Proiect de activitate
Obiectul : Terapia tulburarilor de limbaj
Clasa: a VI-a C, grupa I
Deficienta: Dislalie polimorfa
Elevi:
Subiectul Articularea sunetului F.
Obiective operationale: La sfarsitul activitatii elevii vor trebui sa stie si sa poata urmatoarele :
v Sa execute corect exercitiile de respiratie, asigurand coordonarea dintre - respiratie - vorbire;
v Sa dovedeasca autocontrolul asupra miscarilor musculaturii faciale (obraji, buze, limba, mandibula);
v Sa rezolve excertiul de pe tabla de dezvoltare a auzului fonematic, adica :
v Sa localizeze corect sunetele in cadrul cuvantului;
v Sa pozitioneze corect organele vorbirii pentru a emite sunetele solicitate;
v Sa exerseze pronuntia corecta pe parcursul rostirii de cuvinte;
v Sa poata utiliza culorile in jocul pe calculator;
v Sa se bucure de rezultatele obtinute la activitate .
Metode si procedee: demonstrtia, observatia, imitatia, exercitiul, repetitia,
explicatia, comparatia, metoda fonetica- analitica- sintetica,modelarea,
memorararea.
Material didactic: oglinda, tabla, caiet, pix, creta, culori, laptop.
Etapele activitatii |
Activitatea logopedului |
Activitatea copilului |
Organizarea activitatii |
Pregatirea materialelor si grupei pentru activitate. |
Pregatirea pentru inceperea activitatii |
Desfasurarea activitatii Exercitii de respiratie Exercitii de gimnastica a aparatului fonoarticulator |
Exercitiile de respiratie urmaresc : marirea capacitatii respiratorii, obtinerea unui ritm respirator uniform si mai ales educarea echilibrului dintre inspir si expir . In timpul expiratiilor cer copiilor emiterea unor sunete gen: aaaa ooo uuu Voi face exercitii pentru maxilare , pentru obraji, pentru buze si pentru limba |
Executa prin imitatie sau la comanda |
Exericitii la tabla cu sprijin din partea logopedului |
Anuntarea subiectului activitatii. Voi scrie pe tabla anumite cuvinte ce contin sunetul f in anumite ipostaze respectiv forma initiala si forma finala . Am sa depistez dificultati in pronuntia unor cuvinte. Impreuna cu elevul voi face execertii de pronuntie asupra acelui cuvant., si voi cere sa sublinieze cuvintele care incep cu litera ``f`` iar pentru celalat elev coi cere sa sublinieze cuvintele care se termina cu litera ``f`` |
Elevii vor citi cuvintele scrise pe tabla si vor incerca sa rezolve cu sprijin din partea logopedului fiecare sarcina |
Exerciti sub forma de joc "colorati pe imaginea calculatorului cu ce culori doriti " |
Fiecare elev v-a avea de colorat cate o imagine de pe calculator folosind culorile pe care le doreste |
Elevii vor desena pe rand dupa model |
Incheierea activitatii |
Voi face aprecieri dand stimulente si note in functie de activitatea fiecarui elev in parte |
Elevii se autoevalueaza |
|