PROIECT DIDACTIC
scoala cu clasele I - VIII PLATONEsTI
Data
Disciplina: limba si literatura româna
Tema: Pronumele personal
Clasa: a V-a
Tipul lectiei: asimilare de noi cunostinte
Profesor
Durata : 50 minute
Motivatia:
Lectia se justifica, deoarece dezvolta gândirea critica la elevi, pun 717f55h ându-i în situatia de a-si argumenta punctele de vedere legate de pronume, în general.
De asemenea, prin diferite forme de activitate, elevii îsi exercita deprinderile de a observa, analiza si interpreta informatia, încercând ca pe baza cunostintelor acumulate, sa emita judecati de valoare legate de pronumele personal.
Competente generale:
Construirea unor propozitii si fraze corecte din punct de vedere gramatical;
Utilizarea corecta si adecvata a limbii române în producerea de mesaje orale si situatii de comunicare monologata si dialogata.
Competente specifice:
Obiective operationale:
v definirea pronumelui personal;
v recunoasterea formelor accentuate si neaccentuate ale acestuia;
v precizarea cazurilor si a functiilor sale sintactice;
v identificarea pronumelor, pe cazuri, si înlocuirea acestora cu substantivele corespunzatoare cazului cerut;
v transformarea substantivele în pronume si invers, în enunturi, cu scopul de a observa similitudinile dintre acestea.
Conditii prealabile
Elevii nu sunt înca familiarizati cu formele pronominale, astfel ca activitatea se va baza pe strategii de învatare dirijata, dând posibilitatea elevilor de a se implica cât mai mult pe parcursul activitatii.
STRATEGIA DIDACTICĂ
1. Metode si procedee: conversatia euristica, exercitiul, dezbaterea, problematizarea, analiza gramaticala, metoda ciorchinelui.
2. Materiale si mijloace:
Manualul de limba si literatura româna, clasa a V - a, Editura All, fise de lucru, tabla etc
Forme de organizare: activitate frontala, în perechi si individuala.
Resurse: colectivul de elevi.
SCENARIUL DIDACTIC
1. EVOCAREA (10 min.)
Organizarea colectivului de elevi si a materialelor necesare desfasurarii activitatii.
Vom trece apoi la verificarea temei de casa si anuntarea obiectivelor pentru lectia în curs - pronumele personal.
2. REALIZAREA SENSULUI (25 min.)
Profesorul le va da elevilor o fisa de lucru prin care li se va cere sa înlocuiasca substantivele din enunturile date cu formele pronumelui personal.
Dino e înfumurat.
Când îi întâlneste pe copii la joaca, se lauda mereu.
Baietilor le spune ca e mare sportiv.
Talentul dinozaurului se reduce însa la urlatul pe teren:
Alexandru, da mai bine în minge!
Astfel, vom observa ca pronumele este partea de vorbire care tine, într-un enunt, locul unui substantiv si ca poate cere diverse cazuri, asemeni substantivului.
Vor fi prezentate pe tabla formele pronumelui personal, pe cazuri, evidentiindu-se atât formele accentuate, cât si cele neaccentuate.
Apoi va fi luat fiecare pronume personal, în parte, tinându-se cont de cazul acestuia, activitate ce se va desfasura pe parcursul mai multor ore de curs.
3. REFLECŢIA (15 min.)
În vederea fixarii
cunostintelor, elevii vor primi o fisa de lucru, prin intermediul careia li se va cere
sa identifice si sa analizeze mofosintactic pronumele din
enunturile date.
4. EXTENSIA
Elevii vor avea ca tema pentru acasa de facut o compunere cu tema " O dimineata de primavara", în care se vor regasi cel putin sapte pronume personale.
Fisa de lucru
Înlocuiti substantivele subliniate cu forme ale pronumelui personal:
Dino............. e înfumurat.
Când îi întâlneste pe copii............... la joaca, se lauda mereu.
Baietilor ................le spune ca e mare sportiv.
Talentul dinozaurului ...................se reduce însa la urlatul pe teren:
- Alexandru................, da mai bine în minge!
Fisa de lucru
Analizati pronumele personale din textul de mai jos:
Noi apreciem buna voastra intentie.
Ei se bucura ca a sosit primavara.
Ele considera ca e un coleg de treaba.
Tu poti pleca acolo?
Voi ati observat ca ea vorbeste mai frumos?
|