PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE INVATARE - Melodia
SUBIECTUL Miniatura si suita
TIPUL LECTIEI - combinata
OBIECTIV FUNDAMENTAL - familiarizarea elevilor cu genuri ce apartin muzicii culte
OBIECTIVE DE REFERINTA - 1.1, 2.1, 2.4, 2.4, 3.4, 4.1.
OBIECTIVE OPERATIONALE
Probe
1.sa recunoasca, in auditii,miniatura si suita; - individual
2.sa identifice caracteristicile celor doua genuri; - orala - individuala
3.sa deseneze ceea ce le sugereaza o melodie audiata; - Fur Elise - individual
RESURSE - cantece -Car frumos cu patru boi, Pastravul.
- auditii - Moment muzical - R.Schumann, miniaturi de Fr. Chopin, Menuet de Bocherini, Mars nuptial - F.M.Bartholdy, Sarabanda si giga - A.Corelli, Arleziana - G.Bizet, Muzica apelor - G.Fr.Haendel, Suita de dansuri folclorice, Suita Sateasca - G.Enescu, Fur Elise - L.van Beethoven.
- manual, caiet, tabla, fise, instrument, casetofon, casete.
METODE - ale profesorului - demonstratia, explicatia, dialogul, auditia.
- ale elevilor - exercitiul, observarea, dialogul, auditia, diagrama Venn, jocul.
DESCRIPTORI DE PERFORMANTA - N. F.B.- toate probele, N. B.- toate probele partial
N. S. - proba 3
PLANUL TABLEI
Miniatura si suita
Miniatura - piesa de m ici dimensiuni.
Compozitori de miniaturi instrumentale: Fr. Chopin, R. Schumann, F.M.Bartholdy, S. Dragoi etc.
Suita - gen muzical alcatuit dintr-o succesiu 525j94f ne de mai multe dansuri.
S-au conturat doua tipuri de suita:
- preclasica - 4 dansuri obligatorii (allemanda, couranta, sarabanda si giga) si altele (menuet, gavota, badinerie etc.)
- moderna - scenica ( muzica de teatru, film)
- simfonica
- folclorica
Compozitori: J.S.Bach, A.Corelli, G.Fr.Haendel, F.M.Bartholdy, G.Bizet, G.Enescu etc.
Auditii:
- Moment muzical - R.Schumann
- miniaturi de Fr. Chopin
- Menuet de Bocherini
- Sarabanda si giga - A.Corelli
- Arleziana - G.Bizet
- Muzica apelor - G.Fr.Haendel
- Suita de dansuri folclorice
- Suita Sateasca - G.Enescu
- Fur Elise - L.van Beethoven
Secventele lectiei |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Metode |
Mijloace |
Evaluare |
1.Captarea atentiei 5 min 2.Actualizarea cunostintelor anterioare. 10 min 3.Comunicarea de noi cunostinte. - 25 min Prezentarea materialului stimul. O.O.2 Dirijarea invatarii. O.O.1 O.O.2 O.O.2 O.O.2 Obtinerea performantelor. O.O.1 4.Fixare - 5 min O.O.1 5.Transfer de cunostinte. - 5 min O.O.3 |
- activitati organizatorice - propune urmatorul exercitiu de cultura vocala:
Mi mi mi mi mi----- ----- ------- Na na na na na----- ----- ------- No no no no no----- ----- ------- Intoneaza cate un fragment din Car frumos cu patru boi si Pastravul si cere recunoasterea melodiilor si a genurilor. Solicita elevii sa scrie intr-o diagrama asemanarile si deosebirile dintre cele doua genuri. Propune interpretarea vocala a celor doua cantece. Intreaba - Liedul are o intindere mare? Solicita elevii sa audieze cu atentie Moment muzical de Robert Schumann si cere recunoasterea instrumentului si a dimensiunii lucrarii. Precizeaza ca lucrarile muzicale de mici dimensiuni se numesc miniaturi. Pot fi vocale sau instrumentale. Propune audierea altor doua fragmente - vals si nocturna - Fr. Chopin si cere recunoasterea tematicii celor doua melodii. Explica: Varietatea tematica a miniaturilor a dat acestora diferite denumiri - vals, nocturna, serenada, studiu, balada, poloneza, mazurca etc. Noteaza o parte a titlului, dicteaza definitia miniaturii si reprezentanti ai acestui gen muzical. Propune audierea unui fragment - din Menuet de Bocherini si-i intreaba pe elevi ce le sugereaza aceasta melodie. - din Mars nuptial de F.M.Bartholdy Opreste auditia dupa fiecare dans pentru ca elevii sa sesizeze inlantuirea mai multor parti contrastante. Precizeaza ca acest
gen muzical alcatuit dintr-o succesiune de dansuri se numeste Completeaza titlul pe tabla. Propune audierea unui fragment dintr-o sarabanda, apoi dintr-o giga de A.Corelli. Explica elevilor ca aceasta este o suita preclasica si are in componenta 4 dansuri obligatorii - allemanda - dans german, couranta - dans francez, sarabanda - dans spaniol si giga - dans englez la care se pot adauga si altele - gavota, badinerie, menuet etc. Noteaza definitia suitei si cele 4 dansuri ale suitei preclasice. Propune audierea unui fragment din Arleziana de G.Bizet si solicita elevii sa compare acest fragment cu cele audiate anterior. Precizeaza ca Arleziana este
o Noteaza pe tabla. Solicita elevii sa descopere un alt gen de Precizeaza ca Noteaza la tabla. Propune o alta auditie - de dansuri folclorice - si cere elevilor sa precizeze genul. Completeaza la tabla categoriile de suite cu cea folclorica. Solicita elevii sa diferentieze, in auditie, genurile insusite in aceasta lectie: - Sateasca - G.Enescu, mazurca - Fr. Chopin. Noteaza auditiile pe tabla. Verifica prin intrebari insusirea cunostintelor communicate. Solicita recunoasterea in auditie, a urmatoarelor lucrari: Menuet - Bocherini, Mars nuptial - F.M.Bartholdy. Propune audierea piesei Fur Elise - de L.van Beethoven si cere elevilor sa deseneze pe o foaie alba (data de profesor) imaginile sugerate de aceasta melodie. Noteaza auditia pe tabla. Apreciaza lucrarile elevilor, si le expune in fata clasei pentru a fi apreciate si de colegi. |
- abamdoneaza alte activitati si se pregatesc pentru lectie; - asculta demonstratia si intoneaza; - recunosc cantecele insusite in lectia anterioara - noteaza asemanarile (in intersectia cercurilor) si deosebirile - intoneaza in colectiv pe grupe si individual Raspund - nu. - audiaza si recunosc pianul si o lucrarea de mici dimensiuni - asculta explicatiile - audiaza si recunosc - mai ales valsul - noteaza pe caiete - audiaza si raspund - un dans - audiaza si sesizeaza insiruirea mai multor dansuri - asculta explicatiile - asculta explicatiile, apoi noteaza pe caiete - noteaza pe caiete - audiaza si sesizeaza diferenta fata de suita preclasica - noteaza pe caiete - audiaza si descopera suita simfonica - audiaza si descopera suita folclorica - audiaza si precizeaza ca prima lucrare este o suita simfonica, iar cea de-a doua o miniatura - raspund la intrebarile adresate - recunosc fragmentele audiate - audiaza cu atentie si desenaza - privesc lucrarile si le comenteaza |
Dialogul Demonstratia Exercitiul Demonstratia Dialogul Exercitiul Exercitiul Dialogul Auditia Observarea Explicatia Auditia Auditia observarea Dialogul Auditia Observarea Dialogul Explicatia Auditia Explicatia Auditia Observarea Explicatia Auditia Explicatia Auditia Dialogul Auditia Observarea dialogul Auditia Observarea dialogul Jocul Turul galeriilor |
Tabla, caiete Manual (fise) Casetofon, caseta Casetofon, caseta Tabla, caiete Casetofon, casete Casetofon, casete Tabla, caiete Casetofon, caseta Tabla, caiete Casetofon, caseta Tabla, caiete Casetofon, casete Tabla, caiete Casetofon, casete Casetofon, caseta Tabla, caiete planse |
practica Orala Scrisa Practica Observarea sistematica Observarea Orala Orala Observarea sistematica Orala Observarea sistematica orala orala |
|