ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
PROIECT DIDACTIC
Data: ...
Clasa
Obiectul: matematica
Profesor
Scoala
Unitatea de invatare: Unitati de masura (I)
Tema lectiei: Unitati de masura pentru suprafata ; transformari ; aria
patratului si a dreptunghiului
Tipul lectiei: lectie mixta
Obiective cadru
Dezvoltarea capacitatii de explorare/ investigare si rezolvare de probleme ;
Obiective operationale
La sfarsitul activitatii elevii vor :
a) Obiective cognitive
OC1 : efectua transformari dintr- o unitate de masurare pentru suprafete in alta;
explicatia, conversatia, problematizarea, exercitiul ;
Resurse materiale
fise de lucru ;
Forme de organizare
lucru in grupuri mici, activitate individuala, activitate frontala.
Desfasurarea lectiei
1) Moment organizatoric si captarea atentiei (2min).
verificarea temei pentru acasa se face prin dialog profesor- elev, iar in cazul in care unul dintre elevi are o neclaritate acesta se va discuta la tabla;
verificarea cunostintelor predate anterior se face frontal si cu ajutorul unor exercitii propuse de catre profesor, exercitii ce se regasesc pe Fisa de lucru nr. 1.
3) Anuntarea noii lectii si a obiectivelor ei (2min).
Profesorul noteaza titlul lectiei pe tabla iar elevii in caiete:
Unitati de masura pentru suprafata ; transformari ; aria
patratului si a dreptunghiului
4) Comunicarea noilor cunostinte (26min).
Obs. 1: A masura o suprafata inseamna a vedea de cate ori se cuprinde o anumita unitate de masura in acea suprafata.
Obs. 2: Numarul care reprezinta aria suprafetei depinde de unitatea de masura folosita.
Aplicatie : Aflati aria suprafetei desenate mai jos (Fisa de lucru nr. 2) cu ajutorul formelor A, B si C ale caror suprafete sunt cunoscute.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
A
C |
A = ?
. AA +
. AB +
. AC
Definitie: Metrul patrat (m2) este unitatea principala de masura pentru suprafete. Este, de fapt, un patrat cu latura de 1m.
1m |
|
|
|
|
|
1 m |
Aria patratului = l. l = 1m . 1m = 1m2
Obs. 3: Pentru masurarea suprafetelor mai mici de 1m2 se folosesc submultiplii acestuia. Ordinul lor scade din 100 in 100.
Pentru masurarea suprafetelor mai mari de 1m2 se folosesc multiplii acestuia. Ordinul lor creste din 100 in 100.
1km2
1hm2
inmultire
1dam2
1m2
1dm2
1cm2
impartire
1mm2
Obs. 5: Alti multipli des folositi ai metrului patrat sunt unitatile agrare:
Ø 1 hectar = 1 ha = 1 hm2 = 10.000 m2;
Ø 1 ar = 1 dam2 = 100 m2;
Ø 1 pogon = 0,5 ha = 0,5 hm2 = 5.000 m2.
Obs. 6:
Adreptunghiului = L . l;
Apatratului = l . l ;
unostinte (10min).
Fixarea noilor cunostinte se realizeaza cu ajutorul unor exercitii propuse de catre profesor, exercitii ce se regasesc pe Fisa de lucru nr. 3
6) Evaluarea activitatii (2min).
7) Tema pentru acasa (1min).
manual, pag. 203, ex. 1, 2, 3 si 4.
Fisa de lucru nr. 1
Completati spatiile punctate astfel incat egalitatile urmatoare sa fie adevarate:
) 2 m = ...cm; |
6) 7,3 m = 73 ; |
2) 35dm = m; |
7) 5,9 hm = 5900 ; |
3) 1700 m = km; |
8) 15,9m = 0,159 ; |
4) 1,086dam = dm; |
9) 67 mm = 0,067 ; |
5) 8 . 104 m = hm; |
10) 568 dam = 56,8 . |
Fisa de lucru nr. 1
Completati spatiile punctate astfel incat egalitatile urmatoare sa fie adevarate:
) 2 m = ...cm; |
6) 7,3 m = 73 ; |
2) 35dm = m; |
7) 5,9 hm = 5900 ; |
3) 1700 m = km; |
8) 15,9m = 0,159 ; |
4) 1,086dam = dm; |
9) 67 mm = 0,067 ; |
5) 8 . 104 m = hm; |
10) 568 dam = 56,8 . |
Fisa de lucru nr. 1
Completati spatiile punctate astfel incat egalitatile urmatoare sa fie adevarate:
) 2 m = ...cm; |
6) 7,3 m = 73 ; |
2) 35dm = m; |
7) 5,9 hm = 5900 ; |
3) 1700 m = km; |
8) 15,9m = 0,159 ; |
4) 1,086dam = dm; |
9) 67 mm = 0,067 ; |
5) 8 . 104 m = hm; |
10) 568 dam = 56,8 . |
Fisa de lucru nr. 1
Completati spatiile punctate astfel incat egalitatile urmatoare sa fie adevarate:
) 2 m = ...cm; |
6) 7,3 m = 73 ; |
2) 35dm = m; |
7) 5,9 hm = 5900 ; |
3) 1700 m = km; |
8) 15,9m = 0,159 ; |
4) 1,086dam = dm; |
9) 67 mm = 0,067 ; |
5) 8 . 104 m = hm; |
10) 568 dam = 56,8 . |
Fisa de lucru nr. 2
Aplicatie : Aflati aria suprafetei desenate mai jos cu ajutorul formelor A, B si C ale caror suprafete sunt cunoscute.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
A
C |
A = ? . AA + . AB + . AC
Fisa de lucru nr. 2
Aplicatie : Aflati aria suprafetei desenate mai jos cu ajutorul formelor A, B si C ale caror suprafete sunt cunoscute.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
A
C |
A = ? . AA + . AB + . AC
Fisa de lucru nr. 2
Aplicatie : Aflati aria suprafetei desenate mai jos cu ajutorul formelor A, B si C ale caror suprafete sunt cunoscute.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
A
C |
A . AA . AB . AC
Fisa de lucru nr. 3
I. Efectuati urmatoarele transformari:
1) 5 m2 = ... cm2; |
6) 2450 cm2 = m2; |
2) 0,25 dam2 = m2; |
7) 324500 m2 = hm2; |
3) 0,032 hm2 = m2; |
8) 3470 dm2 = dam2; |
4) 1,2 km2 = hm2 |
9) 2453,2 mm2 = cm2; |
5) 22 dm2 = mm2 |
10) 97302 dm2 = hm2. |
II. Calculati:
aria unui dreptunghi cu lungimea de 10 cm si latimea de 6 cm;
aria unui patrat cu latura de 9 dm;
aria unui paralelogram cu baza de 15 hm si inaltimea de 6 hm ;
aria unui triunghi cu baza de 120 mm si inaltimea de 6 cm.
Fisa de lucru nr. 3
I. Efectuati urmatoarele transformari:
1) 5 m2 = ... cm2; |
6) 2450 cm2 = m2; |
2) 0,25 dam2 = m2; |
7) 324500 m2 = hm2; |
3) 0,032 hm2 = m2; |
8) 3470 dm2 = dam2; |
4) 1,2 km2 = hm2 |
9) 2453,2 mm2 = cm2; |
5) 22 dm2 = mm2 |
10) 97302 dm2 = hm2. |
II. Calculati:
aria unui dreptunghi cu lungimea de 10 cm si latimea de 6 cm;
aria unui patrat cu latura de 9 dm;
aria unui paralelogram cu baza de 15 hm si inaltimea de 6 hm ;
aria unui triunghi cu baza de 120 mm si inaltimea de 6 cm.
|