PROIECT DIDACTIC
INSTITUTOR GOAŢĂ AURELIA
CLASA A II-A F
sCOALA: Cu clasele I-VIII Nr.l Motru
ARIA CURRICULARĂ LIMBĂ sI COMUNICARE
OBIECTUL LIMBA ROMĀNĂ
UNITATEA DE ĪNVĂŢARE: FAMILIA
SUBIECTUL: "Cheile" de Tudor Arghezi
TIPUL LECŢIEI : CONSOLIDARE
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ VIZATE:
Sa citeasca corect, fluent, expresiv un text de mica īntindere;
Sa desprinda informatiile esentiale dintr-un text citit;
Sa utilizeze sensul cuvinte 757x2316h lor noi īn enunturi proprii;
Sa redea cu cuvinte proprii, cu sprijin, un paragraf fragment dintr-un text citit;
Sa īmbine enunturi īntr-un mesaj propriu;
Sa sesizeze modificarile de sens ale unui cuvānt īn contexte diferite.
Obiective operationale:
a) Cognitive:
OC1- sa citeasca cursiv,fluent,constient, expresiv, īn lant,selectiv textul "Cheile"de Tudor Arghezi;
OC2- sa īnlocuiasca cuvintele noi cu altele cu acelasi īnteles;
OC3- sa īnteleaga īntrebarile, putānd raspunde la ele cu ajutorul unor propozitii corecte;
OC4- sa alcatuiasca enunturi cu ajutorul cuvintelor noi;
OC5- sa povesteasca continutul textului;
OC6- sa recunoasca titlul, autorul si personajele textului narativ;
OC7- sa alcatuiasca enunturi īn care cuvintele :"broasca", "cheie" sa aiba īntelesuri diferite;
OC8- sa ordoneze ideile principale din textul narativ;
OC9- sa gaseasca cuvinte cu sens asemanator si cuvinte cu sens opus pentru cuvintele date;
OC10- sa comenteze corect faptele personajelor.
b) Afectiv-atitudinale
OA1- sa manifeste interes pentru rezolvarea tuturor sarcinilor de lucru;
OA2- sa colaboreze īn realizarea sarcinilor de grup;
OA3- sa formuleze opinii si puncte de vedere proprii privind faptele personajelor;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) resurse procedurale: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, munca independenta, jocul didactic;
b) resurse materiale: fise de munca independenta, fise de lucru, ilustrate, manualul;
c) forme de organizare: frontala, individuala, pe grupe
d) forme de evaluare: continua, prin fise de lucru
BIBLIOGRAFIE:
"Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba romāna, clasele
I-II" MEC si Consiliul National pentru curriculum, Bucuresti 2001
"Metodica
predarii teoriei literare la ciclul primar", A.Gheorge E.Simionica, M.Sārbu,
M.Napruiu, G.Albu, Ed.Gh.Alexandru,
"Sa
dezlegam tainele textelor literare"clasa a lI-a, R.Birau, C.Iordachescu,
Ed.Carminis,
DURATA: 45 minute
DESFĂsURAREA LECŢIEI
Momentele lectiei |
Continutul stiintific al lectiei |
Strategii didactice |
|||
Activitatea īnvatatoarei |
Activitatea elevilor |
Metode si procedee |
Forma de organizare |
Evaluare |
|
|
|
|
|
|
|
1.Organizarea lectiei |
Pentru buna desfasurare a lectie voi asigura umatoarele: Aerisirea salii de clasa; Pregatirea copiilor pentru ora; Pregatirea materialului necesar pentru lectie; Stabilirea ordinii si disciplinei īn clasa; |
Elevii īsi vor pregati materialul necesar pentru īnceperea orei: manualul si caietele de limba romāna, precum si cele necesare scrierii (stiloul, pixul) |
Conversatia |
Frontal |
|
2. Verificarea cunostintelor dobāndite anterior a)Verificarea temei |
Īn timp ce verific tema din punct de vedere cantitativ si, elevii vor rezolva exercitiile de pe fisele de lucru īntocmite pe grupe de nivel, respective fisa pentru Grupa A si fisa pentru Grupa B, anexate prezentului proiect. Verific apoi munca independenta si tema prin corectare reciproca. -Apreciati daca colegul de banca a scris frumos si īngrijit tema pentru acasa. |
Rezolva fisele de lucru Apreciaza si noteaza scrierea caligrafica a colegului de banca. |
Exercitiul |
|
Individual Evaluare prin corectare reciproca |
|
|
|
|
|
|
b)Verificarea cunostintelor anterioare |
-Ce lectie ati avut de pregatit pentru astazi? Solicit elevii sa citeasca lectia. Vom realiza citirea integrala, īn lant, apoi citirea selectiva: a)-Cititi propozitia īn care ni se spune de ce erau copiii curiosi. b)-Cititi propozitia care ne arata ce a gasit Barutu. c)-Cititi propozitia īn care apare ortograma "s-a". d)-Cititi alineatul īn care se prezinta hotarārea familiei. e)-Cititi primul enunt al ultimului fragment īnlocuind cuvāntul subliniat cu explcatia lui. -De ce s-a folosit virgula īnainte de cuvāntul "a interveni"? Voi adresa apoi copiilor cāteva īntrebari referitoare la text: -Ce doreau Mitu si Barutu -Unde au umblat ei -Ce s-a īntāmplat cu dulapul -Ce parere aveti despre hotarārea parintilor -Dar despre comportamentul copiilor? Se va povesti apoi lectia folosind cuvinte si expresii din text. |
Raspund la īntrebari, apoi citesc selectiv fiind foarte atenti la ceea ce li se cere. Elevii sunt atenti si raspund la īntrebari cu precizie |
Conversatia examinatoare Explicatia Conversatia |
Frontal Frontal |
Aprecierea raspunsurilor elevilor cu calificative. Īntarirea imediata a raspunsurilor. |
|
|
|
|
|
|
3. Captarea atentiei |
Dintr-un plic voi extrage o coala continānd un mesaj transmis de catre Mos Craciun colectivului de elevi. |
Elevii sunt atenti la citirea continutului scrisorii de catre īnvatator. |
|
|
Observarea comportamentului elevilor |
4. Anuntarea subiectului si a obiectivelor |
Īi anunt pe elevi ca vom lucra pe fise, diferite exercitii. Prin sarcinile pe care le vom efectua vom reusi sa citim bine textul, vom īntelege cuvintele noi si mesajul textului, ca īn final sa comentam corect faptele personajelor prin participarea la un joc de rol. |
Sunt atenti la formularea subiectului si a obiectivelor urmarite. |
|
|
Observarea comportamentului elevilor |
5. Dirijarea īnvatarii |
Voi solicita elevilor sa deschida caietele, pentru a scrie data si titlul lecturii. Fiecare elev va primi o fisa de lucru. Continutul fiecarui exercitiu va fi citi si explicat. Cer elevilor sa alcatuiasca oral propozitii cu cuvintele noi. Propun spre rezolvare exercitiile 1 si 2 de pe fisa de lucru. Se rezolva la tabla exercitiul 3 de pe fisa de lucru. Propun elevilor munca īn echipa. Clasa va fi īmpartita īn 3 echipe, fiecare grupa purtānd numele unei cereale. |
Elevii noteaza pe caiete data si titlul lecturii. Primesc fisele de lucru. Formuleaza oral propozitiile, apoi lucreaza individual pe fise. Elevii sunt atenti la modul de desfasurare a jocului |
Exercitiul |
Frontal Frontal si individual |
Evaluare individual, ca urmare a citirii cu voce tare a completarilor facute, corectānd greselile. |
|
|
|
|
|
|
|
Primii patru elevi din fiecare grupa vor primi o fisa. Fiecare elev va trebui sa ordoneze un enunt potrivit. Īn functie de modul de rezolvare a acestei fise, urmatorii patru elevi ai fiecarei grupe vor primi o alta fisa cu alta sarcina de lucru. Rezultatele vor fi citite de catre liderii fiecarei grupe. Va cāstiga echipa care rezolva correct ambele fise. |
Elevii din cele 3 grupe rezolva sarcinile din fisele de lucru. |
Jocul didactic |
Activitate pe grupe |
Observarea comportamentului si respectarii regulilor jocului. |
6. Fixare, aplicatii |
Solicit elevii sa lucreze independent exercitiile 4 si 5 de pe fisa de lucru. Ex. 4: Alcatuiti enunturi cu cuvintele "la" si "l-a", "sa" si "s-a" "sau" si "s-au". Ex. 5: Gasiti cuvinte cu acelasi īnteles pentru: odaie, s-au suit, a negat, parale. |
Elevii rezolva exercitiile propuse. |
Exercitiul, Problemati-zarea |
Individual |
Evaluare prin corectare reciproca |
7. Obtinerea performantei |
Joc de rol. Se repartizeaza rolurile: acuzatii, judecatorii si apararea. Li se duvāntul judecatorilor pentru a formula capetele de acuzare. Li se da apoi posibilitatea copiilor "acuzati" sa-si justifice faptele. |
Elevii interpreteaza rolurile primate īn fata clasei. |
Problemati- zarea Jocul didactic |
Activitate pe grupe |
Aprecieri, īndrumari, stimulari |
|
|
|
|
|
|
|
Ultima data li se da cuvāntul avocatilor apararii, care apara acuzatii. La sfārsit, judecatorii vor decide ce vina poarta fiecare, daca se cuvin pedepsele si cum trebuie sa se procedeze pe viitor. Fiecare grupa va prezenta in final portofoliul cu tema "Tudor Arghezi" |
Participa activ si afectiv la desfasurarea jocului de rol. |
|
|
|
8. Tema pentru acasa |
Voi face aprecieri asupra comportamentului elevilor si asupra modului īn care au raspuns sarcinilor de lucru. Le anunt apoi tema pentru acasa (ex. 3 si 4 din manual pagina 37) |
Elevii asculta aprecierile facute si īsi noteaza tema pentru acasa. |
|
Frontal |
Aprecieri si īndrumari referitoare la comportament si implicare. |
PLANUL SIMPLU DE IDEI:
Mitu si Barutu comploteaza.
Copiii gasesc un dulap īntredeschis.
Dulapul cel mare se rastoarna peste copii.
Copiii sunt judecati.
1) Alcatuiti cāte doua enunturi īn care sa folositi cuvintele: comploteaza, nedumeriti, a interveni.
2) Alcatuiti propozitii īn care cuvintele broasca, cheie sa aiba sensuri diferite.
3) Margele colorate.
Precizati cuvintele cu sens opus pentru urmatoarele cuvinte:
īncuia - .......... ..... ...... ....
a īncepe - .......... ..... ......
putin - .......... ..... ...... .....
a se sui - .......... ..... ...... ...
deschis - ..........
putenic - .......... ..... ...... ...
a iesi - .......... ..... ...... ......
4) Completati formele corespunzatoare:
cercel - cercei cutie - .......................... odaie ..............................
sertar-........ treaba- ......................... māncare - .......................
5) Scrieti forma ceruta:
parale - para sarmale-...... basmale-....... saltele- ......................
6) Despartiti īn silabe cuvintele:
libertatile - .......... ..... ...... . limitate - ............................
blocate- .......... ..... ...... ...... dulapuri - ............................
numaidecāt -......... rasturnat - ............................
Grupa A
1.Precizati cuvintele cu sens opus urmatoarelor :
īncuia - ...........
puternic - .........
a īncepe - ...........
deschis - .........
a iesi - ..........
putin - .......... ..... ...... ........
a se sui - ..........
2.Completati formele corespunzatoare:
cercel - cercei cutie - .........
sertar - ....... treaba - ........
odaie - ....... māncare - .......
3.Despartiti īn silabe cuvintele:
libertatile - ............
blocate - ............
limitate - ...........
dulapuri - ...........
rasturnat - ............
Grupa B
1.Completati formele corespunzatoare:
cercel-cercei
cutie -...........
sertar -............
treaba -...........
māncare -..........
odaie -...........
2.Despartiti īn silabe cuvintele:
libertatile - ...........
blocate - ...........
limitate -...........
dulapuri - ..........
rasturnat - ..........
|