PROIECT DIDACTIC
PROPUNATOR:
MODULUL: SANATATEA REPRODUCERII SI PLANIFICARII FAMILIALE
TEMA LECTIEI: METODE CONTRACEPTIVE ORALE
TIPUL LECTIEI: Lectie de informare, insusire de noi cunostiinte si comunicare
ANUL: III, specializarea Asistenta Sociala
DATA: 28.05.2008
DURATA: 50 min
OBIECTIVE
OPERATIONALE:
Se da o definitie a contraceptiei si se enumera toate met 818d37i odele;
Se vorbeste despre metodele folosite de barbati si femei;
Se prezinta amanuntit fiecare metoda in parte;
OBIECTIVE
FORMATIV-EDUCATIVE:
Sa dezvolte cunostiinte fata de contraceptie;
Sa inteleaga procesul ca fiind unul normal fiziologic;
Sa accepte ajutorul atat de necesar, al persoanelor specializate.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode de invatare: explicatia, conversatia, expunerea, dezbaterea;
Mijloace didactice: carti de medicina si planificare familiala;
Moduri de activitati cu elevii: frontal, individual.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
"Planificare Familiala", Octavian Apahideanu, Editura "Eftimie Murgu", 2000
DESFASURAREA ACTIVITATILOR DIDACTICE
Timp |
Scopul predarii |
Strategia de predare |
Strategia de invatare |
Stiluri de invatare |
Resurse |
||
V |
A |
P |
|||||
2 min. |
Moment organizatoric |
|
|
|
|
|
|
5 min. |
Reactualizarea cunostintelor anterioare |
Expunere orala Conversatia |
Raspund la intrebarile profesorului, adresate pentru identificarea cunostintelor anterioare, referitoare la metodele naturale de contraceptie: - care sunt metodele naturale de contraceptie? - cum se calculeaza perioada fertila a femeii? - cum se calculeaza perioada nefertila la ciclul neregulat? |
|
|
|
,,Planificare Familiala'' |
40min. |
Explicarea conceptelor teoretice/ Expunerea propriu-zisa a materiei |
- expunerea - explicatia -conversatia |
- asculta explicatiile profesorului si cer lamuriri in situatiile pe care nu le cunosc in legatura cu noile continuturi; - noteaza rezumatul lectiei: Metode contraceptive de bariera 1. Definitie 2. Enumerarea metodelor de contraceptie: - prezervativul, spermicide, cupola cervicala, diafragma, etc. 3. Avantajele si dezavantajele fiecarei metode 4. Consecintele utilizarii unor metode fara a consulta un medic de specialitate |
|
|
|
- suport de curs/cartea |
3 min. |
Asigurarea feed-bak-ului |
-conversatia |
- Se asigura feed-bak-ul privind activitatea desfasurata, formulandu-se intrebari in legatura cu materialul predat. |
|
|
|
|
|