Plan de lectie – Categoriile lantuilor Trofice
Data:
Clasa: a VIII-a A, B
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Obiectul: Biologie
Unitatea de invatare: Relatii trofice in ecosisteme
Tema: Categorii de consumatori.
Scopul lectiei: Cunoasterea de catre elevi a faptului ca speciile oricarei biocenoze, desi deosebite structural, sunt legate prin activitatea lor in ecosisteme.
Obiective de referinta:
Þ Sa identifice elementele componente ale unui ecosistem (1.1);
Þ Sa utilizeze mijloace si metode adecvate explorarii/investigarii ecosistemelor (2.1);
Þ Sa extrapoleze si sa realizeze predictii pe baza rezultatelor experimentale (2.4)
Obiective operationale: La sfarsitul lectiei elevii trebuie:
Þ Sa recunoasca vietuitoarele din imagini si modul lor de hranire;
Þ Sa incadreze vietuitoarele din imagini in categorii trofice corespunzatoare cunoscand modul lor de hranire;
Þ Sa realizeze o campanie de colectarea deseurilor pentru a proteja mediul si sanatatea omului;
Þ Sa realizeze experinte simple in urma carora sa obtina compost.
Tipul lectiei: aprofundarea cunostintelor
Demersul didactic:
a) Resurse procedurale: conversatia, observatia, problematizarea, experimentul.
b) Resurse procedurale: atlas de ecologie, zoologic si botanic, manual.
c) Forma de activitate: frontal, pe grupe.
Bibliografie
Þ Aglaia Ionel, Victoria Oaida – Biologie, manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Humanitas;
Þ Aurora Mihail – Mic atlas de ecologie, Ed. All;
Þ Viorel Lazar, Mariana Nicolae – Lectia forma de baza a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina biologie, Ed. Arves.
Þ MEN programa scolara;
Þ Ghid metodologic de aplicare a programei de biologie, CNC
DESFASURAREA LECTIEI
ETAPELE LECTIEI |
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEA ELEVULUI |
Organizarea lectiei |
Verifica daca sunt conditii optime pentru desfasurarea lectiei. Noteaza in catalog elevii absenti. Pregateste materialul didactic necesar desfasurarii lectiei. |
Isi pregatesc cartile si caietele. |
Verificarea cunostintelor |
Prin chestionare orala:
|
Relatiile trofice sunt relatiile ce se stabilesc intre speciile unei biocenoze, cele mai importante fiind cele de hranire. Categoriile trofice dintr-un ecosystem sunt: producatorii (plantele verzi); consumatorii primary (fitofagi: melc), consumatori secundari ( crap), consumatori tertiary (stiuca), descompunatori (bacterii si ciuperci), saprofagele (rama) |
Captarea atentiei si reactualizarea cunostintelor |
Prezinta planse cu diferite ecosisteme si cere elevilor sa grupeze organismele observate pe aceste planse dupa modul de hranire in categoriile trofice invatate. |
Grupeaza organismele dupa criteriul indicat de professor specificand organismele fitofage, zoofage si saprofite. |
Anuntarea temei si obiectivelor |
Noteaza pe tabla tema lectiei si prezinta obiectivele de referinta. |
Noteaza in caiete titlul lectiei si urmaresc obiectivele. |
Dirijarea invatarii |
Printr-o activitate frontala se urmaresc imaginile din manual si atlase care ilustreaza diferite vietuitoare si modul lor de hranire. Solicita elevilor sa urmareasca pe imaginile din manual cu ce se hranesc veverita si racul si sa le incadreze in categoriile trofice de consumatori corespunzatori. In urma observatiilor facute pe ilustratii profesorul explica faptul ca in functie de sezon si situatia de moment consumatorii fitofagi pot fi si zoofagi (ex: veverita); racul poate fi fitofag, zoofag dar si saprofag cand se hraneste cu cadavre, parazitii in functie de organismele pe care le ataca pot fi consumatori I/II; Lanseaza urmatoarea situatie problema: “ Rama este un animal saprofag ce se hraneste cu substanta organica moarta. Este ea folositoare in gradina de legume? Care este rolul animalelor saprofage in natura?” Explica la nivel frontal prin conversatie euristica, ca animalele saprofage prin activitatea lor curate solul si apele de cadavre fiind considerati “sanitari ai naturii” fara de care ecosistemele nu ar putea exista. |
Observa imaginile si emit ipoteze. Unii elevi incadreaza veverita la consumatori primary, altii la consumatori zoofagi. De asemenea si racul il incadreaza la fitofagi, iar alti elevii la zoofagi. Noteaza in caiete explicatia profesorului. Se gandesc si emit diferite ipoteze. Noteaza in caiete explicatia profesorului completand schema lectiei. |
Obtinerea performantei elevilor |
Inventariaza principalele informatii si solicita elevilor sa dea raspunsuri clare pentru a verifica masura in care notiunile nou prezentate au fost intelese corect si fixate de catre elevi. |
Raspund la intrebarile adresate de profesor facand apel la cunostintele obtinute in anii anteriori si lectiile precedente. |
Evaluarea performantei elevilor |
Prin chestionare orala pe tot parcursul lectiei, prin rezolvarea exercitiilor 1,3,4,5/pg. 101 Tema pentru acasa ex.2,3/pg.101 |
Se gandesc si rezolva exercitiile. Rezolva tema. |
|