Proiect didactic
Disciplina: Limba si literatura româna
Clasa: a VII-a
Subiectul lectiei: " Craiasa din povesti", de Mihai Eminescu
Timpul:
Tipul lectiei: mixta
Obiective operationale:
A: cognitiv-formative
O1 sa citeasca expresiv un text liric
O2 sa interpreteze semnificatia contextuala a unor cuvinte si îmbinari de cuvinte
O3 sa explice rolul utilizarii variantelor lexicale
O4 sa argumenteze functia expresiva a semnelor de punctuatie
O5 sa-si completeze cunostintele despre universul fabulos al creatiei eminesciene
O6 sa distinga cuvintele si îmbinarile de cuvinte care contureaza cadre si secvente diferite în poezie
O7 sa distinga farmecul atmosferei de basm
O8 sa formuleze impresii dupa prima lectura a textului si de ce au fost determinate acestea
O9 sa integreze informatiile într-un sistem propriu de valori
Strategii didactice: Graffiti (dezvoltarea gândirii asociative); lectura expresiva; Agenda cu notite paralele; analiza în baza de algoritm (cercetare împartasita; clustering); harta cuvântului; cinquain ; test de cunostinte.
Resurse educationale: 1. Proiect didactic
Manual pentru clasa a VII-a (T. Cartaleanu s.a.)
DEX, "Dictionar de simboluri", "Dictionar de omonime".
Postere, algoritm.
Nr. secv. |
Etapele lectiei |
Obiect. |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
Strategii didactice |
t/ |
|||||
Semnele de punctuatie evidentiaza emotiile, starile sufletesti, au functie expresiva. E. identifica elementele telurice: |
Problematizare Problematizare Comparare Interogare orala Clustering |
| |||||||||
arunca trandafiri rosii; se uita ( cum alearga apa-n cercuri); arunca trandafiri tineri etc. Descriu un alt ritual magic ( daca-l cunosc). |
Clustering Interogare orala Descriere |
| |||||||||
De citit expresiv poezia . De repetat figurile de stil si versificatia. Dictionar de simboluri : trandafir rosu albastru Sfînta Miercuri Sfînta Vineri. |
|
| |||||||||
|
|