PROIECT DIDACTIC
CLASA: I
ARIA CURRICULARĂ: Matematica si stiintele naturii
DISCIPLINA: Cunoasterea mediului
UNITATEA DE ĪNVĂŢARE: Anotimpurile
TITLUL LECŢIEI: Toamna
TIPUL DE LECŢIEI: Consolidare si sistematizare
OBIECTIV SPECIFIC LECŢIEI:
Dezvoltarea capacitati de a folosi simboluri si informatii referitoare la anotimpul toamna.
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
1.4- sa observe si sa denumeasca fenomene din mediul īnconjurator;
2.1- sa utilizeze un limbaj specific stiintelor naturii īn descrierea unor fenomene din mediul īnconjurator ;
ĂsURAREA LECŢIE
Nr. crt. |
Momentele lectiei |
Obiective |
Timp/ min. |
Elemente de continut |
Resurse |
Evaluare |
|||||
Metode |
Mijloace |
||||||||||
|
Organizarea clasei |
|
|
Pregatirea elevilor pentru lectie |
|
|
|
||||
|
.Captarea atentiei Motivarea elevilor |
|
|
Poveste Dragi copii, va voi spune o poveste scurta,scurta, care īncepe altfel decāt stiti voi:,, Se zice ca īn comuna noastra este o clasa de elevi cu fetite si baieti tare draguti, veseli, jucausi, poznasi ca orice copii, dar buni de tot la īnvatatura! Cine or fi acei copii?(clasa I-D) Ei,si s-a dus vestea despre acesti copii peste tot, pāna a ajuns si la urechile doamnelor si domnilor īnvatatori, care, iata, au venit astazi īn clasa noastra sa se convinga daca este adevarat ceea ce se spune despre voi,, Aceasta a fost povestioara mea;pentru ca noi, clasa I-D, sa convingem ca suntem cei mai buni elevi, va rog sa dovediti acest lucru prin raspunsurile din timpul acestei ore. -stabilirea datelor meteorologice pe calendarul saptamānii 24-30. X. 2005 |
conversatia |
calendar si desene potrivite |
|
||||
luni |
marti |
miercuri |
joi |
vineri |
|||||||
si īn care vremea se raceste. (Toamna) |
conversatia problematizarea |
plic cu ghicitoarea |
oservatia sistematica aprecieri verbale |
||||||||
|
Dirijarea consolidarii si sistematizarii |
OC OC OC OC OC |
5x3 |
Seprezinta un plan de īntrebari pentru observarea imaginilor expuse: a)Vremea toamna-Acum e toamna, da ! Īn ce anotimp ne aflam ? Care sunt anotimpurile anului Care anotimp a fost īnaintea toamnei? Care urmeaza? Īn ce moment al anotimpului ne aflam? Cānd au īnceput copii scoala Cum era vremea īn prima zi de scoala ? Cum este vremea acum ? Cum īncalzesc razele soarelui ? Care sunt semnele toamnei? Ce se īntāmpla cu iarba? Ce se īntāmpla cu frunzele copacilor ? Ce flori īnfloresc toamna ? Cum sunt īmbracati oamenii ? b)Toamna īn livada-Acum e toamna,da! Ce reprezinta imaginea? Ce este livada ? Ce obiecte se folosesc pentru recoltat ? c)Toamna īn vie.-Acum e toamna, da ! Ce reprezinta imaginea ? Ce fac oamenii īn vie ? Ce se face din struguri ? Cum se pastreaza strugurii ? d)Toamna īn gradina de legume. Ce culeg oamenii din gradina de legume ? Ce legume si zarzavaturi cunoasteti ? De ce se consuma legumele ? Ce facesi cu ele īnainte de ale consuma ? Ce pregatesc gospodinele din legume si zarzavaturi ? Unde se pastreaza conservele ? e)Toamna pe cāmp. Ce reprezinta imaginea ? Ce recolteaza oamenii de pe cāmp ? Ce activitati sedesfasoara pe cāmp dupa strāngerea recoltei ? |
conversatia problematizarea conversatia conversatia conversatia explicatia conversatia explicatia |
plansa plansa-a plansa -b plansa- c fisa -d plansa-d fisa-e plansa-e |
aprecieri verbale observarea sistematica aprecieri verbale |
||||
|
Obtinerea prformantei |
OC OC OC OC OA |
|
Se stabilesc grupele.Se alege un lider īn fiecare grupa. Pentru ca fiecare membru sa fie implicat īn activitatea grupei se stabileste atributia fiecaruia : -unul va cānta ; -unul va recita ; -unul va modela ; -unul va rezolva jocul de pe fisa ; -unul va colora fisa ; -unul va raspunde la ghicitoare. Recompensa unui raspuns bun este o crizantema. In urma lucrului pe grupe vor fi evidentiate cele mai harnice grupe. Cāstigul general va fi formarea de deprinderi de lucru īn grupe. |
conversatia explicatia |
|
aprecieri verbale |
||||
|
Activitae transdisciplinara |
|
|
Se va face legatura cunostintelor consolidate cu viata practica. Se va propune jocul ,,Īmi aleg o meserie,, Copiii īsi vor alege plansa care reprezinta meseria dorita si vor enumera obiectele cu care vor opera īn acea meserie |
joc de rol gāndirea critica |
jocul,,Īmi aleg o meserie,, |
|
||||
|
Tema pentru acasa |
|
|
Acasa vor termina fisele a,b,c,d si vor face o colectie de frunze de legume. |
|
|
|
||||
|
Incheierea lectiei |
|
|
Vom repeta cāntecelul,,Acum e toamna, da ! Voi servi copiii cu feliute de fructe de toamna ca o recompensa generala pentru activitatea desfasurata. |
|
|
aprecieri generale |
|