PROIECT DIDACTIC
Data
Elaborat de: Ababii Adriana
Liceul "Litterarum"mun.Chisinau
Clasa VII a
Tema: Recapitularea capitolului"FORŢA"
Tipul lectiei lectie de recapitulare si sistematizare.
Obiectivul de referinta:
Elevii vor fi capabili: Sa caracterizeze fortele ce apar īn urma interactiunii corpurilor.
Obiective operationale:
La sfīrsitul lectiei elevii vor fi capabili:
O.1 Sa defineasca corect principalele tipuri de forte si sa scrie relatiile matematice de calcul a modulelor acestora,precizīnd semnificatia marimilor care intervin.
O.2 Sa recunoasca si sa reprezinte grafic fortele care actioneaza īntr-o situatie concreta.
O.3 Sa rezolve probleme aplicīnd notiunile studiate.
O.4 Sa formuleze corect ,utilizīnd limbajul fizicii,concluziile.
O.5 Sa coopereze cu colegii sai īn cadrul activitatii īn grup.
Metode didactice: conversatie;problematizare; joc didactic.
Forme de activitate:frontala;individuala;īn grup.
Mijloace didactice: doua resorturi,gre 454j912e utati marcate,fise pentru rezolvarea problemelor(pe nivele),
Bibliografie:
Desfasurarea activitatii
Etapele lectiei (timpul) |
Ob Op |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Metode si procedee de invatare si evaluare |
1. Moment organizatoric (2 min) |
|
Verifica prezenta elevilor si disponibilitatea clasei pentru īnceperea lectiei. |
Se pregatesc de lectie. |
|
2.Reactualizarea cunostintelor asimilate anterior. (5 min) |
O1 |
Profesorul propune un joc didactic,ce are drept obiectiv actualizarea cunostintelor despre forta,relatiile de calcul,sensul fizic. Jocul "Ladita cunostintelor" Anexa Nr.1 |
Elevii se īmpart īn grupuri mici, (cīte 4);Se alege un moderator. Elevii executa jocul;raspund la īntrebarile extrase din ladita; |
Joc didactic Conversatie Lucrul īn grup. |
3.Fixarea cunostintelor Rezolvarea pr.experimentale exercitii si situatii problematizate la tema studiata (25 min) |
O3 O4 O2 |
Profesorul anunta subiectul lectiei si obiectivele lectiei. Profesorul propune spre rezolvare o pro- blema experimentala:Aveti doua resorturi cu aceleasi dimensiuni initiale.De resorturi se agata corpuri de aceiasi masa(100g):ca rezultat un resort se alungeste mai mult altul mai putin. De ce? Prin ce se deosebesc aceste resorturi? Cum
poate fi determinata elastica?Determinati Fel=kl; l=l-l0; G=mg kl=mg ; k=mg/l Profesorul propune elevilor sa reprezinte fortele ce actioneaza asupra sistemului de corpuri utilizīnd materialele din fisa nr.1 Profesorul propune urmatoarea problema: Anexa Nr.2 |
Elevii noteaza tema in caiete. Asculta atent. Elevii dicuta īn grup. Raspund la īntrebarile adresate. Determina (īn grup)- k Grupul ce finiseaza primul prezinta rezolvarea la tabla. Elevii lucreaza īn grup. Rezolva problema propusa paralel cu elevul de la tabla. |
Lucrul īn grup. Problematizare Evaluarea capacitatii de a deduce formula de calcul. exercitiul |
|
O2 O4 O5 O3 |
Profesorul propune elevilor sa reprezinte fortele ce actioneaza asupra corpului utilizīnd materialele din fisa nr.2 Profesorul:Imagineaza-ti ca esti la sanius. Ce faceti ca sania sa alunece mai repede? Adica se micsoreaza care forta? Cum veti proceda daca doriti sa urcati pe o panta lunecoasa? Īn acest caz forta de frecare trebuie micsorata sau marita? Profesorul propune spre rezolvare probleme dupa nivele:simplu;mediu;dificil.Anexa Nr.2 |
Elevii lucreaza īn grup. Elevii dicuta īn grup. Raspund la īntrebarile adresate. Completeaza raspunsurile colegilor,formuleaza concluzii. Elevii īsi aleg probleme din fisele propuse de profesor,apoi lucreaza individual |
Lucrul la tabla. exercitiul Dezbaterea Asalt de idei. Evaluarea capacitatii de a face concluzii exercitiul |
Rezolvarea unei situatii semnificative (10 min) |
O1- O5 |
Profesorul propune spre rezolvare: Imagineaza-ti ca esti conducatorul unui grup turistic de 5 persoane.Pentru a īntinde corturile pe noapte trebuie sa te deplasezi īn spatele unei stīnci abrupte.Acest lucru poate fi realizat:a)īnconjurīnd stīnca in decurs de 1 ora si 45 min; b)trecīnd peste stīnca si ridicīnd tot echipa- mentul si membrii grupului cu ajutorul funiilor.Ce decizie vei lua,daca fiecare ridicare cu funia dureaza 7-8 min si funia poate rezista la o greutate de 900N. Fiecare turist cīntareste max.65 kg.si are un bagaj de max.55 kg. Examineaza doua cazuri: 1)pe timp linistit 2)cīnd sufla vīnt puternic. |
Elevii dicuta īn grup. prezinta raspunsul sub forma de eseu;argumenteaza raspunsul |
Lucrul īn grup. Problematizare Studiul de caz. |
5.Īncheerea activitatii (3min) |
|
Moderatorul anunta cea mai activa echipa; cīte raspunsuri corecte,incorecte a dat fiecare echipa. Profesorul noteaza elevii. Tema pentru acasa: Testul de autoevaluare de la pagina 47. |
Elevii noteaza in caiet tema. |
|
|