PROIECT DIDACTIC
Scoala cu cl. I-VIII,, Dimitrie Vatamaniuc"-Sucevita
Disciplina:Limba si literatura romana
Unitatea de invatare : Opera epica
Subiectul lectiei: Textul literar, posibilitate de cunoasterii a limbii si teoriei literare
Text suport: Basmul cult: Fat- Frumos din lacrima,Mihai Eminescu
Tipul lectiei:Consolidare
Clasa a -VII-a
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfarsitul activitatii didactice elevii vor fi capabili:
O1-sa faca diferenta intre cele trei genuri literare;
O2-sa defineasca basmul;
O3-sa identifice pe textul-suport t 242f54c rasaturile specifice basmului;
O4-sa identifice planul textual, al acestei specii literare, ca fiind componenta a unei lumi diferita de cea reala;
O5-sa identifice elementele paratextuale ca punct de plecare in analiza operei;
O6-sa identifice secventele narative, descriptive si de dialog;
O7-sa observe valoarea stilistica a termenilor la nivel morfologic, semantic si fonetic;
O8-sa lucreze dupa testul propus de profesor;
O9-sa poata alcatui o compunere cu titlu dat, dupa un scurt fragment din basm.
Etapele parcurgerii lectiei |
Obiective Operationale. |
Timp de lucru |
Continutul lectiei |
Strategii didactice |
Probe de evaluare |
||
Forme de organizare |
Metode si procedee |
Resurse materiale |
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
I. Moment organizatoric |
|
2min. |
|
-prezenta clasei -asigurarea unui cadru propice invatarii |
-elevul de serviciu prezinta numele eventualilor absenti |
Mapa elevului |
|
II1. Actualizarea cunostintelor II2 Captarea atentiei |
O1 O2 |
7 min. |
-elevii sunt solicitati sa defineasca prin asemanare si deosebire de celelalte genuri literare, genul epic; -in cadrul aceleasi rubrici elevii trebuie sa se ofere sa prezinte cateva specii literare ce apartin genului in discutie |
-frontal -individual |
-precautarea -investigatia |
-caietul personal -fisele de lucru |
-individual, prin numire directa sau anuntare voluntara elevii vor raspunde intrebarilor prezentate de catre profesor. Elevii vor fi solicitati sa puna intrebari clasei si sa aprecieze raspunsul sub indrumarea directa a profesorului. |
1min. |
-anuntarea noii teme si a obiectivelor propuse |
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
IV. Prezentarea continutului noii lectii si a sarcinilor de lucru propuse |
-O3 -O4 -O5 -O6 -O7 -O8 -O9 |
35min. |
elevii sunt solicitati sa raspunda la intrebari de tipul: -Cum se incepe in modul cel mai firesc comentarea unui text literar? -Ce probleme ar putea pune un text necunoscut? -fiecare elev va raspunde cerintelor propuse de chestioanarul dat de profesor la inceputul orei; -exercitiile vor viza toate nivelele limbii, care impreuna contribuie la limbajul poetic al textului, la introducerea acestuia in cadrul unui gen literar; |
-lucru pe grupe |
-procesarea informatiei -comunicare -interpretare |
-fise de lucru cu cerinte identice pentru toata grupa -fise de lectura -textul suport in copie xerox -manualul |
-formativa -elevii vor identi-fica in text:elemen-te care apartin des-crierii; -timpul verbelor si rolul acestora; -frecventa adjectivelor si importanta utilizarii acestora; -citesc/selecteaza/ combina spre a identifica trasaturile fragmentului; |
V Asigurarea feed-back-ului |
5min. |
-se realizeaza pe parcursul intregii ore, prin intermediul unor intrebari succinte si repetitive; |
|||||
VI. |
Pornind de la fragmentul dat, realizati o compunere cu titlul Fat-Frumos si imparatia sa. |
ANEXA I.
Citeste cu atentie textul de mai jos, pentru a putea raspunde la cerinte:
"Cand era inspre seara zilei a treia, buzduganul, cazand se izbi de o poarta de arama si facu un vuiet puternic si lung. Poarta era sfaramata si voinicul intra. Luna rasarise dintre munti si se oglindea intr-un lac mare si limpede, ca seninul cerului. In fundul lui se vedea sclipind, de limpede ce era un nisip de aur; iar in mijlocul lui, pe o insula de smarald, inconjurat de un crang de arbori verzi si stufosi se ridica un mandru palat de o marmura ca laptele, lucie si alba O luntre aurita veghea pe undele limpezi ale lacului, langa poartaFat-Frumos se sui-n luntre si
vaslind, ajunse pana la scarile de marmura ale palatului."
("Fat-Frumos din lacrima"-Mihai Eminescu)
GRUPA I
1.Transcrie din text citatul care arata momentul zilei .
2.Selecteaza, din text, o structura care contine comparatie.
3 Explica intr-un enunt semnificatia sintagmei "se vedea sclipind de limpede ce era".
4.Argumenteaza intru-un text de patru-cinci randuri, apartenenta fragmentului reprodus la un gen literar.
GRUPA II
5 Motiveaza cu doua argumente, faptul ca textul dat contine o descriere.
6.Motiveaza existenta ghilimelelor si a punctelor de suspensie din text.
7.identifica in text elementele lingvistice care se regasesc si in cadrul poeziilor eminesciene.
8.Alcatuieste o propozitie in care cazand sa aiba alta valoare morfologica decat in text
GRUPA III
1.Transcrie din text, doua cuvinte care contin diftongi diferiti.
2.Construieste un enunt cu omonimul cuvantului poarta, prezent in text.
3.Stabileste cazul cuvintelor din structura " un mandru palat de o marmura ca laptele".
4.Indica valoarea morfologica a cuvintelor subliniate "vaslind, veghea, seninul,un mandru, lucie, ale, la,si,"
GRUPA IV
5.Stabileste functia sintactica a cuvintelor din structura " ajunse pana la scarile de marmura ale palatului."
6.Indica functia sintactica a unui verb la mod nepersonal din textul dat.
7.Construieste un enunt in care pronumele relativ ce sa aiba functia sintactica de nume predicativ.
8.Numeste raportul sintactic existent intre propozitiile din fraza: "Poarta era sfaramata si voinicul intra."
|