Plan de Lectie
Profesor : Titlul programului ECUAŢII ALE DREPTEI ÎN SPAŢIU Clasa : a XI - a
Data:
Obiective· 10310g61k 10310g61k 10310g61k 10310g61k 10310g61k 10310g61k 10310g61k 10310g61k Sa utilizeze calculul vectorial pentru determinarea ecuatiei vectoriale a dreptei · 10310g61k 10310g61k 10310g61k 10310g61k 10310g61k 10310g61k 10310g61k 10310g61k Sa determine ecuatiile parametrice ale unei drepte în spatiu · 10310g61k 10310g61k 10310g61k 10310g61k 10310g61k 10310g61k 10310g61k 10310g61k Sa determine ecuatiile dreptei determinata de doua puncte · 10310g61k 10310g61k 10310g61k 10310g61k 10310g61k 10310g61k 10310g61k 10310g61k Sa opereze cu diferite forme ale ecuatiei dreptei · 10310g61k 10310g61k 10310g61k 10310g61k 10310g61k 10310g61k 10310g61k 10310g61k Sa studieze pozitiile relative ale punctelor si dreptelor utilizând ecuatii ale dreptei în spatiu |
Timp |
Scopul predarii |
Strategia de predare |
Strategii de învatare |
Stiluri de învatare |
Resurse |
|||
|
|
|
|
V |
A |
P |
|
|
|
Introducerea în activitate prin captarea atentiei elevilor si anuntarea obiectivelor lectiei |
- controlul prezentei elevilor - controlul temei de acasa - scrierea titlului lectiei pe tabla |
- conversatia |
|
|
|
- chestionare orala - verificare prin sondaj a temei |
|
|
Reactualizarea cunostintelor necesare desfasurarii lectiei |
- vectori coliniari - vectori care au aceeasi directie - operatii cu vectori - înmultirea cu scalari utilizare pentru vectori coliniari |
- conversatia - exemplul |
|
|
|
- chestionare orala - scriere pe tabla |
|
Timp |
Scopul predarii |
Strategia de predare |
Strategiile de învatare |
Stilurile de învatare |
Resurse |
|||
|
|
|
|
V |
A |
P |
|
|
|
- conducerea învatarii |
Ecuatia vectoriala - un punct în spatiu si o directie determina o singura dreapta r = r0 + t . v, t Є R unde r este vectorul de pozitie al unui punct oarecare de pe dreapta, r0 este vectorul de pozitie al unui punct dat, iar v este o directie data. Scriind coordonatele vectorilor în baza (O,i,j,k) gasim ecuatia vectoriala în forma r = (x0+at)i + (y0+bt)j + (z0+ct)k unde (x0,y0,z0) sunt coordonatele punctului dat si (a,b,c) sunt coordonatele directiei date v. |
- exercitiul - activitate frontala - explicatia |
|
|
|
|
|
|
- asigurarea transferului - asigurarea conexiunii inverse |
Timp |
Scopul predarii |
Strategia de predare |
Strategiile de învatare |
Stilurile de învatare |
Resurse |
|
|
|
|
|
V |
A |
P |
|
|
|
- prezentare de noi cunostinte |
Timp |
Scopul predarii |
Strategia de predare |
Strategiile de învatare |
Stilurile de învatare |
Resurse |
|
|
|
|
|
V |
A |
P |
|
|
|
- asigurarea conexiunii inverse |
2) Studiati daca punctele A(1,-2,-1), B(3,1,3) si C(-1,-5,-5) sunt coliniare. Rezolvare Se va scrie ecuatia dreptei AB si apoi se verifica daca punctul C apartine dreptei AB. x - 1 y + 2 z + 1 Timp |
Scopul predarii |
Strategia de predare |
Strategiile de învatare |
Stilurile de învatare |
Resurse |
|
|
|
|
|
V |
A |
P |
|
|
|
- asigurarea transferului - încheierea activitatii |
x = 1 + 4t d1: y = 5 - 4t , t Є R z = -1 + 5t x = 2 + 8t d2: y = 4 - 3t , t Є R z = 5 + t 1) Sunt dreptele paralele ? 2) Sa se studieze pozitia celor doua drepte în spatiu. Rezolvare 1) dreptele nu sunt paralele 2) dreptele sunt necoplanare - evaluarea si notarea elevilor - sarcini de munca independenta - tema pentru acasa |
- exercitiul - problematizarea - descoperirea - conversatia |
|
|
|
|
Ce a decurs bine?
Ce trebuie modificat în viitor?
|