate
Tema lectiei: UNIREA PRINCIPATELOR ROMANE
Tipul lectiei: predare-invatare
Obiectiv fundamental Insusirea cunostintelor referitoare la
infaptuirea Unirii Principatelor Romane;
Obiective operationale:
La sfarsitul orei elevii vor fi capabili:
O1-sa plaseze in timp (secol, an, luna, zi) momentele istorice completand schema lectiei si punctul A din fisa de munca independenta;
O2-sa localizeze pe harta localitatile importante ale Unirii si sa traseze hotarele noului stat format, in conditiile activitatii frontale si activitatii personale dirijate;
O3-sa enunte etapele hotaratoare ale luptei pentru Unire dupa vizionarea diapozitivelor;
O4-sa numeasca categoriile sociale si marile personalitati participante la Unire, fiind date fotocopii ale acestora
O5-sa analizeze fiecare etapa prin evidentierea cauzelor care au generat-o, a desfasurarii si a urmarilor ei;
O6-sa opereze corect cu notiunile istorice:divan ad-hoc, stat national unitar roman, Principatele Unite, prin completarea schemei 818e43i lectiei si prin dialogul frontal de evaluare;
O7-sa motiveze, in timpul proiectiei, cu date, fapte, evenimente, continuitatea si unitatea in lupta pentru unire si independenta a poporului roman;
O8-sa sintetizeze cunostintele istorice insusite prin alcatuirea schemei lectiei;
O9-sa completeze fisa de evaluare pe baza cunostintelor acumulate;
O10-sa aprecieze importanta actului de la 1859.
Strategii de predare -invatare:
Metode si procedee: -povestirea, conversatia, explicatia, lectura explicativa, observarea, demonstrarea cu ajutorul diapolului, al discului si hartii istorice, invatarea prin dramatizare, algoritmizarea, munca independenta, jocul didactic.
Mijloace de invatamant: -harta Europei in anul 1859,rebus, medalia Unirii, citate din Alecu Russo, V.Alecsandri, N. Balcescu, M. Kogalniceanu, Al. I. Cuza, Andrei Muresanu, fotocopii dupa documente oficiale, portrete ale participantilor la Unire; insemne heraldice ale Unirii; fise de evaluare si harti pentru fiecare elev.
Moduri de organizare a invatarii: frontal, individual, pe grupe de elevi;
MATERIALE BIBLIOGRAFICE:
-,,Istoria Romaniei (Compendiu)"; ,,Documente ale Unirii", Editura Militara, 1984; ,,Metodica predarii istoriei", Editura Didactica si Pedagogica, 1983; Nichita Adamiloaie, ,,Unirea Principatelor Romane"; D.Almas, ,,Eroi au fost, eroi sunt inca ";
Secventele lectiei |
Obiective operationale |
Continutul invatarii |
Strategii didactice |
Evaluare | |||||
1.Moment Organizatoric 1' |
|
Se asigura conditiile necesare bunei desfasurari a lectiei. |
Conversatia |
|
|
||||
2.Reactualizarea cunostintelor |
|
-Se verifica lectia Revolutia de la 1848 in Tarile Romane.Verificarea se va face pe baza de imagini si rebus. ANEXA 2 |
Conversatia Demonstra-tia cu ajutorul imaginii si a hartii |
Evaluare orala |
|
||||
3.Captarea atentiei |
|
Se observa ca pe verticala a aparut cuvantul PRINCIPATE Se citeste o strofa din poezia "Hora Unirii" de V. Alecsandri: "Hai sa dam mana cu mana Cei cu inima romana Sa jucam hora fratiei Pe pantul Romaniei." Se discuta versurile. |
Conversatia Lectura explicativa |
|
|
||||
4. Anuntarea temei Si a obiectivelor |
|
Se anunta ca, de veacuri, romanii si-au dorit sa fie uniti pentru ca in unire sta puterea. Lectia noua se numeste "Unirea Principatelor Romane". La sfarsitul lectiei va trebui sa stiti: -conditiile in care a inceput lupta pentru Unire; -etapele realizarii Unirii; -participantii la Unire; -insemnatatea Unirii de la 1859; -ce inseamna: divan ad-hoc, stat national unitar roman. |
Explicatia |
|
|
||||
5.Dirijarea invatarii |
O3 O4 |
Fiind uniti romanii vor putea face fata navalirilor dusmane, isi vor apara - tara - limba - portul traditiile Idealurile revolutiei din 1848 erau - libertatea - egalitatea - unitatea Se scrie la tabla schema lectiei ANEXA 1 Pentru a ne insusi aceste cunostinte vom citi resurse si izvoare istorice, se vor prezinta imagini si documente despre Unire si Alexandru Ioan Cuza . Elevii care vor fi atenti si vor participa la lectie cu raspunsuri corecte, vor fi recompensati la sfarsitul orei . ANEXA 3 si ANEXA 5 Dezbatre pe grupe: De ce Al. I. Cuza - a fost ales domn si in Muntenia Cu ce sentimente a fost primita alegerea lui Cuza ca domn al Moldovei si Munteniei? (cu bucurie) Cine a infaptuit UNIREA (natiunea De cine era cel mai iubit Cuza? (de tarani) De ce? (Li s-a facut dreptate, li s-a dat pamant si nu au mai fost exploatati de boieri.) Pe cine a nemultumit gestul lui Cuza? (boieri) |
Conversatia Explicatia Demonstra-tia cu diapozitivul Observarea Lectura explicativa Algoritmi-zarea |
Evaluare orala |
|
||||
6. Asigurarea retentiei si a transferului |
O1 O2 O5 O6 O7 O8 O9 O 10 |
-Prin conversatie elevii alcatuiesc schema (deja schitata pe tabla), fiind ajutati de invatatoare. -Prin conversatie elevii alcatuiesc schema (deja schitata pe tabla), fiind ajutati de invatatoare. Schema se va scrie si pe caietele elevilor (Anexa 1). Se explica cuvintele: ad-hoc, stat national unitar roman. Se fac localizarile pe harta istorica. Anexa 4 Ce lectie am avut astazi? -Ora urmatoare toti elevii vor invata lectia Unirea Principatelor Romane -Mai doreste cineva sa afle ceva in legatura cu evenimentele preferate? -Este cineva care are ceva de adaugat la cele prezentate? Se va rezolva fisa de lucru ANEXA 6 |
Explicatia Demonstra-tia cu ajutorul hartii Algoritmi-zare Observatia Conversatia |
Evaluare formativa |
|
||||
7.Anuntarea temei pentru acasa |
|
Se fac aprecieri asupra evolutiei elevilor. Se acorda cateva calificative. Se da tema pentru acasa.Ora urmatoare toti elevii vor invata lectia Unirea Principatelor Romane |
|
| Document InfoAccesari: 8437 Apreciat: Comenteaza documentul:Nu esti inregistratTrebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta Creaza cont nou A fost util?Daca documentul a fost util si crezi ca meritasa adaugi un link catre el la tine in site in pagina web a site-ului tau.
Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 ) |