PROIECT DIDACTIC
Obiectul :Limba si literatura romana
Clasa a IV-a
Manual : Marcela Penes, Vasile Molan, Limba romana, manual pentru clasa a IV-a, Editura Aramis, Bucuresti 1998
Propunator :
Subiectul : Functia adjectivului in propozitie
Tipul lectiei : Predare – invatare
Obiective operationale :
O1 - sa recunoasca adjectivele intr-o propozitie; (o.r. 1.3)
O2 - sa descopere valoarea literara a adjectivului; (o.r. 1.5)
O3 - sa sesizeze acordul dintre adjectiv si substantiv; (o.r. 2.4)
O4 - sa retina ce functii poate avea adjectivul in propozitie; (o.r. 3.5)
O5 - sa aplice corect si constient normele ortografice; (o.r. 4.4) Metode si procedee : explicatia, observatia, demonstratia, exercitiul, proplematizarea
Mijloace de invatamant : casetofon, planse, fise de lucru, texte literare model, ilustratii inspirate de textul literar.
Bibliografie
Etapele lectiei |
Strategii didactice |
|||||||
Nr crt |
Timp Ob. |
Continut |
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
Tehnici de instr. |
Forme de org. |
Mijloace de inv. |
|
1 |
2 min. O2 |
Captarea atentiei Este ales pentru auditie fragmentul din basmul Fat Frumos din Lacrima redat pe scurt in ex. 1 pag 166 |
Inv. asteapta pana ce toti elevii sunt pregatiti pentru lectie. |
Elevii pregatesc toate cele necesare lectiei Audiaza fragmentul din basm |
observarea, explicatia, auditia. Act frontala Casetofon |
|||
2 |
5min O1 O2 |
Anuntarea temei noi si a obiectivelor Functia adjectivului in propozitie Este reluat fragmentul audiatredat in ex. din manual: fata ei de-o paloare umeda, ca ceara cea mai alba, mainile mici si unite pe piept,parul despletit si rasfirat pe fan, ochii mari si adanciti in frunte, astfel era de frumoasa, dar parea moarta. Pe acea frunte neteda si alba, Fat-Frumos presura cateva flori albastre, apoi sezu alaturi de ea si-ncepu a doini incet. Cerul limpede ― o mare, soarele ― o fata de foc, ierburile improspatate, mirosul cel umed al florilor inviosate o faceau sa doarma mult si lin, insotita in calea visurilor ei de glasul cel plans al fluierului. Cand era soarele-n amiezi, firea tacea si Fat-Frumos asculta fericita ei rasuflare, calda si umeda. |
Invatatorul noteaza pe tabla titlul lectiei noi. Este citit integral fragmentul din basm. Citeste cat mai expresiv fragmentul dat exemplu in ex. 4.a la pag. 167. Citeste acelasi text omitand figurile de stil Prezinta portretul fetei ilustrat in cartea de povesti. In varianta fara adjective : Fata are fata, maini, par, ochi. Fat Frumos presura flori. Cerul, ierburile, mirosul o adormeau. Fat Frumos asculta rasularea ei. |
Elevii urmaresc citirea invatatorului. Elevii audiaza textul citit. Se citeste si fragmentul prescurtat din manual, rar pentru a se gasi adjectivele. Compara cele doua variante de text pentru a sesiza rolul adjectivului in propozitie precum si valoarea lui literara. Elevii intuiesc ilustratia ce o infatiseaza pe Ileana. |
Observarea, auditia, conversatia, analiza literara sumara. Colectiv dirijat. Ilustratie din basmul Fat Frumos din Lacrima Observarea, auditia, conversatia, analiza literara sumara. Colectiv dirijat. Ilustratie din basmul Fat Frumos din Lacrima |
|||
3 |
10 m O1 O3 |
Reactualizarea cunostintelor a) Verificarea temei scrise - Manual, exercitiul 7 pag 165 |
Invatatorul selecteaza cele mai interesante propozitii alcatuite de elevi si le scrie pe tabla. Se evidentiaza pe plansa criteriile comune de analiza ale adjectivului si substantivului |
Elevii citesc propozitiile alcatuite acasa prin care au realizat acordul in gen si numar al adjectivelor cu substantivrle date Elevii copiaza propozitiile date exemplu de catre invatatorr |
Observarea, explicatia, exercitiul Colectiv dirijat |
|||
|
10 min O1 O2 O4 |
b) Consolidarea priceperilor si deprinderilor de analiza gramaticala Se rezolva exercitiul 1, pag. 166 din manual. Se analizeaza schemele date in manual. |
Invatatorul urmareste munca independenta a elevilor Este evidentiata pozitia adjectivului in propozitie in comparatie cu substantivul sau verbul „a fi”. Sunt scrise pe tabla doua propozitii, una cu atribut adjectival, alta cu nume predicativ – adj. |
Elevii indeplinesc cerintele exercitiului. Analizeaza oral genul si numarul adjectivelor subliniate. Elevii vor formula intrebarile Ce fel de? si Cum este? pentru a recunoaste adjectivele. |
Exercitiul, conversatia, explicatia. Munca independenta pot fi utilizate fise in locul transcrierii propozitiilor din manual) |
|||
4 |
5 min O4 |
Dirijarea invatarii Este evidentiata definitia Functia adjectivului in propozitie : parte secundara (atribut) Ce fel de? predicat nominal Cum este ? |
Este scrisa pe tabla definitia cu creta alba, dar si cu creta colorata. Se formuleaza si intrebarile pentru intelegerea functiei si a subordonarii fata de substantiv |
Elevii citesc definitia data in manual, apoi noteaza in caiete utilizand creionul colorat pentru sublinierea functiei adjectivului in propozitie. |
Explicatia, demonstratia. Activitate frontala Munca individuala. Plansa cu partile de vorbire si partile de propozitie. |
|||
5 |
5 min O2 O3 O5 |
Obtinerea performantelor se analizeaza oral ex 3, pag 166 |
Invatatorul urmareste analiza realizata de elevi corectand eventualele greseli sau direaza sarcina spre alti elevi. Insista pe formularea corecta a intrebarii pentru recunoastereas functiei adjectivului in propozitie. |
Elevii analizeaza individual, se indeplineste oral cerinta, dar isi urmaresc colegii pentru a contrbui la corectarea greselilor. |
Exercitiul, explicatia, problematizarea. Munca independenta |
|||
6 |
5 min O2 O3 O5 |
Asigurarea feed-backului se efectueaza ex. 5, pag 167 (se alcatuiesc propozitii cu ajutorul adjectivelor date). Este transferat intelesul propozitiei pentru ca atributul adjectival sa devina predicat nominal |
Distribuie sarcini pe grupe de elevi care vor alcatui propozitii pornind de la adjective diferitediferite. Se da model : O floare suava miroase frumos. Craiasa e suava ca o garofita. |
Se alcatuiesc in scris, individual propozitii cu ajutorul propozitiilor datepentru grupa din care fac parte. Se citesc mai multe propozitii. |
Exercitiul, explicatia, problematizarea. Activitale pe grupe. Activitate individuala. Schema model pentru analiza gramaticala. |
|||
7 |
5 min O4 O2 |
Evaluarea Sunt laudati elevii care au avut o activitate creatoare deosebita; se dau recomandari generale pe parcursul activitatii. |
Dupa citirea de catre elevi a propozitiilor alcatuite, se scriu pe tabla cele mai reusite propozitii, se subliniaza adjectivul – atribut cu linie valurita, iar adjectivul predicat nominal impreuna cu verbul a fi cu linie continua. Se directioneaza o sageata spre substantivul regent. |
Sunt scrise in caiete propozitiile analizate model de invatator Se acorda calificative potrivit performantelor obtinute. |
Exercitiul, explicatia, problematizarea. Colectiv dirijat. |
|||
8 |
3 min O4 O5 |
Asigurarea transferului retentiei Tema pentru acasa: ex. 4, b si c |
Invatatorul expica cerintele temei pentru acasa, explicand ca se arata functia in propozitie a adjectivelor recunoscute in text. |
Elevii noteaza tema in maual, dar si in caiete. |
Exercitiul Activitate individuala |
|||
|