ALTE DOCUMENTE |
Plan de lectie
Data: 05.11.2008
Clasa: a VI- a B
Profesor:
Durata: 50 minute
Obiectul: Limba si literatura romana
Subiectul: Autor – Narator – Personaj
Tipul lectiei: consolidarea cunostintelor
Scopul: formarea abilitatii de operare cu notiunile: autor, narator, personaj
Obiective operationale:
La sfarsitul lectiei elevii vor putea:
o sa fie capabili sa defineasca autorul, naratorul si personajul
o sa sesizeze rolul autorului, naratorului si al personajului
o sa distinga autorul de narator
Strategii didactice:
Metode: exercitiul, demonstratia, brainstorming, joc de rol, problematizarea, expunerea
Mijloace: manuale, tabla, volume, fise
Forma de organizare: munca pe grupe
Scenariul lectiei
Etapele lectiei |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevilor |
Observatii Evaluare |
|
1. Moment organizatoric |
- saluta elevii si noteaza absentele; - le cere elevilor sa se pregateasca pentru lectie; (1 min.) |
- raspund la salutul profesorului; - se pregatesc pentru lectie; |
Conversatia |
|
2. Captarea atentiei - se pregatesc biletele pe care vor fi notate versuri vizand elemente specifice urmatoarelor anotimpuri: vara, toamna, iarna; (Anexa 1) copiii se vor grupa in functie de anotimpul surprins in versurile de pe biletelul extras; |
- le cere elevilor sa extraga cate un biletel si sa se grupeze in functie de anotimpuri; (3 min.) |
- elevii raspund solicitarii profesorului si se grupeaza an functie de continutul biletului extras; |
Conversatia Activitatea pe grupe |
|
3. Anuntarea temei noi si a obiectivelor |
- anunta tema si obiectivele lectiei si le scrie pe tabla; (2 min.) |
- elevii isi noteaza titlul lectiei in caiete; |
Expunerea |
|
4. Introducerea noilor continuturi se stabileste prima sarcina individuala de lucru; - distribuirea plicurilor cu sarcinile de lucru pe grupe; - notarea pe tabla a momentelor fiecarei actiuni imaginate de catre autori; Jocul de rol - se pun in scena actiunile inventate. - precizarea noii sarcini de lucru; - definirea autorului, naratorului si a personajului literar; |
- cere elevilor sa noteze ce inseamna pentru ei autorul, naratorul si personajul; (3 min.) - noteaza posibilele definitii ale elevilor pe tabla; (2 min.) - cere fiecarei grupe de elevi sa-si imagineze ca pentru 10 minute sunt autori si le fixeaza urmatoarele sarcini de lucru (prezentate intr-un plic): Ce am stiut despre autor- narator-personaj? Schita tablei Autor – Narator – Personaj Obiectivele lectiei: Anexa 1 „Din vazduh cumplita iarna cerne norii de zapada” (Vasile Alecsandri) „Gerul aspru si salbatic strange-n brate cu jalire.” (Vasile Alecsandri) „Viscolul framanta lunca.” (Vasile Alecsandri) „In paduri trosnesc stejarii/ E un ger amar cumplit.” (Vasile Alecsandri) „A cunoaste-nseamna iarna” (Lucian Blaga) „Toamna tarziu, in noaptea cu luna” ( George Cosbuc) „Cri, cri, cri, toamna gri.” (George Toparceanu) „A ruginit frunza din vii/ Si randulele au plecat.” „Val de bruma argintie/ Mi-a impodobit gradina.” (Octavian Goga) „Dar vifor s-a pornit prin noapte.”( Octavian Goga) „I-am zis intr-un amurg de vara.” (Octavian Goga) „Era in miezul zilelor de vara.” (Octavian Goga) „Cand frunzele de-o nevazuta mana/ Atinse cad tot una cate una.” (Octavian Goga) „Intr-o duminica de toamna vezi, ca prin vis mi-aduc aminte.” (Octavian Goga) „Ninge grandios in orasul vast.” (Bacovia) „Te uita cum ninge-n decembre” (Bacovia) „Ea mergea capsuni sa adune si fragi.”(Cosbuc) „Ca frunza se imbraca dealul/ cu flori rosii pe unde treci.”(Cosbuc) „E galben soarele sub nori/ Si-i galben lanul.” (Cosbuc) „In lan erau feciori si fete.” (Cosbuc) „Peste campii arse de soare.” (Cosbuc) Anexa 2 Nume si prenume: Clasa: Trecut Prezent Viitor Ce am stiut despre: Ce stiu despre: Ce vreau sa mai stiu despre: Autor Autor Autor Narator Narator Narator Personaj Personaj Personaj Cum m-am simtit Cum ma simt acum? Realizeaza un desen care inaintea si in timpul sa-ti reprezinte starea de spirit. efectuarii sarcinilor de lucru? Document InfoAccesari: Apreciat: Comenteaza documentul:Nu esti inregistratTrebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta Creaza cont nou A fost util?Daca documentul a fost util si crezi ca meritasa adaugi un link catre el la tine in site in pagina web a site-ului tau.
Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 ) |