PROIECT DE LECŢIE
DATA: 28 X 2005
CLASA: I A
sCOALA : scoala cu clasele I -VIII ,
nr 20 ,
PROPUNĂTOR : Voicu stefana
ARIA CURRICULARĂ : Tehnologii
DISCIPLINA : Abilitati practice
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : "Natura ne ofera materiale"-activitati cu materiale din natura
SUBIECTUL : "Palaria Toamnei"
TIPUL LECŢIEI : formare de priceperi si deprinderi
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1.1 -sa observe caracteristici ale unor materiale din natura
1.2- sa recunoasca si sa utilizeze operatii simple de lucru cu materiale din natura si sintetice
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - sa precizeze însusiri ale unor materiale din natura
O2 - sa sorteze materialele observate dupa anumite criterii : forma, marime , culoare
O3 - sa aplice corect procedee de lucru necesare realizarii unei compozitii
O4 - sa combine în mod creator materialele alese pentru realizarea unei compozitii originale
O5 - sa aprecieze calitatea produselor finite realizate
OBIECTIV AFECTIV: stimularea spirirului de cooperare în realizarea unui produs finit
STRATEGII DIDACTICE:
METODE sI PROCEDEE: M1 - conversatia
M2 - observarea
M3 - demonstratia
M4 - explicatia
M5- exercitiul
M6- munca independenta
M7 - jocul didactic
MIJLOACE :- planse cu anotimpul toamna
- seminte, frunze si flori presate, prenandez
- caseta audio -"Anotimpurile" , de A. Vivaldi
- jetoane
FORME DE ORGANIZARE : - activitate frontala
- activitate pe grupe
- activitate individuala
BIBLIOGRAFIE:
*** "Programa scolara , clasele I si a II a", Bucuresti , 2004
Craciun Boris -"400 de cântece , poezii si scenete hazlii pentru copii", antologie tematica, editura Portile Orientului , Iasi
Diaconu ,M. - " Îndrumator pentru lectiile de abilitati practice, clasele I-IV" , editura Petrion, Bucuresti ,2000
Pârâiala V, Pârâiala, D , Balan C, Vasilache D - "Activitati în completarea programului din ciclul primar", editura Euristica ,
Iasi , 2003
Popânzaru,I. , Alexandru, M.E..- "ABC Muzical"pentru clasele I - II ", editura Carminis, Pitesti , 2002
Rosca,A. , Marcu V. - "Aplicatii cu materiale din natura", editura Aramis, Bucuresti , 2003
Vodita , Anca-" Jocuri didactice pentru cunoasterea mediului", editura Aramis , Bucuresti , 2002
Nr crt |
MOMENTELE LECŢIEI |
DURATA |
OBIECTIVE |
ELEMENTE ESENŢIALE DE CONŢINUT |
STRATEGII DIDACTICE |
EVALUARE |
|
METODE sI PROCEDEE |
MIJLOACE DE ÎNVĂ ŢĂMÂNT |
||||||
|
Moment organizatoric |
|
|
* Se pregatesc materialele necesare .Se descrie tipul de comportament necesar bunei desfasurari a lectiei. |
convesatia |
|
observare sistematica |
|
Captarea atentiei |
|
|
* Se prezinta o rândunica care a venit la ei în vizita.. Elevii povestesc pe scurt a textul ( "Unde a zburat rândunica ?" , de T. Constantinescu) unde au cunoscut-o pe rândunica. |
expunerea |
plansa cu o rândunica |
aprecieri verbale stimulative |
|
Reactualizarea cunostintelor |
|
|
*Evidentierea motivelor din cauza carora pasarile calatoare parasesc tara noastra în anotimpul toamna. -Ce fel de pasare este rândunica? De ce pleaca din tara noastra ? Ce schimbari au loc în natura în toamna? Care sunt activitatile oamenilor? |
conversatia, observarea dirijata |
planse cu anotimpul toamna |
chestionare orala |
|
Anuntarea temei si a obiectivelor |
|
O1 |
* Se precizeaza faptul ca rândunica urmeaza sa parcurga un drum lung pâna în tarile calde. Pentru a veni în ajutorul ei , copiii sunt anuntati ca astazi ea îi roaga sa-i înfrumuseteze o palarie care sa o apere de ploaie si vânt , dar care sa îi tina si de foame pe drum. Observând materia lele pe care le au pe mese, elevii descopera modalitati de ajutorare a rândunicii cu mâncare pentru drum . -Pâna la sfârsitul orei voi veti reusi sa împodobiti palaria utilizând ca tehnica de lucru lipirea unor seminte , flori sau frunze presate, sperând ca ea va alege palaria ornata de voi. |
-observarea explicatia, |
seminte , frunze |
|
|
Dirijarea activitatii de formare de priceperi si deprinderi -demonstrarea tehnicii de lucru -executarea lucrarii |
|
O1 O2 O3 O4 OA |
* Se prezinta elevilor o palarie realizata prin diferite tehnici de lucru ( decupare , taiere , lipire) cu materiale sintetice si materiale din natura * Elevii sunt solicitati sa denumeasca materialele de lucru si sa le sorteze dupa anumite criterii: forma , culoare , marime *Se demonstreaza tehnica de lucru ( lipirea semintelor cu adeziv pe frunze si a acestora pe suport- palarie din carton) -Se împarte colectivul de elevi în patru grupe Recitarea poeziei "Toamna", de D.Botez Fiecare grupa îsi alege un nume de fruct cules în acest anotimp. -Li se cere copiilor sa realizeze în grup compozitii aplicând în mod creativ materialele si tehnicile de lucru. -Elevii încep sa lucreze respectând cerintele pe fondul muzical propus -Cerinte: - fiecare grup lucreaza independent fara a copia idei de la grupele vecine - sa lucreze curat si îngrijit - sa respecte normele de protectie a muncii pentru a evita posibile accidentari |
-observarea -demonstra rea - explicatia -conversatia -exercitiul, munca indepen denta |
palarie model, seminte (porumb, ardei, floarea -soarelui, dovleac) ghinde, frunze, flori presate -palarii suport, prenandez, betisoare caseta audio |
proba practica |
|
Evaluarea produselor |
|
O5 |
a) Se expun lucrarile realizate de cele patru grupe Se dirijeaza analiza si aprecierea lucrarilor enuntând tehnica si materialele folosite pentru a obtine efectele estetice dorite. b) Activitate transdisciplinara Se interpreteaza cântecul "Toamna" , de N. Lungu Se organizeaza jocul " Casuta toamnei" -Elevii selecteaza dintr-o multime de jetoane pe acelea care completeaza decorul casutei în anotimpul toamna. Când aleg jetoanele copiii le privesc , le prezinta colegilor si le descriu formând propozitii. Printre jetoane vor fi si frunze care vor fi numarate. În limita timpului se va desparti o propozitie în cuvinte , cuvinte în silabe si se vor recunoaste sunetele studiate. Cei care raspund corect sunt recompensati cu jetoane reprezentând frunze zâmbitoare. |
expunerea conversatia jocul didactic |
jetoane magnetice, desene, |
evaluarea reciproca, autoevalua rea aprecieri verbale |
|
Aprecieri si concluzii |
|
|
* Se fac aprecieri colective si individuale asupra modului de lucru si participarii la activitate în general. -Elevii sunt recompensati cu multumiri din partea rândunicii ( printr-o scrisoare ) si cu diplome. |
|
diplome |
|
|