Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




Pedagogie - PORTOFOLIU PROFESIONAL - EXAMEN

profesor scoala


UNIVERSITATEA BUCUREsTI

FACULTATEA DE PSIHOLOGIE sI sTIINŢELE EDUCAŢIEI

DEPARTAMENTUL DE INVĂTĂMÂNT LA DISTANŢĂ PENTRU PEDAGOGIA ÎNVĂŢĂM NTUL PRIMAR sI PREsCOLAR CREDIS



BUCUREsTI








PORTOFOLIU PROFESIONAL

EXAMEN DE LICENŢĂ






ABSOLVENT:






Sesiunea iunie 2009




UNIVERSITATEA BUCUREsTI

FACULTATEA DE PSIHOLOGIE sI sTIINŢELE EDUCAŢIEI

DEPARTAMENTUL DE INVĂTĂMÂNT LA DISTANŢĂ PENTRU PEDAGOGIA ÎNVĂŢĂMÂNTUL PRIMAR sI PREsCOLAR CREDIS

BUCUREsTI





FACULTATEA DE PSIHOLOGIE sI sTIINŢELE EDUCAŢIEI

DEPARTAMENTUL DE INVĂTĂMÂNT LA DISTANŢĂ PENTRU PEDAGOGIA ÎNVĂŢĂMÂNTUL PRIMAR sI PREsCOLAR CREDIS

BUCUREsTI











PROIECT DE LECŢIE









PROPUNĂTOR: NAE N. (HOLBEA) ZOICA










PROIECT DE LECŢIE




Scoala: nr. 146

Clasa: I

Propunǎtoare: Holbea Zoica

Aria curricularǎ: Tehnologii

Obiectul: Abilitǎti practice

Subiectul: Constructii pentru Sǎrbǎtoarea Pastelui:

~ cosuletul pentru ouǎ, ouǎ si puisori.

Tema: Tehnica de decupare si lipire a cosuletului din hârtie.

Tipul lectiei: Consolidare de priceperi si deprinderi motrice

Obiective generale:

Consolidarea deprinderilor de a utiliza diferite tehnici de lucru: tehnica de decupare; tehnica de lipire.

Dezvoltarea spiritului critic si autocritic.

Obiective operationale:

O1- sǎ observe subiectul model realizat de propunǎtoare;

O2- sǎ execute constructiile pentru Sǎrbǎtoarea Pastelui, pe baza explicatiilor primite;

O3- sǎ respecte etapele de lucru in vederea realizǎrii subiectului propus, pe baza explicatiilor primite si a demonstratiilor invǎtǎtoarei;

O4- sǎ manifeste interes in realizarea subiectului propus;

O5- sǎ aprecieze lucrǎrile pe baza criteriilor de evaluare stabilite.

Strategii didactice

Metode: instructajul verbal, observatia, conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul.

Mijloace: modele de cosulet, puisori, ouǎ din polistiren, hârtie coloratǎ, acuarele, foarfece, lipici.

Forme de organizare: frontal, individual.

Materiale: foarfece, lipici, xerox cu cosuletul care trebuie realizat, oua si puisori.   

Mod de organizare: frontala.

Evaluare: formativa orala.

Timp: 1 minut.


Metode: observatia, conversatia.

Materiale: cosulet din hartie, puisor din plus, oua din polistiren.

Mod de organizare: frontala.

Evaluare: formativa orala.

Timp: 2 minute.




Se anunta tema si subiectul lectiei: constructiile pentru Sarbatoarea Pastelui, realizate prin decupare, lipire, pictura.

Metode: conversatia.

Materiale: Cosuletul, oul si puisorul realizate model.

Mod de organizare: frontala.

Evaluare: formativa orala.

Timp: 1 minut.



O1


a) Tehnica decupǎrii cosuletului: elevii trebuie sa decupeze cosuletul din fisa primita.

b) Tehnica lipirii:

~ se aplica lipici uniform si apoi se lipesc marginile cosuletului;

~ se lipesc partile componente lipsa ale puisorului;

c) Tehnica picturii: elevii sunt lasati sa-si dezvolte imaginatia creatoare pictand ouale asa cum doresc ei.


4. Dirijarea invǎtǎrii

Se prezinta pe rand cosuletul, oul, si puisorul model.

Se prezinta tehnica de lucru, apoi etapele de lucru.

Tehnici si etape de lucru:

a) decuparea si lipirea cosuletului;

b) lipirea ochilor, ciocului si a aripilor puisorului;

c) pictarea oului.

Metode: conversatia, explicatia, demonstratia.

Materiale: foarfeca, lipici, acuarele, xerox cu cosuletul pentru decupat, oua, puisori.

Mod de organizare: frontala.

Evaluare: formativa orala.

Timp: 5 minute.


O2


O3


O4



5. Obtinerea performantei

Elevii realizeaza lucrarea propriu-zisa. In timp ce realizeaza lucrarea, elevii sunt supravegheti si sunt ajutati unde este nevoie.

Metode: conversatia, exercitiul.

Materiale: foarfeca, lipici, acuarele, xerox cu cosuletul pentru decupat, oua, puisori.

Mod de organizare: individuala.

Evaluare: formativa orala.

Timp: 30 minute.




O5

Se fac aprecieri verbale cu referire la desfasurarea lectiei.

Metode: conversatia.

Mod de organizare: frontalǎ.

Evaluare: formativǎ oralǎ.

Timp: 1 minut.











































FIsĂ DE CARACTERIZARE PSIHOPEDAGOGICĂ



I.            Datele personale

I

II

III

IV





X








































Medii











 














2. Cercuri frecventate de elev


Clasa - Cercul Rezultatele:bune

fotbal

3. Participarea la concursuri scolare si extrascolare

VI.         Procesele cognitive si stilul de munca intelectuala


- vocabular bogat;

- exprimare frumoasa si corecta

- exprimare usoara si corecta

- vocabular redus;

- exprimare greoaie

- vocabular foarte sarac;

- exprimare incorecte


X











6. Stilul de munca

a) Cum lucreaza:

FACULTATEA DE PSIHOLOGIE sI sTIINŢELE EDUCAŢIEI

DEPARTAMENTUL DE INVĂTĂMÂNT LA DISTANŢĂ PENTRU PEDAGOGIA ÎNVĂŢĂMÂNTUL PRIMAR sI PREsCOLAR CREDIS

BUCUREsTI











PROIECT DE ACTIVITATE








PROPUNĂTOR: NAE (HOLBEA) ZOICA













PROIECT DE ACTIVITATE




Grǎdinita: nr. 187

Grupa: mare

Propunǎtoare: Holbea Zoica

Aria curricularǎ: Educatie pentru stiintǎ

Disciplina: Cunoasterea mediului

Tema activitǎtii: "Ceapa si usturoiul" - legume de primǎvarǎ

Tipul activitǎtii: observare

Obiective cadru:

~ dobândirea de cunostinte despre ceapǎ si usturoi in vederea formǎrii notiunii de legume (alcǎtuire, modul de folosire);

~ utilizarea unui limbaj adecvat in prezentarea unor plante (ex: bulb);

~ formarea si exersarea unor deprinderi de observare a plantelor.

Obiective operationale

La sfarsitul activitǎtii elevii vor fi capabili:

O1- sǎ identifice legumele de primǎvarǎ având la dispozitie material natural;

O2- sǎ stabileascǎ pǎrtile componente ale unei plante si rolul lor (rǎdǎcina, bulb, tulpina, frunze);

O3- sǎ descopere asemǎnǎri si deosebiri intre ceapǎ si usturoi: gust, miros, culoare, utilizare;

O4- sǎ prezinte factorii de mediu care ajutǎ la dezvoltarea legumelor (apa, lumina, temperatura).

Strategii didactice

1. Metode si procedee: observatia, comparatia, explicatia, exercitiul, munca individualǎ.

2. Resurse materiale: material natural (ceapǎ, usturoi, ridichi, mǎrar, ardei, rosii), cosulet pentru legume, fisǎ de lucru.

3. Forme de organizare: frontal, individual.

4. Forme de evaluare: formativǎ oralǎ.

Bibliografie:

~ "Cunostinte despre naturǎ si om in gradinita de copii", E.D.P., Bucuresti, 1979;

~ "Cunoasterea mediului -ghid pentru învǎtǎmântul prescolar", Ed. Radical, Craiova, 2001;

~ "Programa activitǎtilor instructiv-educative in grǎdinita de copii", Bucuresti, 2005.

Durata activitǎtii: 25 minute.


































Nr.

crt.

Secventele

lectiei

Ob.

op.

Continutul activitǎtii

Strategii

didactice

Evaluare


Moment

organizatoric


1 minut



Crearea conditiilor optime pentru desfasurarea activitatii: ~ aerisirea salii de grupa; ~ asezarea masutelor in forma de semicerc; ~ pregatirea materialului didactic utilizat.

~ explicatia



Captarea

atentiei si crearea motivatiei


4 minute


"Dragi copii a sosit primavara, a inverzit natura si au aparut anumite legume pe care mamele sau bunicile voastre le folosesc atunci cand fac mancare pentru a iesi mai gustoasa. Cand erati in pauza Zana Primaverii a trecut si pe la noi si ne-a lasat acest cosulet plin cu legume proaspete. Dar inainte sa vedem ce legume avem in cosulet, haideti sa-i cantam Zanei Primaverii un cantecel pentru a-i multumi: <Vine, vine primavara/ Se asterne-n in toata tara/ Floricele pe campii/ hai sa le-adunam copii.>


~ conversatia



~org. frontala




Anuntarea

temei noi si a obiectivelor


1 minut


"Astazi la activitatea de Cunoastere a mediului vom discuta despre legumele de primavara, mai ales despre ceapa si usturoi".

~ explicatia



Dirijarea

Invǎtǎrii


10 minute


a) Mediu de viatǎ:

~ grǎdina de legume.




b) Alcǎtuirea plantelor:

~ rǎdǎcinǎ;

~ bulb;

~ tulpinǎ;

~ frunze.




c) Foloase.









O1









O2








O3




O4




Se prezinta cosuletul adus de Zana Primaverii.Un copil numit de educatoare este rugat sa vina langa cosulet pentru a enumera ce legume contine. Se alcatuiesc caracteristicile fiecarei legume si foloasele acestora. Copiii sunt intrebati daca stiu din ce este alcatuita o planta? Educatoarea le przinta ceapa si usturoiul verde pentru a le analiza prin comparatie partile componente (radacina, bulb, tulpina, frunze) si mediul de viata al acestora. Pentru a retine mai usor asemanarile si deosebirile dintre ceapa si usturoi, le arat copiilor cum se curate aceste legume si dau fiecarui copil in parte sa guste din ele.

~ legumele din cosulet;


~ explicatia;


~ conversatia;


~ comparatia.



Asigurarea retentiei si a transferului


3 minute














"Copii o sa ne jucam putin acum. O sa va spun cateva propozitii la care voi trebuie sa raspundeti cu adevarat sau fals: 1. Usturoiul are frunzele tubulare (F) 2. Ceapa si usturoiul se aseamana prin gust.(F) 3. Ceapa are frunzele tubulare.(A) 4. Tulpinile celor doua plante cresc sub pamant.(A)"

~ conversatia


~ explicatia


~demonstratia


~ org. frontala



Evaluarea


4 minute


O1


O3


Elevii primesc fise de lucru pe care trebuie sa le rezolve individual.(vezi anexa 1)

~ fise de lucru


~ explicatia

~ org. individuala

Evaluare orala,

formativa


Incheierea activitǎtii


2 minute


"Despre ce am vorbit noi astazi la Cunoasterea mediului?"

Se fac aprecieri generale asupra modului de participare a copiilor la lectie.

Copiii sunt recompensati pentru activitatea desfasurata primind buline galbene.

~ conversatia




~ explicatia
































Anexa 1

Legume de primavarǎ

- fisa de evaluare -


1. a) Denumeste legumele de primavarǎ din fisǎ.

b) Coloreaza-le doar pe cele de primǎvarǎ.

c) Incercuieste ceapa si usturoiul, si precizeazǎ ce gust au.




















2. Uneste punctele si spune ce reprezintǎ desenele.










UNIVERSITATEA BUCUREsTI

FACULTATEA DE PSIHOLOGIE sI sTIINŢELE EDUCAŢIEI

DEPARTAMENTUL DE INVĂTĂMÂNT LA DISTANŢĂ PENTRU PEDAGOGIA ÎNVĂŢĂMÂNTUL PRIMAR sI PREsCOLAR CREDIS

BUCUREsTI












OP IONAL DE EDUCA IE RELIGIOASĂ

"MICUL CREsTIN"













OPŢIONAL DE EDUCAŢIE RELIGIOASĂ

"MICUL CREsTIN"



Educatia moral-religioasǎ este binevenitǎ în viata copiilor încǎ din grǎdinitǎ. În familie copilul vine în contact cu o serie de simboluri si manifestǎri religioase ale cǎror semnificatii nu-i sunt încǎ prea clare, iar uneori familia nu stie cum sǎ i le explice pe întelesul lui. De aceea este bine sǎ le abordǎm la grupǎ, pentru ca el sǎ le perceapǎ correct, dar sǎ si înteleagǎ cam ce se asteaptǎ de la el. Astfel educatoarea va realiza activitǎti de educatie religioasǎ, explicând cu rǎbdare semnificatia unor simboluri, pilde, arǎtându-i copilului modele de comportament crestin si ajutându-l sǎ-si formeze atitudinile corecte si sǎ interiorizeze mesajul crestin.

Alegerea cu grijǎ a fiecǎrei lecturi, povestiri sau rugǎciuni în care impresiile sǎ producǎ emotii cǎt mai puternice, urmǎreste, asadar, formarea unor sentimente si deprinderi de conduitǎ care sǎ-i formeze copilului o personalitate puternicǎ în acest sens.

Înainte de a începe derularea activitǎtilor propriu-zise, este bine ca în sala de grupǎ sǎ fie amenajat cu ajutorul copiilor un colt pentru "rugǎciune". În jurul acestui colt de rugǎciune se desfasoarǎ toate activitǎtile cu continut religios.

În cadrul unor acivitǎti comune de educare a limbajului au fost planificate teme ca: "Semnul Sfintei Cruci", "Despre Îngeri", "Dumnezeu- Tatǎl Ceresc", "Sfântul Nicolae- prietenul copiilor", "Copilul lacom", "O mânǎ de ajutor", "Bine faci, bine gǎsesti."

Acestea au fost concretizate prin lecturi si povestiri ale educatoarei prin care:

- au învǎtat sǎ se închine corect;

- le-a vorbit despre semnul Sfintei Cruci ca simbol al crestinitǎtii, prin care Dumnezeu este recunoscut drept creator al tuturor lucrurilor;

- l-au cunoscut pe Iisus Hristos ca fiu al lui Dumnezeu;

- au cunoscut modele de comportamentcrestin în faptele sfintilor;

- au fost ajutati sǎ facǎ diferenta dintre lǎcomie si modestie, dintre minciunǎ si adevǎr, sǎ manifeste întelegere si sǎ ofere iertare aproapelui, sǎ fie dornici a da ajutor celor ce au nevoie, sa-si recunoascǎ propriile greseli, sǎ învete sa fie generosi si buni cu ceilalti.

Un alt mijloc de realizare a educatiei moral religioase a fost memorarea unor rugǎciuni: "Tatǎl nostru", "Inger, îngerasul meu". "Fapte bune", "Cǎtre Maica Domnului", "Iisuse,Doamne Sfinte". Copiii au memorat cu usurintǎ aceste rugǎciuni.

Copiii au mers sǎ viziteze câteva biserici, au discutat cu preotul si au asistat la slujbǎ. La sfârsitul semestrului a fost organizatǎ o convorbire pe temele: "Cum ne comportǎm în bisericǎ", "Sǎ ne iubim pǎrintii", "Despre sǎrbǎtorile crestine la români", prin care au fost evaluate eficienta muncii educative si interesul manifestat de copii. La toate aceste acivitǎti copiii au participat cu interes si plǎcere, au manifestat emotii pozitive si atitudini crestinesti.




Durata optionalului: 1 an Nivelul: 5-7 ani


Obiective cadru:

1. Trezirea sentimentelor religioase si a iubirii lui Dumnezeu.

2. Cunoasterea unor obiceiuri crestinesti specifice sǎrbatorilor religioase (Paste, Crǎciun, Florii, Boboteazǎ, Buna Vestire, etc.).

3. Formarea unui comportament în acord cu normele moral-religioase.

4. Educarea atitudinilor de tolerantǎ între copiii care apartin diferitelor confesiuni.


Semestrul I

DATA

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

TEMA-MIJLOC DE REALIZARE

Sept.

DEPARTAMENTUL DE INVĂTĂMÂNT LA DISTANŢĂ PENTRU PEDAGOGIA ÎNVĂŢĂMÂNTUL PRIMAR sI PREsCOLAR CREDIS

BUCUREsTI






Acest portofoliu contine 29 de pagini.















ABSOLVENT:












Sesiunea iunie 2009



































Document Info


Accesari: 1408
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )