Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




PROIECTAREA DIDACTICA

profesor scoala


ALTE DOCUMENTE

TERIILE SPECIFICE ŞI GRILA DE PUNCTAJ PENTRU ACORDAREA GRADAŢIEI DE MERIT - PERSONAL DIDACTIC DIN ĪNVĂŢĂMĀNTUL SPORTIV INTEGR
PLANIFICARE CALENDARISTICA ANUALA - LIMBA ROMANA
ORAR ANUL IV SERIA A - SEMESTRUL II ANUL UNIVERSITAR 2007-2008
TEST DE EVALUARE SUMATIVA ROMANA
Lista cu cerinte generale/ itemi pentru evaluarea prin proba orala - Bacalaureat 2008
PLAN CALENDARISTIC ( model) ANSAMBLU SPORTIV - VOLEI
CONCURSUL NATIONAL PENTRU OCUPAREA POSTURILOR DIDACTICE DECLARATE VACANTE/REZERVATE IN INVATAMANTUL PREUNIVERSITAR
CARTA PAMANTULUI Activitati educative destinate prescolarilor si elevilor
Proiect de lectie - Recapitularea literelor invatate (a-S) - clasa a 1-a
LOCUL SI ROLUL INSTRUMENTELOR PSIHODIAGNOSTICE IN EVALUARE

PROIECTAREA DIDACTICA

In contextul programului Educatia pentru sanatate, problematica proiectarii didactice are o importanta fireasca, ca urmare a impactului acestui program asupra vietii sociale romanesti, ajunsa intr-un moment de rascruce, de schimbare a societatii, de distrugere a mentalitatilor eronate, de dinamitare a informatiilor false si invechite. Mentalul colectiv capata noi dimensiuni, astfel incat demersul didactic al unei ore de Educatie pentru sanatate nu poate fi abordat decat dintr-o perspectiva integrativa care sa asigure profesorului succesul ata 656d37g t in activitatea de predare, cat si in cea de invatare si evaluare.



Operatiile unei proiectari didactice corecte sunt:

unitatea de invatare este elementul generator al planificarii calendaristice. Proiectarea unitatii de invatare incepe prin parcurgerea schemei urmatoare:


Identificarea unei unitati de invatare se face prin tema acesteia.Temele sunt enunturi complexe legate de scopurile invatarii, formulari fie originale, fie preluate din lista de continuturi a programei sau din manual.. "Tuberculoza este o boala care se trateaza" reprezinta o singura unitate de invatare care poate fi organizata in doua lectii: una de comunicare, iar cea de-a doua de consolidare, sistematizare si evaluare.


Activitatile de invatare:

se construiesc pe baza corelarii dintre obiectivele de referinta/competente specifice si continuturile prevazute in programa;

orienteaza activitatea elevului catre un anumit scop, redat prin tema activitatii;

in proiectul unitatii de invatare activitatile de invatare sunt asociate resurselor necesare construirii strategiei si a demersului didactic.


Resursele activitatii didactice

resurse materiale;

resurse umane;

resurse procedurale;

resurse de timp.


Proiectul unei unitati de invatare

Scoala   

Clasa/ Nr. Ore/sapt.

Saptamana/anul..

Disciplina..   

Unitatea de invatare..

Nr. ore alocate.


Continuturi

Ob. de referinta/

competente specifice

Activitati de invatare

Resurse

Evaluare

(detalieri de continut, cele necesare cuplarii la baza proprie de cunoastere a elevului)

se trece numai numarul de ordine din programa    optionalului Educatia pentru sanatate

pot fi cele din programa scolara nemodificate, modificate sau pot fi nou create de profesor

specificari de timp, de loc, forme de organizare a activitatii, metode didactice etc.

instrumente de evaluare







Scopul si obiectivele operationale se pot definii rezolvad intrebarile de baza legate de predare:

- ce predau? ( stabilirea continuturilor);

- cum predau? (definirea resurselor procedurale);

- cu ce predau? (alegerea resurselor materiale) ;

- pentru ce consider ca e necesar sa predau aceasta problema? ( definirea scopului lectiei);

- la ce rezultate trebuie sa ajunga elevii si cum vor fi evaluate aceste rezultate ?( definirea obiectivelor operationale).


Scopul lectiei:

- este obiectivul major, expresia concentrata a continutului instructiv - educativ al lectiei, arata importanta lectiei de predat in vederea atingerii unuia dintre obiectivele generale si specifice ale disciplinei;

- exprima concepte si principii fundamentale ale Educatiei pentru sanatate.

Tipuri de scopuri:

1. cognitive

- asimilarea de cunostinte;

- formarea de capacitati intelectuale;

- formarea de deprinderi intelectuale.

2. afective

3. psiho-motorii (practice)


Definirea scopului este legata de utilizarea verbelor: a cunoaste, a intelege, a descoperi, a fixa, a recapitula, a sistematiza, verbe ce desemneaza implicarea unor capacitati in actul invatarii

Actiunea de definire a scopului urmareste schema:

OBIECTIVE GENERALE ____ SCOPUL LECTIEI _____ OBIECTIVE ____ EVALUARE

SI SPECIFICE OPERATIONALE

Pentru lectia in cauza scopul este "insusirea cunostintelor si formarea deprinderilor de igiena pentru prevenirea imbolnavirii cu TB"


Obiectivele operationale:

- respectand procedura lui Mager - rezultatul didactic este definit printr-o expresie verbala continand trei precizari prin care profesorul stabileste ce trebuie sa stie si ce trebuie sa stie sa faca elevul pe parcursul si la sfarsitul lectiei.

- formula contine

1. verbul de actiune (desemneaza un comportament observabil si masurabil);

2. conditiile in care se realizeaza actiunea (stabilirea modului);

3. performanta minima (criteriul de masurare a reusitei).


Desfasurarea lectiei

"realizarea propriu -zisa a lectiei este o problema de adaptare continua la situatie, este stiinta comunicata si stiinta aplicata, arta, talent si creativitate" I. Cerghit, 1983.

Lectia de educatie pentru sanatate are o configuratie flexibila, este alcatuita din succesiunea unor evenimente ale instruirii si educarii, legate temporar si cauzal intre ele:

0. moment organizatoric;

1. captarea si orientarea atentiei;

2. enuntarea scopului si a obiectivelor operationale;

3. reactualizarea notiunilor anterior invatate;

4. prezentarea optima a continuturilor;

5. dirijarea invatarii;

6. asigurarea conexiunii inverse;

7. evaluarea obiectivelor operationale;

8. fixarea;

9. transferul cunostintelor;

10. anuntarea temei pentru acasa.


Aceste evenimente sunt, in general, valabile pentru toate tipurile de lectie



Document Info


Accesari: 3127
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )