ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
PROIECT DIDACTIC
Data 09.04.2010
Profesor mentor
Clasa: a VIII -a B
Subiectul: "O scrisoare pierduta", de I. L. Caragiale
Scopul: dezvoltarea cunostintelor despre genul dramatic, specia comedie, familiarizarea elevilor cu acest tip de text
Tipul lectiei: dobândire de noi cunostinte
Obiective operationale: la sfârsitul lectiei, elevii vor fi capabili
sa raspunda corect, constient si participativ la întrebari;
sa prezinte trasaturile genului dramatic;
sa desprinda, pe baza textului, caracteristicile comediei;
sa evidentieze modalitati ale comicului în opera.
Metode si procedee: lectura expresiva, conversatia euristica, problematizarea, munca individuala si pe grupe, exercitiul, deduc-
tia
Dificultati anticipate
este posibil ca la desprinderea modalitatilor comicului în opera sa se întâmpine ceva greutati, precum si la interpretare.
Resurse:
manual: Marin Iancu, Limba si literatura româna, Manual pentru clasa a VIII-a, Ed.Corint, Buc. 2003
Ion Luca Caragiale, Teatru, antologie
Culegere de literatura: Carmen Iordachescu, Viorica Roxa, Sa dezlegam tainele textelor literare, clasa aVIII-a. Îndrumator, Ed. Carminis
Fise individuale de munca
Plansa cu trasaturile operei dramatice.
Momentele lectiei |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Timp |
Strate-gii |
Moment organiza-toric |
Se stabileste un climat adecvat desfasurarii lectiei |
|
1 min |
|
Captarea atentiei |
Se prezinta elevilor o plansa cu rezumatul schematic al comediei "O scrisoare pierduta", de I.L. Caragiale.Se adreseaza întrebari, de tipul:Ce evenimente compun actul I, scena I? Dar actul III, scena I? Scena V?Aratati ce rasturnari de situatie se produc în finalul piesei.Transcrieti, din diferite scene ale piesei câte patru indicatii scenice si de decor ale autorului, relevante pentru por-tretele personajelor si pentru descrierea at-mosferei.Comparati comedia cu unul dintre textele literare epice studiate: schita, nuvela, roman. Evidentiati anumite e-lemente comune celor doua genuri.Ce ob-servati? |
Prezinta rezumatul comediei, utilizând plansa propusa.Raspund la întrebari, evidentiind evenimentele care sunt prezente, compara una dintre cele doua opere, precizând elementele comune si diferite.Evidentiaza ele-mentele comune celor doua genuri alese. |
5 min.min. |
ConverSatia Explicatia Compa-ratia Explica tia |
Anuntarea subiectului si a obiectivelor |
Se anunta titlul lectiei, se noteaza pe tabla si se so-licita citirea expresiva a câtorva fragmente, la a-legere. Etapele acti-vitatii:decuparea, în prealabil, a unor secvente de text dupa criteriul vocilor sau al mo-mentelor naratiunii. Formularea sarcinii de lucru: elevii vor exersa lectura unei singure secvente; pregatirrea poate viza: a) expli-carea cuvintelor ne-cunoscute si pre-zentarea continutului fragmentului; b) lec-tura expresiva a frag-mentului; în vederea pregatirii lecturii, ele-vii vor primi o fisa de control. Realizarea lecturii. |
Citesc textele, îndeplinind con-ditiile propuse. Explica cuvintele necunoscute, prezinta continutul fragmentului si citesc expresiv fragmentul ales. Completeaza fisa de control. Citesc fragmentele. |
10 min. |
Conver-satia explica-tia lectura expresiva |
Dirijarea învatarii |
Se discuta pe baza tex-tului, evidentiindu-se caracteristicile lui. |
Precizeaza carac-teristicile textului: acte, scene, sis-temul personajelor prezent în lista de începutul textului, starea lor de spirit, specificata în in-dicatiile scenice, spatiul si timpul ac-tiunii. Mai mult, lec-tura didascaliilor permite si subli-nierea caracterului spectacular al tex-tului. |
10-15 min |
Conver-Satia Explica-tia |
Feed-back-ul |
Se prezinta elevilor o plansa cu caracteristicile textului dramatic, se so-licita citirea si analizarea lui, apoi notarea ideilor e-sentiale în caiete. |
Citesc carac-teristile textului dramatic, apoi si le noteaza în caiete. |
5 min. |
Explica-tia demonstratia |
Încheierea activitatii |
Se precizeaza tema. |
Îsi noteaza tema. |
|
|
|